Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 26


Recommended Posts

Alex, trebuie intai sa accepti ca ai nevoie de ajutor. apoi sa il si primesti, iti trebuie pastille, nu sunt avocatul lor, dar pt ca ai nivelul serotoninei scazut trebuie sa faci tratament si medicamentos. apoi si lucrat la psihic, Cognitive Behavioural Therapy(CBT) e cea mai buna.

si noi in familie avem fond depresiv( mama, mama ei, tata, etc). dar cu management bun treci peste, poti avea recurenta, de asta e f imp sa faci terapie care sa te invete sa recunosti semnele prevestitoare depresiei si sa lei masuri din timp.

nu te supara pe mine, dar voi face o paralela intre tine si mama mea: ea a fost destul de rau, nu putea sa mai faca nimic, sa se spele, sa faca baie( a trebuit sa o ajut), era cam legume, nu putea dormi. cu tratament, consiliere si suportul familiei e de o mie de ori mai bine.

eu am fost mai rau decat mama nu puteam sa dormi noaptea, 2 sapt nu am dormit, in rest stateam in pat, eram letargica, nu aveam putere sa ma misc, ma ajuta sotul  la spalat,a fost groaznic. tu nu trebuie sa ajungi in starea asta

tu inca te chinui, pt ce? de ce nu vrei sa iei masuri, sa te bucuri la maxim de viata si de frumusetea de baietel pe care ai asteptat-o cu atata nerabdare?

 

sper sa te incurajez si sa accepti ajutorul de care ai nevoie.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 579
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maddutz, Emma, la psiholog ma duc dar nu stiu daca ma ajuta.

Pastile nu vreau sa iau, ma simt de 10 ori mai oribil cu ele.

In afară ca sunt trista, nu gasesc placere in nimic, nu am pofta de mancare si nu ma pot relaxa si bucura de viață, nu am nimic :). Surprinzător, dorm bine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am iesit azi pe terasa, intre fete - ma rog, intre fete si bebelusi = ca sa ne satisfacem nevoia de socializare. As vrea sa pot povesti si alte lucruri, dar majoritatea discutiilor se rezuma la bebelusi. Vineri ma vad cu alta prietena. Cred ca o sa-i interzic sa vorbim despre copii (ea inca n-are).

 

Noi suntem tot singuri. De fapt, eu de cand m-am intors de la maternitate, nu m-am mai simtit singura nicio clipa. Ne descurcam si imi dau seama ca nu e greu sa cresti un copil singura (noi oricum ziua eram singuri), dar ca nu-i la fel de placut cand e tati plecat. Am noroc cu voi ca-mi mai tineti de urat.

 

New, de acum incolo numai povesti despre copii o sa auzi, vrei nu vrei orice discutie acolo ajunge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aida, ai dreptate.

Deea, mie inca nu mi.a spus ca m.am schimbat pt ca nu avem unde si cand sa vorbim. Si al meu dace exact ca al tau in privinta serviciului.

Nu.mi fac probleme de vreo fufa, are intradevar mult de munca, dar in weekend ar putea petrece timp cu noi nu sa dea fuga la calculator, sa.si puna căștile pe urechi si sa se uite la filme.

Are grija sa ma atentioneze mereu ca sunt grasa, lucru ca chiar nu ma ambitioneaza sa slăbesc ba din ccontra. ..

 

Julia, cumva atunci cand ajunge acasa incepeti sa va plangeti cand tu cand soacra? Omu' fiind la mijloc si mai si sariti cu gura pe el normal ca se refugiaza undeva. E foarte greu si pt el sa fie intre mama si nevasta, dare  foarte greu si sa locuiti impreuna. Eu ma inteleg f bine cu socrii si ma ajuta f mult cu cei mici, dar nu as putea locui impreuna. daca se va pune la un moment dat pb sa stau in Mures cu cei mici pt o perioada de timp imi voi lua chirie, foarte aproape de ei dar sa am locul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suzieq, ce atata curatenie, tu aveai apt luna, nu voiai sa il vinzi?...nici nu ai avut timp sa faci murdarie...

 

easy, ca sa dea bine la vizite trebuie facuta curatenie...e drept ca ieri am facut in living si aseara cat am culcat eu gradinita sotul a mancat seminte la calculator, iar fiu-meu din parc a venit cu papucii plini de nisip... [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tudor adoarme singur doar seara, ii facem baie, suge sau isi bea lapticul si il lasam in pat, la un moment dat il gasim adormit. Frate-sau pana a invatat sa se ridice adormea fara probleme, dupa ce a inceput sa se ridice era dezastru culcatul lui...

 

Amndoi sunt cu muci de azi...cred ca am nevoie de o funie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!!!

Andra, tu ce mai ai? in afara de un sot iubitor, 2 copii superbi si o soacra careia incepi sa ii duci dorul?

Cred ca dorul dupa soacra m-a facut ieri melancolica [soricel] ...probleme din viata pe care incerc sa le uit, dar care vin la suprafata cateodata:)...familie perfecta nu am intalnit pana acum:)...le combat pe toate stand cu voi pe aici si cu strumfii in rest:)

 

Cred ca in curand ma apuc si eu de cafea, ca tare bine miroase cea facuta pe aici:)

 

Suzie, lasa funia si ia pompita:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tudor adoarme singur doar seara, ii facem baie, suge sau isi bea lapticul si il lasam in pat, la un moment dat il gasim adormit. Frate-sau pana a invatat sa se ridice adormea fara probleme, dupa ce a inceput sa se ridice era dezastru culcatul lui...

Si la noi tot asa, Edy rar adoarme singur pe timpul zilei....iar Deas nici acum nu adoarme singur, trebuie sa stau langa el ca altfel se pune si se joaca....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...