Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatia cu un barbat vaduv


Recommended Posts

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andacos, nu conteaza ce cuvinte a folosit, conteaza ca le-a spus. Cuvintele astea mai intai dor. Mai apoi te revolta. Ca si cand AniMo ar fi luat ceva ce era al sotiei. 

 

Toate astea arata teama lui (probabil inconstienta) de a-si plasa fosta pe locul II, ca si cand un alt miros imbietor l-ar face sa o tradeze.

 

 

Una peste alta partenerul lui AniMo nu s-a retras emotional din fosta relatie pentru a reinvesti in alta. 

Daca as fi psiholog as spune ca el se afla intr-un blocaj, ca are reactii exagerate la doliu (care ar fi trebuit sa se sfarseasca dupa 1-2 ani) si ca se indreapta spre o depresie. Depresie cronica. Ca depresia si anxietatea oricum le are.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, nu conteaza ce cuvinte a folosit, conteaza ca le-a spus. Cuvintele astea mai intai dor. Mai apoi te revolta. Ca si cand AniMo ar fi luat ceva ce era al sotiei. 

 

Ba conteaza,bineinteles ca ele-cuvintele conteaza,insa sunt de acord ca dor.Pentru ca sunt privite ca si o comparatie in primul rind.

 

cuvintele lui nu au fost s-o puna pe ea intr-o pozitie inferioara(desi ea asta a simtit,si o inteleg)el  a evocat pur si simplu un fapt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde de fiecare cum interpreteaza. Cand taica-meu ii spune prietenei lui ca pana la ea, G., nimeni in afara de mami nu a mai facut una-alta ptr. el (ii spune lui G. ca numai ea si maica-mea au avut grija de el cum trebuie), mie mi s-a parut un compliment. Pe de o parte; Pe de alta parte ma revolta! faptul ca a gasit pe altcineva pe care o considera la fel de buna ptr. el cum a fost mami... Insa, am impresia ca G a luat-o intotdeauna ca pe un compliment, nu a parut niciodata ofensata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi ca nu cititi cum trebuie a spus ca si sotia lui gatea la fel de bine...nu a facut comparatia,aia a aparut in mintea cititotrului si a ei.

 

edit ca m-am dus si am mai citit odata:a spus ca si sotia lui gatea bine,nici macare cum am scris eu"la fel de bine".

Of, Doamne, nici nu mai conteaza ce cuvinte exact a folosit. Ideea e alta: daca le-a spus, inseamna ca le-a gandit. Daca in bucatarie la facutul ciorbei pe el il napadesc gandurile si amintirile (adica intr-o situatie banala, comuna) nu am curaj sa ma gandesc ce e in capul lui la ziua ei de nastere, la ziua lor de casatorie, la ziua mortii, de Craciun sau de Paste, sau in orice alta zi mai speciala in viata unei familii. Ceea ce m-a determinat sa deschid subiectul aici a fost faptul ca pt prima data am ripostat cu glas tare si ridicat. Eu sunt o persoana cu bun simt si consider ca daca m-am manifestat asa, e grav. Stiti cum e cu picatura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Daca in bucatarie la facutul ciorbei pe el il napadesc gandurile si amintirile (adica intr-o situatie banala, comuna) nu am curaj sa ma gandesc ce e in capul lui la ziua ei de nastere, la ziua lor de casatorie, la ziua mortii, de Craciun sau de Paste, sau in orice alta zi mai speciala in viata unei familii. ..

Te cred si te inteleg!

 

Poate iti va fi mai usor si tie ,daca vei intelege ca indiferent daca spune sau nu spune,ea va fi acolo ,in memoria lui,ea va fi colo prezenta prin lucrurile din casa,la Paste ,la Craciun va fi prezenta prin copil...stiu ca nu este poate ce vrei sa auzi,insa nu poti schimba lucrurile astea.

 

Asta nu inseamna ca tu nu ai si tu locul tau in viata lui,iar locul tau va ocupa cu timpul tot spatiul...insa amintirile vor ramine.

 

Si repet a nu stiu cita oara la subiect,succesul relatiei asteia depinde de cit poti tu accepta intruziunea ei .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatl meu nu a apreciat-o niciodata pe maica-mea. Sau, cel putin nu a aratat-o niciodata. Insa, acum, la 13 ani de la decesul ei, taica-meu are o prietena ( a nu stiu catea de cand a murit maica-mea) si prieetena lui tot timpul ii spune sora-mii ca orice face ea, taica-meu o pomenetse pe mami. Ca nimeni nu gateste ca mami, ca nimeni nu are grija de el cum a abut ea, etc... Si nu, nu pare sa o deranjeze deloc, ii respecta sentimentele lui, respecta memoria mamei mele si isi vede de treaba. Culmea e ca prietena lui inclusiv seamana fizic cu mami; plus ca sora-mea zice ca si la caracter se aseamana. Adica, blanda, de casa, ii accepta multe, asa cum i le-a acceptat si mami. In final, ea l-a scos afara din casa, s-au certat (prietena la scos afara, nu maica-mea) si s-a dus plangand la sora-mea. Eu i-am transmit prietenei (prin sora-mea) sa zica bigdaproste ca a scapat de el si sa-si vada de viata. Stiu ca nu oricine poate trece peste; nici vaduvul nici noua artenera. Taica-meu pare sa aprecieze acum tot ce a facut mami ptr. elm acum dupa ce a(m) pierdut-o deja de atatia ani. 

Daca nu poti accepta, lasa-l cu durerea lui si cauta pe altcineva.  [flo2]  Nu e corect nici fata de el sa nu poata vorbi despre sotia lui si nici fata de tine sa trebuiasca sa auzi tot timpul despre sotia lui.

 

Victoria-mami, uite ce spui in primul mesaj (si ceea ce am bolduit a fost caracterizat ca si 'comportament indezirabil" de catre unii useri).

 

Apoi vii cu alt mesaj (dar nu stiu eu sa-l citez tot aici) in care modifici ca numai mama si prietena stiu sa aiba grija  etc. si de unde prietena in primul mesaj il da afara pe tatal tau, in mesajul ultim accepta ca si pe complimente ce-i spune el.

 

Chiar nu e important pt mine cum stau lucrurile, dar daca intram in vorba aici unii cu altii, macar sa nu ne ametim de cap cu atitea variante, scuza-ma pt interventie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce m-a determinat sa deschid subiectul aici a fost faptul ca pt prima data am ripostat cu glas tare si ridicat. Eu sunt o persoana cu bun simt si consider ca daca m-am manifestat asa, e grav. Stiti cum e cu picatura...

Foarte bine ai facut. Daca el are dreptul sa planga si sa suspine, ai si tu dreptul sa te exprimi. Ai dreptul sa iti pierzi rabdarea, sa te enervezi. Intelegere trebuie sa existe pentru ambele parti. Probabil ca exista o cale de mijloc, de a te exprima clar si raspicat fara sa ridici vocea (prea tare). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ai facut. Daca el are dreptul sa planga si sa suspine, ai si tu dreptul sa te exprimi. Ai dreptul sa iti pierzi rabdarea, sa te enervezi. Intelegere trebuie sa existe pentru ambele parti. Probabil ca exista o cale de mijloc, de a te exprima clar si raspicat fara sa ridici vocea (prea tare). 

Corect!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...