Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bebe 7 luni nu mananca solide decat lapte. ..:))))


Recommended Posts

 

M -am decis sa scriu pe forum.... sperand ca voi mamicile imi puteti da un sfat! Sunt mamica unui baietel de 7 luni care nu mai vrea sa mance solide. Abia reusesc sa ii bag lingurita in gura ca o si scoate...se stramba....iar daca incerc cu degetul e o adevarata lupta ... pierduta. Am inceput diversificarea la 5 luni cu fructe urmata de legume.... manca chiar bine, savura, deschidea gurita! Insa acum nici iaurtul care era preferatul lui nu vrea sa-l vada macar! Acum 10 zile a facut putin rosu in gat....dar nu a fost ceva grav nu a facut febra...a trecut cu siropuri si aerosoli! Problema e ca nu-l mai recunosc....inainte adormea singur.... acum doar in scoica leganat (ziua, noaptea nu e problema), noaptea dormea fara sa se trezeasca...acum cam de teei săptămâni se trezeste odata pe noapte si îi dau ceai ( initial i-am dat lapte...dar am renunțat) si e foarte agitat plangacios....

Pur si simplu nu mai stim ce sa facem...ne gandim ca poate gresim noi cu ceva!

Ne dorim foarte mult sa renunte la laptic pt ca e un bebe mare...avem 77 cm si 11,5kg.

A nancat pana la sase luni san plus supliment si acum doar lapte praf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Bebelusul tau se dezvolta. La 7 luni capata o gramada de achizitii motorii si tot acuma apar fricile si anxietatile. Frica de persoane straine, anxietatatea de separare - daca e lasat singur in alta camera, etc.

 

Tot de pe la varsta asta incepe sa fie mai agitat peste noapte, viseaza intamplarile petrecute in timpul zilei, mai bune mai rele.

 

Pur si simplu creste si de aici inainte nu va mai fi copilul ala comod care numai doarme si mananca. Se exprima. unele lucurui ii plac, altele nu.

Daca ii place sa doarma leganat de ce nu? In fond a descoperit ceva fain.

 

Cu mancarea nu stiu ce sa spun. Depinde foarte mult ce anume ii dai, daca s-a plictisit de ceea ce ii dai, cum ii dai, ce lingurita folosesti, cat de colorate sunt castronasele.

Daca toate au acelasi gust se plictiseste de ele.

 

Oricum 2 mese de lapte trebuie sa mai aiba inca.

Poate daca ii subtiezi iaurtul cu ceva suc de fructe si il pui in canita speciala (cu tzutzuroi) nu vei mai avea probleme. Puteti cumpara o astfel de canita impreuna.

 

Momentan nu e o nenorocire daca refuza lingurita - poti incerca piureuri ceva mai groase date cu biberonul - poate asa nu refuza.

 

Biscuiti speciali pe care sa-i tina el in manuta i-ai dat? 

 

Dintii i-ai iesit? Ii ies? Te-ai uitat la gingiliile lui?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc mult pentru uncurajari Viviana!

 

Sa stii ca am incercat orice tip de lingurita si castronele...farfurioare . De toate culorile formele. Problrma e ca nu inteleg de ce s-a schimvat brusc , pentru ca inainte manca.

Dintii nu i-au dat inca....oare sa fie din cauza asta???

De dormit ...nu e problema ca il leganam...ci ca se trezeste plangand si la 5.. 10 min dupa ce adoarme.

 

Cu canita recunosc ca nu am incercat si nici in biberon sa-i pun, pt ca si familia si pediatra m-au innebunit ca bebe daca nu mananca cu lingurita acum... nu o sa vrea nici mai tarziu.

Sincet , noi suntem asa disperati pt ca avem un cax in familie, nepotica noastra, care la patru ani nu mananca aproape deloc si are doar 15 kg su e f inalta....sunt zile in care nu mananca 200 de g de mancare.

Mancarea i-am variat-o in toate felurile. Am citit pe un forum ca unele mamici mai adaugau lapte praf in mancare...dar oare nu fermenteaza ...sa -i dea dureti de burtica??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu fermenteaza laptele praf in mancare. Si eu puneam. Branzica de vaci o amestecam cu biscuite si mar si o subtiam cu suc de portocala. Ii facusem o gaura mai mare la tetina si ii mai dadeam asa cand avea chef sa suga.

 

Piureul de cartofi este o baza foarte buna pentru a-l amesteca cu diverse alimente - galbenus, carnita.

 

Se poate sa-i iasa dintisorii de aceea e mai morocanos si agitat.

 

Are pofta de mancare in general?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...