Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iul-aug 2012 ( 8 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor care mai alaptati, Ali, Ile, le mai dati vit. D zilnic? Eu nu i-am mai dat toata vara si acum de cand cu vremea asta inchisa mi-am adus aminte.

Ile, vrei sa mai mai scrii odata te rog ce fel de ulei de peste ii dai bambinei (firma si cum se numeste, omega sau cum, concentratia?)

Mersi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali, deficitul de vit. D poate duce la rahitism, in cazuri extreme. Mie pediatra mi-a zis sa i dau cat o picatura pe zi atat timp cat alaptez, unii dr. recomanda pana la 3 ani.

Nici eu nu i-am dat toata vara.

Acum, daca Denis bea lapte normal nu numai de la tine, ala cica ar fi imbogatit cu vit. D si probabil e ok. Eric bea putin lapte in afara de lm, cel putin acasa, la gradi nu stiu cat bea. Cateodata ma uit la el si mi se pare ca are burtica umflata (un semn al rahitismului e asta, plus pieptul scobit, vizualizeaza copiii malnutriti din Africa). Atunci imi aduc aminte de vit. D. Dar el e un copil voinic, f. bine dezvoltat, nu cred ca e cazul de rahitism totusi. Are o usoara deficienta de fier, tot datorita alaptatului prelungit.

 

Si eu mananc mult in ultimul timp, parca mananc si nu ma satur. O perioada nu am avut pofta de mancare, acum a revenit dubla!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Ali , am uitat sa il felicit pe Rafi pentru golurile marcate. Bravo lui !!!

 

Fleur : mie pediatru mi-a zis ca pot sa ii dau vitamina D pana la 6 ani. Bine ca mi-ati adus aminte, a trecut vara si trebuie sa incep din nou, prima luna cu R am ratat-o .

Asta cu coastele evazate imi aduce aminte de Sofia. Avea un an si atunci cand am fost la pediatrul ei l-am intrebat daca nu e rahitica ca mie mi se par coastele evazate. A zis ca sunt cu capul si sa nu mai imi imaginez prostii !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Aici e ceatza si urat, astept sa se ridice sa ies afara sa fac cele 1000 de treburi pe care mi se pare ca le am, incepand cu umflatul rotilor la masina.

Vreau sa ajung la cea mai mare piata din oras, sa iau cornisoni si pepeni de murat, daca gasesc.

 

Rocsy, vit. D pana la 6 ani, wow? Probabil ca in Ro sunt mai putine alimente imbogatite cu vit. D. Aici dr. spunea ca acei copii hraniti cu lapte praf nu au nevoie de vit. D suplimentara, e lp-ul imbogatit. la fel marcile de lapte normal plus alte chestii, de ex. ii cumpar un suc de mere cu calciu si vit. D.

Se da in lunile cu r, toamna, iarna si primavara pana in mai deci.

 

Eric vrea sa le faca pe toate singur. Azi dimineata incerca sa-si incalzeasca laptele, a scos biberonul din frigider, l-a gustat a vazut ca e rece, l-a bagat la microunde si a apasat start.  Mai ramane sa invete sa seteze timpul si mi-am luat de-o grija.

S-ar baga si la aragaz (plita electrica), din fericire butoanele sunt pe partea sprijinita de perete si nu pe partea dinspre noi, ca la cele din Ro.

Isi clateste singur canitele si paharele la chiuveta.

In general se urca pe oriunde nu ajunge, avem o "treapta" rabatabila pe care o desface si impinge singur.

 

Azi noapte repeta prin somn o poezioara de la gradinita ceva cu toc toc si bip bip...

Este ocupat baiatul....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele! Am ajuns si noi la caldurica. Va plangeti de frig? Luati de la noi 42 de grade si furtuna de nisip :( plus umiditate de 60%. asa ca nu prea ne adaptam bine. Deja ma doare gatul :(.

Fleur eu ii dau Anei ulei de peste Lysi....parca tu ai intrebat?

Roscy...ce e treaba aia cu coastele evazate? Ca eu sunt stresata rau cu Ana mai ales ca de-abia acum i s-a inchis fontanela complet :(

Carmen, am primit o pastura f buna pr cresterea imunitatii: miere de mana cu laptisor de matca cu propolis tinctura plus catina pudra si macese idem si plus lemnil domnului si plus painea albinelor. E fantastica cel putin asa pare pana acum.

cu despamperizarea am trecut la atac. Ii mai pun doar la somn. Daca stau cu ochii pr ea totul e ok si nu are accidente. La pipi mai are ... la caca nu. Ieri a trecut-o caca si nu mi-a zis cs a vazut olitza si s-a asezat direct...doar ca a uitat sa isi dea jos chilotii asa ca a facut in ei :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si a mea executa singura pipi, asa ca isi mai uda hainele ca si le prinde la spate cand nu sunt pe faza cu asta

Ieri a umblat de dimineata vreo 2 ore cu mana la ... Fund . Ce faci? kk.

Hai la olita. Nu

Hai la wc. Nu

Vrei sa iti murdaresti chiloteii de printesa? Nu

In final s-a cerut la olita si a facut glont:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...