Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatia cu un barbat vaduv


Recommended Posts

Victoria-mami, uite ce spui in primul mesaj (si ceea ce am bolduit a fost caracterizat ca si 'comportament indezirabil" de catre unii useri).

 

Apoi vii cu alt mesaj (dar nu stiu eu sa-l citez tot aici) in care modifici ca numai mama si prietena stiu sa aiba grija  etc. si de unde prietena in primul mesaj il da afara pe tatal tau, in mesajul ultim accepta ca si pe complimente ce-i spune el.

 

Chiar nu e important pt mine cum stau lucrurile, dar daca intram in vorba aici unii cu altii, macar sa nu ne ametim de cap cu atitea variante, scuza-ma pt interventie.

In final l-a dat afara, da.  Dar nicidecum ptr. ca facea comparatii, ci ptr. alte motive. Da, stiu ca cele 2 mesaje nu sunt la fel. Primul l-am scris de pe laptop, nu aveam computer si cu laptop nu-s obisnuita, ma deranjeaza tastatura, nu pot scrie. In al doilea mesaj (mi-am luat computer nou), am vrut sa clarific lucrurile.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna,

Am citit cap-coada subiectul si n-am inteles care este motivul pentru care sunteti impreuna. De ce te-ai mutat la el ?

Nu cumva el avea nevoie doar sa fie ascultat si cand mamica nu mai facea sarmale sa aiba o oala de ciorba pe masa ? Te-ai intrebat asta ? Stiai ca exista oameni monogami sentimental ?

Asta nu-mi explic , doi oameni maturi care convietuiesc impreuna pentru ce ?

Si cum de te-ai mutat, din nou intreb. fiindca nu pricep cum se poate dezvolta o relatie cu toate aspectele ei cu tablouri pe pereti cu defuncta, cu sifonierul plin cu hainele ei... Asta ar fi trebuit sa te puna pe ganduri de la prima vizita acolo, nu dupa 2 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca, incepand cu autoarea subiectului si continuand cu cei care au raspuns, au complicat putin situatia.

E mult mai simplu, daca se fac reducerile si corectiile necesare.

In fond, este vorba de o relatie intre doi oameni si...cam atat.

Unele relatii merg, altele nu.

Unele relatii merg oricum, pentru ca oamenii se potrivesc. Au si ei probleme, inerente, dar trec peste ele. Se adapteaza pentru ca tin la parerea celuilalt, pentru ca iubesc persoana alturata si iubesc timpul petrecut langa cel iubit. Mai ales in cazul celor care nu-s de o viata impreuna...au mult mai putin timp de petrecut impreuna. Pentru oamenii astia isi fac un scop in viata: cate zile au sa se bucure unul de celalalt. Si, pentru asta, merita orice efort. Efort...pana la urma devine ceva obisnuit.

Alte relatii nu merg. Ca unul (amandoi) sot este egoist, betiv, curvar, vaduv sau needucat. Ce conteaza de ce? Nu merge neam! Poate credeti ca a fi vaduv confera anumite drepturi, sau ca poti fi scuzat in anumite circumstante...asa o fi, insa si betia e o boala dovedita si dramatica, o aventura care se transforma in telenovela are dramatismul ei, prin persoanele expuse si cutremurul din viata lor, adulti, copii laolalta. Nu, dupa mine nu conteaza motivul...e doar un caz printre alte cazuri.

Iata de ce cred eu ca, daca cei doi se potrivesc si isi doresc sa fie impreuna, dupa o fireasca perioada, mai lunga sau mai scurta, ei isi vor da seama daca sunt meniti sa fie de nedespartit, indiferent de problemele lor, foste sau viitoare. In acest timp, lucrurile trebuie spuse, necunoscutele lamurite, totul cu bunavointa, interes, delicatete si multa vointa.

 

N-am spus nimic nou fata de ceilalti, poate doar am rezumat si am redus totul spre ceva simplu.

In ce situateie va aflati tu si partenerul tau?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata de ce cred eu ca, daca cei doi se potrivesc si isi doresc sa fie impreuna, dupa o fireasca perioada, mai lunga sau mai scurta, ei isi vor da seama daca sunt meniti sa fie de nedespartit, indiferent de problemele lor, foste sau viitoare. In acest timp, lucrurile trebuie spuse, necunoscutele lamurite, totul cu bunavointa, interes, delicatete si multa vointa.

 

N-am spus nimic nou fata de ceilalti, poate doar am rezumat si am redus totul spre ceva simplu.

In ce situateie va aflati tu si partenerul tau?

Suntem, cred, in situatia de mai sus. Spun ''cred'' pentru ca in timp ce el ne vede leganandu-ne nepotii eu ma vad (cateodata) fugita departe. 

Spunea Marius intr-un mesaj anterior ca noi nu avem un punct comun de plecare. Ii dau dreptate. Fiecare a intrat in relatia asta pe repede-nainte din motive diferite. El pt ca se temea de singuratate (am argumente solide in sprijinul a ceea ce afirm) iar treburile casei ii erau povara, eu pt ca am simtit ca este un om OK ( si sa stiti ca este) si, mai mult, am crezut ca a depasit situatia si intr-adevar vrea sa-si refaca viata (mi-a declarat in nenumarate randuri ca datorita mie traieste din nou, ca eu l-am scos din amorteala in care zacea, ca e fericit cu mine si alte chestii de genul asta). Odata mi-a spus ca atunci cand nu sunt cu el parca simte ca-i lipseste o mana. Sa-mi spuna cineva ca nu sunt tampita de-a binelea sau imbecila de-a dreptu' pt ca am crezut toate astea (la varsta mea).

Astazi am recitit convorbirile noastre (cand nu locuiam impreuna butonam din greu la calculator). Puse cap la cap discutiile noastre de atunci, postarile de aici si ceea ce simt eu mi-am format o parere despre toata situatia asta. Intr-un fel, ea era formata dinainte, acum a prins contur mai clar (stiti cum e, cand esti tu intr-o situatie anume parca nu mai gandesti limpede). Cei din afara, obiectivi fiind, vad lucrurile mai detasat si te pot indruma direct prin sfaturi sau indirect prin expuneri de situatii asemanatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

animo, dar la terapie de cuplu te-ai/v-ati gandit ? nu stiu daca a mai spus cineva asta, nu am citit toate paginile.

in alte tari se face consiliere/terapie pentru cel care ramane vaduv (pe neasteptate sau dupa o lunga si grea suferinta a partenerului de viata), tocmai pentru a trece cu bine prin toate etapele perioadei "de doliu". partenerul tau inca este blocat intr-o etapa intermediara a perioadei respective. singur nu va reusi sa constientizeze unde greseste fata de tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Animo,esti tare simpatica....zau m-ai facut sa rad desi nu e cazul.Tu stii cel mai bine ...insa barbatii mai au obiceiul sa stie din instinct ce sa spuna ca sa vrajeasca o femeie...nu esti cum ai zis in mesaj,eu zic ca ai glumit...

In fine ai crezut pentru ca ai vrut sa crezi pentru ca asa era contextul..nu asta e problema..toti credem ce nise spune la un moment dat.Conteaza calea pe care o veti lua de acum....nu e vina lui ca e slab....nu e vina ta ca l-ai crezut si ca acum te afecteaza .daca crezi ca merita,mai ales ca este un om ok9ce-mi place expresia asta)atunci nu renunta usor,dar fii mai barbata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu deranjez pe cineva cu raspunsul meu, dar  eu personal nu sunt deacord ca o persoana sa aibe o relatie cu o alta care este vaduva sau vaduv.Consider ca aceasta relatie se bazeaza mai mult pe nevoi decat pe dragoste.Mama mea locuieste cu o persoana vaduva si sunt impreuna de mai bine de 10 ani si nu le merge bine deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...