Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iul-aug 2012 ( 8 )


Recommended Posts

Salutare fetelor,

 

Mai sunt si eu pe-aici..din cand in cand. Am mult de lucru la job, fug rpd sa-l iau pe patrick de la gradi, asta cand nu e bolnav si sta acasa... Site-ul asta mai mult n-a mers decat sa mearga..

 

Patrick e tot racit, iar in plus, saptamana trecuta am primit bonus si o forma usoara de enterocolita, amandoi. N-a mai avut raceli grave, doar o laringita, muci, tuse clasicele..dar azi zicea ca-l doare urechea. Sper sa nu mai faca o otita...

 

A avut, insa, o perioada foarte agitata si razvratita, in care nu ne-am inteles de niciun fel. Nu mai vroia sa se culce seara, adormea numai dupa 12...spre 1 noaptea. Nu mai suporta patutul cu gratii, astfel ca am cumparat de urgenta patut de copii. Am luat din ala tip masinuta, cu faruri care se aprind, cu roti iesite in relief, foarte simpatic. Ii place si lui, doar ca in continuare adoarme ff greu. Oricum ma asteptam la un succes mai mare, dar probabil e un salt...sper...care sa treaca repede.

 

In etapa asta intalnim si foarte multi nu veau, care ma dispera. Ma gandeac sa mai mergem la psiholog impreuna, poate ne da ceva sugestii de abordare a acestei perioade, ca pe mine ma lasa nervii, suntem in razboi permannet.

 

In alta ordine de idei, acuma vorbeste si el de chiar nu-i mai tace gura, povesteste de pe la gradi, de halloween au avut si ei petrecere tematica, i-am cumparat costum de dovleac, au cantat, au dansat si au avut tot felul de activitati de gen...decupat dovleci, colorat si pictat dovleci, etc :)) multi dovleci. Vine cu tot felul de cantecele acasa, de greu ma prind ce canta..mai acum 2 zile canta de zor bate vantul frunzele.

 

La capitolul imbracaminte am trecut la 4 ani deja, ca are 98-99 cm, si vreo 14.5 kg. a stagnat in ultima vreme. Probabil sinde la atatea raceli. Dar de mancat, mananca de sparge.

 

Am fost azi la terra park. Au in interior un loc de joaca amenajat pentru copii, foarte mare. S-a zbenguit o gramada, s-a dat in masinute, trenulet, vapor, in locul cu bile si cu saltele..super dragut. Nu stiu dc stiati de el, dar pt iarna e misto. Poate mai punem de o intalneala acolo.

 

Revin, incerc sa-l conving sa se culce

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen, sanatate lui P. si tie rabdare, cunoastem perioada asta a lui nu. Cred ca treaba cea mai frustranta e cu somnul. Eu il culc pe Eric la 8, ii ia mai mult de o ora sa adoarma. Patrick la cat se trezeste dimineata? Cred ca nu doarme suficient si asta ii accentueaza nervozitatea.

La noi e batalie zilnica la imbracat. Am crezut ca gradi e de vina dar nu. La orice iesire face asa si invariabil se termina cu plansete. Imi vine sa l imbrac de cu seara, ca e singurul moment cand nu se opune...

 

Ce fain ar fi sa va intalniti la o sueta iar cei mici sa si consume energia in parcul ala interior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hola din nou! am mai scris un mesaj zilele trecute, dar constat acum ca nu apare, desi la mom respectiv mi-a aratat ca s-a postat...vedeti, de-aia ne indepartam de forum k da rateuri din ce in ce mai des...

 

noi suntem bine, eu ocupata cu jobul si noile schimbari, am fost si la un curs de management, treaba si pe acasa...usual stuff. Chitz e f bine, turuie non-stop, nu poti discuta cu cineva daca nu o bagi si pe ea in seama, vrea f multa atentie si de cand ii dedic si mai mult timp am observat ca e mult mai calma si mai cooperanta. am scapat de vreo 2 sapt de dudi (suzi), succes maxim! am taiat cate putin din ele, treptat, pana s-a lamurit ca nu mai sunt bune si a renuntat singura. o vreme le mai tinea doar asa in mana, apoi le-a pus la loc de cinste in biblioteca si se maiuita la ele din cd in cd. Slava Domnului ca am scapat lin, fara plansete dupa ele. Mai avem acum de lucrat la partea cu pampersul...aici o sa ne mai ia ceva vreme pt ca nu vrea sa faca la olita...mai lucram.

 

Avem garderoba de iarna apropae completa, mai am de luat cizmulite si niste bluzite mai groase si gata. Merg w-e viitor la targ la Baby Boom sa vad ce gasesc pe akolo. Cu inaltimea nu stiu cum stam dar e o lungana, deja trecem la 98 la haine, kg are 15 si la picior cam 23-24 (astea de toamna-iarna le-am luat 24 ca sa mearga cu dres mai gros).

 

Ne uimeste pe zi ce trece cu vocabularul si frazele pe care le face, a invatat f multe expresii din desene, tranteste cate una de ne lasa masca..."tati, esti un geniu", "jucariile astea sunt preferatele mele", "puzzle-ul asta este dubios" etc. Recunoaste din ce in ce mai multe firme de prin reclame, stie unde lucreaza mami si tati, a inceput sa spuna singura povestile si poeziile pe care le citim la nani, a invatat toate animalele pamantului si nu pleaca niciunde fara carticelele ei cu animale, e master of puzzles pe tableta, le face cu o repeziciune incredibila, stie deja de unde se aprinde tableta, o deblocheaza, isi cauta singura puzzle-urile, are grija de Tom...

 

Ii dau catina cu miere preparata in casa in fiec zi cate o lingurita si am inceput de vreo luna si cu ulei de peste. Pana acum multumesc lui Dumnezeu nu am avut probleme cu imunitatea, avem doar o raceala in 2 ani.

 

Eu am inceput deja sa fac lista de cadouri pt Craciun, e cam lunga asa ca va trebui sa ma decid ce iau, astept si Black Friday sa vad ce pica si eventual ce reduceri oi mai prinde pe diverse site-uri de un de comand de obicei. Visez la vacante, trebuie sa ne hotaram la cazare pt Paris ca se apropie, am planificat deja si vacanta de vara 2015, mergem tot pe Costa del Sol, am luat acelasi apartament in care am stat anul asta :) abia astept sa treaca timpul si sa plecam!

 

Carmen, ce lungan e P! Si cat de dulce e in costumul de dovlecel :) eu nu mai reusesc sa schimb poza de profil...nu gasesc pe nicaieri cum se schimba. Ai facut catina cu miere cum ti-am zis? Incearca sa-i dai, poate reusiti sa scapati de virusi. Ar fi cool sa ne vedem la Terra Park, n-am stiut ca au si loc de joaca inside. Poate ne organizam peste 2 saptamani si mergem (eu w-e viitor merg la targ si am si un botez, deci sunt booked).

 

Fleur, si noi ne mai luptam uneori cu imbracatul, ba nu vrea sa iasa din pijamale dimineata, ba nu vrea sa schimbam pampersul, ba ca vrea ea nu stiu ce haine etc...de-ale varstei, se vede treaba ca e o faza prin care trec multe piersicutze...o sa scapam noi si de asta asa cum am scapat si de celelalte :)

 

Clau, imi pare rau de cumnat :( nu se mai poate face apel, ceva...bine, in tara asat de kkt, te astept ca nevinovatul sa plateasca si autorii sa-si vada in cont de treaba...super dulce Nectarel :)

 

Va pup si sper sa scriu mai des (si sa-mi si apara mesajele) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor...

ada ufff ce situatie nasoala...:(...

carmen la fel am avut si noi o perioada cu somnul...dupa ce m am plans aici l a prins rusinea si vad ca s a mai reglat ;).

Gabriela te asteptam cu vesti.doamne ajuta sa fie bune de fiecare data.

fleur la fel suntem si noi cu imbracatul.imi face niste nervi de imi vine sa il bat :(...

e impotriva noastra total...trebuie sa ii zicem tot pe invers daca vrem sa faca ceva.

de ex...denis acum nu mancam si noi ...mananca numa rafi...si atunci mananca.daca ii zic hai sa ma mancam e categoric nu ...

Ada vroiam sa dau like la poza...dar cu degetele mele micute am dat unlike...:(...scuze.sunteti tare frumosi amandoi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir fetele. Am fost si noi la vot. Am stat 2 ore la coada. Fix ca in halta Apahida. Daca vedeati cum arata sectia de vot si cum completau aia listele....sa te fereasca....

 

Vineri a fost ziua mea si nu am intrat sa va dau tort ca m-a dus sotiorul la Hilton o noapte la rasfat. Si am primit si un inelus. Asa ca pt cei 20 de ani ce ii fac pe un picior. Am primit o camera la etajul 22 cu un perete integral de stcla care dadea spre mare. Ana a stat lipita de el si era fascinata de priveliste. Culmea ca nu ii era deloc frica desi mie nu imi venea sa stau asa aproape ca era o senzatie ciudata :).

Ana e iarasi mucioasa. Am trecut peste ultimii virusi numai cu naturiste. Si peste febra inclusiv. Luam extract de coacaz negru in loc de nurofen, black seed oil in loc de sirop de tuse si tot asa. Sunt tare multumita. Sunt f f bune.

in rest exersam in fiecare zi cuvinte noi in engleza ca in romana deja are un vocabular socant. A crescut si ea. Tocmai acum observam in sfarsit ca a facut bucute ceea ce pana acum nu era atat de evident. Dar fata de ce vorbiti voi acolo cu 15 kg si 95 cm .... mai avem mult. Ea de-abia e pe la 87-88 de cm si vreo 11.600 kg. Suntem mignone :). Noroc ca e fetita!

Gabi, ce faci? Cum sunt fetele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Ioana! Sa fii sanatoasa si iubita!

Stii ca 40 e noul 30, nu?

Frumoasa surpriza ti a facut sotul.

 

Eric nu are un vocabular asa bogat ca alor vostri, el invata cuvinte in 3 limbi si nu incap multe din fiecare. Noi ne bucuram ca face insfarsit propozitii de mai mult de 3 cuvinte si comuta limbile in functie de interlocutor

De ex, daca ii vorbesc in franceza imi raspunde tot in franceza, daca incepe el sa i vorbeasca mie, o face in romana. In engleza spune cuvinte separate gen come, go, stop si, mai nou, canta...

 

Ioana, daca te miri de 15kg si 95cm, ce mai zici de Patrick si Chitz, care se apropie de 1m? Sa fie toti sanatosi indiferent de dimensiuni.

 

Roxy, vreau si eu reteta de catina cu miere.aici gasesc catina congelata.

Nu mai zi de vacante... Noi speram sa zburam prin ianuarie intr o tara calda. Apoi, cu voia lui Dzeu, in iunie in tara... De cand astept.

 

Azi am fost sa i iau cizme si geaca lui Eric...am reusit doar cizme, la haine nu sta sa l probez neam, m a fugarit printre rafturi. Ii voi cumpara in lipsa, aduc acasa sa probeze si duc inapoi daca nu i vine,asta e.

 

Gabi, asteptam vesti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Am avut o noapte mai mult nedormita decat dormita, a durut-o urechea pe Nati, nu si-a gasit locul, a stat mai mult calare pe mine .... 

Am fost si noi ieri la vot si astazi cand am deschis televizorul m-au apucat nervii, Ponta si Johanis pe primele 2 locuri .... ok, era de asteptat. Dar cum sa fie imbecilul comunist de Tariceanu pe pozitia a 3-a ??? 

 

Carmen : ce baiat mare ai ! :-)

Gabi : te asteptam cu vesti bune despre bombonici !

Fleur : e bilingv Eric, e normal .... nu te mai stresa !

Ada : imi pare rau pentru sotul tau !

 

Este luni astazi .... nici iarba nu creste ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața !

 

Vă las si cafea pt prima oră :)))

 

Vestile sunt ft bune la momentul asta . Numai apare nicio neregula . Au recuperat la greutate , au 750 si 800 gr . Optăm în continuare pt Rmn in decembrie , sper să fie bine pâna la capat . Dumnezeu e mare !!!!

 

Multi , multi , pupici !!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...