Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cate operatii de cezariana poate avea o femeie ?


Recommended Posts

andacos, dupa parerea mea, atunci cand enumara riscurile, medicii ar face bine sa spuna si care e probabilitatea ca acea chestie sa se intample sau cate cazuri de genul au intalnit in cariera. ca daca au vazut un caz la 100 de nasteri e una, si altceva e un caz la 5 nasteri. ori ei mi-au insirat majoritar cazurile izolate sau riscuri relativ rare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

andacos, dupa parerea mea, atunci cand enumara riscurile, medicii ar face bine sa spuna si care e probabilitatea ca acea chestie sa se intample sau cate cazuri de genul au intalnit in cariera. ca daca au vazut un caz la 100 de nasteri e una, si altceva e un caz la 5 nasteri. ori ei mi-au insirat majoritar cazurile izolate sau riscuri relativ rare.

Am un vecin care a suferit o operatie.Inaintea operatiei i s-au adus la cunostinta ,riscurile la care se supune-el avea un risc crescut in acest caz,in cazul in care se opereaza si banuiesc si ce i s epoate intimpla ,daca nu s eopereaza.

 

Toata aceasta procedura este asternuta pe un formular si la urm semnezi,ca ai luat la cunostinta ce ti s-a spus.

 

Nu stiu in ce procentaj se situa respectivul,deci nu stiu ce probabilitate a fost ca lui s ai se intimple...chestia e ca i s-a intimplat!

 

A devenit un caz de ingrijire pe viata.

 

Familia da acum in judecata spitalul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,pe la mama la tara femeile fac cate 8-10 copii....si nu mai au riscuri....nu pui problema corect.Nu-i spui unei gravide ca o sa moara sau ca mai stiu eu ce....in general o sarcina e o sarcina nu o boala invalidanta.

Aoleuuu...da' cine a spus asa ceva????

 

Vorbeam de riscurile unei a "n" cezariene,riscuri ce ti le asumi ,si nu de nastere naturala.

 

Hai ca am editat partea ce putea da interpretari...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 3 cezariene, medicul mi-a spus ca sunt posibile 6, 7 fara probleme.

Inainte de ultima cezariana am facut gimnastica in toata perioada sarcinii, am fost intr-o forma excelenta si mi-am revenit foarte usor.

Cred ca riscurile se reduc foarte mult si cu calitatea sau experienta personalului medical.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare gravida e diferita, fiecare sarcina este diferita. Pentru unele femei si doua cezariene este mult, pentru altele... dupa cum am mai zis, cunosc mamica ce a avut 4 cezariene (toate facute in Romania, a dus sarcinile foarte bine, la termen, totul a decurs bine si e bine mersi sanatoasa si acum), cunosc mamica ce a nascut natural dupa 2 cezariene (da, in Romania s-a petrecut si asta)... totul depinde de constitutia mamei si de cum decurge sarcina, cum se comporta uterul, de fapt cum se comporta intreg organismul...si da, asa cum spunea Xio, de noroc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...