Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iul-aug 2012 ( 8 )


Recommended Posts

Uf, Rocsy, asa e, ai dreptate: Eric stie cand nu lucrez si stau acasa. Nu neaparat din conversatii, dimineata barbata-miu pleaca primul, noi suntem in pat (daca nu lucrez).

Lalaim prin casa pt. ca pur si simplu mi-e mila sa il trezesc la fel de devreme ca in zilele cand lucrez, la 6, uneori si pe la 5 daca suna telefonul sa lucrez si il aude si el. Ma gandesc ca macar atat avantaj sa aiba si el mititelul, sa doarma un pic mai tarziu. Oricum nu se trezeste tarziu, maximum la 8, cel mai des pe la 7-7.30, dupa ce pleaca taica-su.

Deci: in zilele cand lucrez ne trezim la 6, iesim pe usa la 7

In zilele cand nu lucrez: il trezesc cel tarziu la 8, iesim din casa la 8.30-9/

 

Pana acum ma feream sa-i spun direct dimineata ca mergem la gradi. Il mai abuream ca mergem afara la copii, ba la magazin sa cumparam baloane, bomboane, etc. Cred ca e o greseala si asta. In masina cand recunostea drumul incepea: nuuu Olga, nuuu copii (Olga e educatoarea). Se simtea tras pe sfoara probabil.

Azi am inceput sa-i explic: Eric merge in fiecare dimineata la Olga sa se joace cu copiii, sa invete cantecele, ABC si 123, sa pape, sa faca nani etc. De ce? Pt. ca mami si tati merg la servici sa aduca money (de tati stie deja, ca si mami merge la servici e ceva nou pt el). Ca fara money nu putem cumpara papa, jucarii, etc. Sunt sigura ca a inteles...

 

Ce am mai obs. in ultimul timp e ca dezvolta atasament fata de obiecte, ceea ce nu s-a intamplat pana acum, n-a avut paturica sau plus preferat la somn, chestii din astea. Asa ca azi a intrat la clasa la gradinita tinand triumfator pernutza din masina intr-o mana si o mingiuta in cealalta. L-am lasat asa, bine ca nu a mai plans.

 

Asa ca, iacata la ce sa va asteptati cele care incepeti acum gradi.... Si tineti cont ca E. merge de la 8 luni, dar multe se pot schimba dupa cum vedeti.

 

In rest, cand vrea, e o dulceata, vorbeste acum ca o moara stricata, a trecut de etapa repeta tot la cea in care face singur propozitii, neauzite de la noi pan acum. Ex.; ma doare burtica (nu i-am zis niciodata propozitia asta ca nu a fost cazul!)

 

Lorena, cum mai e Onuta? AI mai dus-o la gradi?

 

Ilenuta, succes sa gasesti o bona inimoasa si rezonabila, si mai da-i in pisicii lor de vecini. Cum a spus si Rocsy, ei sa se mute daca nu suporta traiul la bloc.

 

Ali, cum merge cu dieta Rina+paine neframantata? [:-)))]  [flo2]

 

Azi lucrez dupa amiaza.

 

Va pup!

PS Si o poza cu Eric si prietena lui.

post-115893-0-12953400-1412257972_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur : eu intotdeauna am evitat sa ii aburesc pe copiii, chiar fac urat cand soacra-mea spune ceva de genul : eu plec acum si ma intorc in 10 minute dupa tine si mergem in parc la plimbare. Eu le spun direct ce avem de facut sau cum vom proceda. Asta cred ca mi se trage din copilarie cand ma aburea la tot pasul, eu imi faceam sperante si apoi "ciuciu"  [alcool]

Iar despre atasamentul pentru obiecte este normal, pe Sofia in primul an de gradinita a ajutat-o foarte mult un catel si daca plecam in concediu isi lua si catelul si pernita ei  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu fetelor, eu sunt fix pe dos. Mie imi place la frig asa ca mau greu cu adaptatu la temperaturi de-astea unde mai pui ca e si umiditate f mare.

Azi am bagat si noi o tura de crese. F scumpe si nu sunt nici pe departe la fel faine ca aia la care am fost la Cluj. Uf....nu stiu ce sa fac.... acum avem vacanta o saptamana ca e sarbatoare mare aici. Eid se numeste. Asa ca va fi cosmar. Magazine inchise, trafic ca la balamuc, afara e cald de mori....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! 

 

Carmen : tu te plangeai de racelile repetate a piticului din cauza gradinitei .... deci .... Sofia a rezistat fix 3 zile la gradi, azi noapte a inceput sa i se infunde nasul si sa faca febra .... in conditiile in care ea a frecventat anul trecut gradinita si inca o jumatate de an inainte [bang]. Acum asteptam sa o loveasca pe Nati .... sau poate pe vreunul dintre noi ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragelor. Noi suntem asa si asa. Nectarel e cu muci, dar nu rau. Nici nu avem ce sa-i facem ca e numai afara. Daca prinde usa deschisa, a fugit o tura prin curte asa cum este in casa. A dat o tura si prin ploaie descult. E nazbatios rau. De cateva zile umbla cu o surubelnita si o cheie. De nervi ca i-am luat surubelnita mi-a tras o cheie in cap. Nu vreau sa va spun cum i-am aruncat tampeniile din mana si l-am luat pe sus la culcare. E rasfatat rau si s-a invatat sa bata. Lui socru-meu i-a spart capul la propriu cu o baterie, babei i-a tras un cap in nas, cand dormea de are un nas acum umflat si borcanat. Acum are o alta meteahna. Toti dincasa adorm si el mai da ture seara prin fiecare camera. Sapt trecuta era cu o sabie de jucarie si era pe langa patul meu. M-am ganditca poate imi trage una. Aseara mi-a fost rau de am crezut ca mor. Am mancat niste chiftele la Ikea si am vomitat rsu de tot, cu frisoane, am chemat salvarea. Dupa o perfuzie m-am pus pe picioare. Cam atat despre noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola

 

Vai Ada ce naspa :((, acum te-ai mai refacut? Multa sanatate!

 

Ioana si eu vreau cald dar nu prea cald . Azi am constatat ca tre' sa bag conversii la cutie ca am inghetat in ei.

 

Fleur astia mici stiu tot, simt tot. Dar cred ca e ok sa il lasi sa doarma mai mult. Bafta cu joburile !

 

Am facut painea neframantata, succes nebun, s-a mancat la o masa, s-a cerut sa se mai faca. Am pregatit ptr maine.

De obicei duminica ne rasfatam cu un meniu J Oliver si am zis sa fac o paine proaspata

 

Bambina are niste texte in vocabular de raman masca, e f bataioasa, impinge sa ajunga unde vrea

 

Azi i-am pus pampers in parc ptr ca tot zicea kk dar nu a facut si nu a vrut nici pipj la pampers.

Stie sa raspunda cum o cheama, cati ani are, cum ii cheama pe frati, cati ani au si mai ales ar sta afara toata ziulica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola

 

Vai Ada ce naspa :((, acum te-ai mai refacut? Multa sanatate!

 

Ioana si eu vreau cald dar nu prea cald . Azi am constatat ca tre' sa bag conversii la cutie ca am inghetat in ei.

 

Fleur astia mici stiu tot, simt tot. Dar cred ca e ok sa il lasi sa doarma mai mult. Bafta cu joburile !

 

Am facut painea neframantata, succes nebun, s-a mancat la o masa, s-a cerut sa se mai faca. Am pregatit ptr maine.

De obicei duminica ne rasfatam cu un meniu J Oliver si am zis sa fac o paine proaspata

 

Bambina are niste texte in vocabular de raman masca, e f bataioasa, impinge sa ajunga unde vrea

 

Azi i-am pus pampers in parc ptr ca tot zicea kk dar nu a facut si nu a vrut nici pipj la pampers.

Stie sa raspunda cum o cheama, cati ani are, cum ii cheama pe frati, cati ani au si mai ales ar sta afara toata ziulica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, la noi e sarbatoare. Eidul. Ne facuseram planuri sa mergem in Sri Lanka o sapt ca al meu are liber dar mai apoi am anulat ca am zis ca mai rezolv din ce am de facut si al meu sta cu Ana. Rau am facut. Nu poti iesi din casa ca e omor. Peste tot te calci in picioare. Aseara nw-am dus la plaja la o baie de noapte. Acolo a fost cat de cat civilizat desi la un mom dat venisera niste unii si s-au apucat de fript o oaie de ne-au umplut de miros. Jale!.

Apropos de raceli sa va zic ceva. Am facut o infectie f urata in gat care cica nu trece decat cu antibiotic. Gat umflat , dureros, puroi...naspa.

dar cum am adus eu cu mine o valiza de naturiste pt Ana in special, printre ele...un ulei de la Fares, Biomicin pe care scrie ca e antibiotic natural. Si am zis hai sa il incerc. E un amestec de ulei tea tree cu cuisoare. Vreau sa va zic ca e fabulos. In 12 ore mi s-a decongestionat nasul , mi-a trecut 90% din durerea de gat si nu mai am puroi. Incredibil. Are un gust de lesini dar e super eficient. Acum nu stiu cum l-ar lua Ana dar sper sa nu fie nevoie.

Ada, Nectarel e hot rau :). Nu imi vine sa cred ca e asa de vivace la cat de bobita de fasole a fost :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor , 

 

Vin cu vesti proaste  [fri] ( fetele cu cont pe fbk stiu ) fetele mele au sindromul transfuzor - transfuzat .Sper sa avem sansa sa ne tinem copiii intr-o zi in brate . Fiecare zi care trece este in defavoarea noastra . Dar asa este in Romania ,in w/e toata lumea este libera , poti sa mori linistit . Am plecat de acasa asa de linistita ,ca am amniocenteza buna si copiii sunt sanatosi , am crezut ca a plecat patul de sub mine cand a dat vestea la morfologie  [fri] Cat se poate de urgent trebuie sa ajung inafara pt interventie . Asa ceva se opereaza in Paris , Londra si Milano si avem maxim 5 zile la dispozitie 

 

Va tin la curent si .... sanatate multa !  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...