Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iul-aug 2012 ( 8 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut,

 

Incerc a n a oara sa va scriu, nici eu nu am putut scrie de pe laptop de mai mult de-o saptamana am impresia. Pe telefon pot citi dar sa scriu de acolo e crima si pedeapsa.

 

Carmen, eu va felicit pt. ce faceti in poza, olita n-ar fi schimbat mare lucru, tot cu funduletul gol statea (pe olita). Bravo Patrick baiat mare, Carmen, e copia ta fidela, un frumusel, pupici multi de la noi!

Si sanatate multa sa scapati odata de otitele astea repetate. Ce legatura e intre otita si operatia de polipi, poti detalia te rog? Si Eric are polipi (banuim, si noi si doctorita), otite a facut doar doua pana acum.

 

Lorena, mai da o sansa gradinitei. De ce spui doar de ingrijitoare, nu educatoarea e responsabila de ei, de buna lor ingrijire? De cum sunt imbracati, schimbati, hraniti etc? Nu mi-e clar. Eu as vorbi cu educatoarea, daca lucrurile nu se schimba cu directoarea si daca tot asa se continua, da, as schimba gradinita (nu grupa, daca ingrijitoarele isi permit asa, sa minta, etc, e probl. de la conducere, stii tu pestele de la cap se-mpute). E prea devreme pentru ea sa fie bulversata de vreo schimbare acum la inceput. Daca ai posibilitatea, schimb-o. Si recomand sa vizitati cu atentie noua gradinita inainte s-o duci, ce vezi acolo si instinctul nu inseala, de obicei.

 

V-am povestit cum i-am gasit eu lui E. gradinita? Era inscrisa la alta, mititel 7 luni, l-am dus prima zi, am stat mai putin de o ora cu el acolo. Vizitasem inainte dar fara el, parea ok. Cu el acolo n-a mai fost ok, am vazut-o prin ochisorii lui, frig, ponosit, jucarii ponosite, scari  multe (cand el nu statea inca bine in fundulet), camere inguste. Nu aveau scaune de masa, ci cate 2 "gauri" pt picioruse plantate intr-un fel de banca din placaj, deci nu-i putea deplasa. Am fost in dormitorul bebelusilor si am iesit dezamagita, frig, intuneric, neprimitor, cei treji plangeau de mama focului.

In aceeasi zi l-am retras de acolo si printr-un concurs favorabil de imprejurari pe drumul spre casa am primit un telefon si i-am gasit loc in gradinita actuala. Diferenta de la cer la pamant, camere mari, luminoase, prietenoase. Activitati educative de la cea mai mica varsta, jucarii adecvate, ii invatau sa mearga, sa vorbeasca, etc. Si alti factori f. importanti pt mine (limba de predare: franceza si nu engleza, etc. ) dar importanta, esentiala, era atmosfera, echipamentul, aspectul ingrijit al copiilor, nu in ultimul rand si cum aratau/cum se comportau educatoarele. Sunt si acum multumita, desi nu e totul perfect, il mai iau acasa cateodata murdar, transpirat, cu toate hainele de schimb udate, etc, dar sunt accidente, rare. F. important e si ca e o gradinita educativa, cu activitati adecvate varstei si nu doar o "garderie".

 

Ali, felicitari fotbalistului, la cat mai multe goluri.

 

Noi suntem bine, ghidusii si pozne toata ziua, adora alfabetul, cifrele, sa deseneze, sa picteze si afara sa dea cu piciorul in minge. Incearca pe bicicleta cu pedale si cred ca in curand va reusi sa si inainiteze. Vrea sa faca de toate singur, sa amestece in mancare, sa spele vase, sa mature etc. A taiat cearsaful de pat cu forfecuta. Sterpeleste cutite de pe blatul din bucatarie si ne atentioneaza: cutitu! E au! Am observat ca in general devine un pic mai atent si mai precaut si dezvolta treptat un simt al pericolului.

 

Ieri am fost la spectacolul cavaleriei jandarmeriei regale canadiene. Superb! i-au placut la nebunie caii, a dansat, a aplaudat, din pacate nu m-a lasat sa fac poze sau film.

 

Va pup, sper sa mai pot scrie pe aici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola fetele! Carmen, si noi tot asa facem afara. Asta e! Nu ma pot plimba cu olitza in parc. Daca face pipi o pun sa faca langa pom. Caca in general nu face decat acasa dar daca o trece, o pun sa faca pe un servetel sau o pungutza. Am vazut ca imediat dupa ce i-am scos pampersul in 3 zile s-a prins care e treaba si se tine mult mai mult. Si 2 ore.

Azi am iesit afara si am vunoscut 2 romance. Una are o fetitza nascuta in aceeasi zi cu Ana si o cheama Anastasia dai ii spune Ana. Asa coincidenta mai rar....

cu tricicleta stim sa dam din pedale si inaintam dar nu prea avem chef ca suntem mari printese...

in rest vorbeste perfect romaneste si acum stie o gramada de cuvinte in engleza...nu imi vine sa cred... nu mai zic de cantece si poezii va toata ziua turuie. Azi am fost intr-un tur de crese. Ce mi-a placut nu e disponibil. Mai facem unul joi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Lore : uite asta este motivul pentru care am preferat sa am bona decat sa o dau la gradi de la 2 ani, ma simt mult mai ok stiind ca este acasa . Mi se pare cumplit modul de comportare a ingrjitoarelor, educatoarelor de la cresa. Ce ma enerveaza cel mai mult e faptul au impresia ca daca piticii nostrii nu vorbesc noi nu ne dam seama de unele lucruri. 

 

Carmen : ce frumosi sunteti  [:)]  ! Ne-a apucat si pe noi treaba mare cand ne-am intors de la Bistrita, noroc ca aveam olita la noi. Si sedea dansa pe ea si se juca ci siretele de la tenisi, am stat vreo 10 minute, la un moment dat nu mai aveam rabdare, o tot intrebam : esti gata draga ?  Hai mai repede ca nu suntem acasa sa stai cu orele  [:-)))]

Ali : multumesc de compliment  [:)] , nu m-am cantarit, nici nu ma cantaresc decat peste o saptamana .... sa nu ma enervez prea tare  [:-)))]

 

Ioana : eu in continuare te invidiez pentru temperaturile ridicate ...

 

Ile : ce mai face bambina ?

 

fleur : si pe mine ma dispera situl asta, am avut si eu vreo 2 zile saptamana trecuta in care nu ma lasa sa intru cand dadeam pe forum. Apoi din greseala am dat prima data pe comunitate si apoi pe forum si a mers ... nici nu mai stii ce sa crezi !!!

 

Am un somn in mine .... am baut si o cafea si tot degeaba ! A inceput si Sofia gradinita, am dus-o eu in dimineata asta, Natalia a ramas urland cu taica-so .... 

Sper ca anul acesta numarul racelilor sa se injumatateasca fata de anul trecut !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragelor,

 

Pe bambina o apuca invariabil in parc kk, asa ca iesim cu pampers. In rest e ok fara.

Olita sta permanent in masina, avem una si acasa.

 

Si a mea vad ca are ceva secretii ascunse, o aud ca respira mai greu, am pus putin ser.

 

Am showuri cu bona, cu vecinii de dedesubt, sunt trista .magnerot nu mai iau :)))

 

Vecinii ne-au rugat sa ne mutam , bona vrea dublul salariului, ca la balamuc.

Incerc sa imi tin mintile acasa

 

In rest , toate bune.

 

Bafta cu gradi!

 

Ai mei nu au avut niciodata otita, nu stiu cu ce se mananca

 

Ati avut noroc cu gradi Fleur:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocsy, oare de ce ma invidiezi? Azi dimineata la 8.30 a fost prima zi de iesit in parc ziua, la umbra si am rezistat 15 min la umbra. Se imbolnaveste lumea pe capete de la virusi si diferente de temperatura. Doamne-ti multam noi suntem ok pana acum. Astept sfarsitul lui octombrie ca sa putem respira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, stii cum e, fiecare vrea ce nu are. La noi sunt 11 grade acum dimineata, o umezeala ce-ti patrunde in oase, si parca as vrea si eu sa stau la umbra la 40 de grade...

La iarna, care e dupa colt, ce sa mai zic, m-as muta la voi...

 

Azi mi-a plans Eric cand l-am dus la gradinita...incat am plans si eu cand am ajuns acasa. Nu stiu cum se intampla doar in zilele cand nu lucrez, cand doarme mai tarziu si mai lalaim prin casa dimineata. Desi azi chiar m-am straduit sa iesim mai devreme din casa. Oare ar trebui sa ii fac un program constant, fara schimbari, sa-l duc in jur de 7 dimineata si cand eu nu lucrez in ziua respectiva? Ca altfel, vad eu ca el simte ca nu ma duc la servici, si cred ca nu intelege de ce el trebuie sa mearga la gradinita.

Sper sa lucrez cat mai curand full time, sa nu se mai puna problema asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Ioana : eu caldura o suport si ma adatez repede, eu frigul il URASC din tot sufletul meu !!! Pe timpul iernii daca as putea as locui numai la tropice, asta e clar  [il] .

 

Fleur : eu zic ca Eric stie sigur cand ramai acasa si cand nu, te simte sau poate aude ce vorbesti cu sotul tau. Ei pot sa para foarte preocupati de jocul lor sar sa stii ca ii intrec pe cei mai buni spioni cand vine vorba de tras cu ureche. De multe ori Sofia parea preocupata de jocul ei, ba chiar si vorbea singura si ne intrerupea din senin punand intrebari despre ceea ce povesteam noi si nici macar nu era aproape , ci chiar la o distanta considerabila ...

Eu daca mai lenevesc dimineata in pat imi stric tot programul si imi piere cheful de a duce copilul la gradinita, am tendinta de a o lasa acasa, asa ca ma trezesc rapid.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...