Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Incepe scoala pe Ghetar.....


Recommended Posts

Salutare...   

Karula dupa cum vezi mai apar doar, doar oi veni cu ceva impresii de show:). In alta ordine de idei nu ma crezi in veci ca spirala aia am cumparat-o acum o saptamana  de dat cadou, am inca gift receipt il scanez daca pare sf afirmatia mea:)). VAd ca Buflea zise ca e rasuflata deja io sper sa fie pe placul destinatarei, are vreo 6 ani deci e la limita de jos, sper sa ii ocupe timpul macar pentru o vreme.

 

 Vreau sa va spun despre citit....nu o spun ca "asa da"  e doar parerea mea...Daca e facut din timp si sistematic, ii va ajuta foarte mult mai tarziu cu vocabularul. Aici peste balta, sau la sud de polar area:) depinde de unde te uiti:) asta este un "must", ai de ales, ori il dezvolti prin citit de mic, ori  memorezi cuvinte cand esti mai mare si dupa test/teste le uiti...Eu spun ca cei care citesc( orice dar in special literatura nu reviste sau articole) au un avantaj mare peste cei care nu citesc spre deloc. Acum , am mai spus-o cititul trebuie sa fie de placere, ca sa aiba efectul scontat, adica sa intelegi vocabularul complex trebuie sa fii interesat de ce se intampla in cartea aia, sa intri in pielea ei daca intelegeti ce vreau sa spun. Eu am insistat mereu pe cititul in ritmul varstei, adica nu Jules Verne la 5 ani si Shakespeare sau mareile sperante  la 10:) ca io garantez ca o sa urasca cititul pe viata cu titlurile astea la scoala elementara. Si nici varianta "repovestita" nu mi-a placut, cum sa povesteti Romeo si Julieta pentru 7-8 ani, il decapitezi pe Shakespeare pur si simplu:) Deci carti simple dar cu "continut" , iar complexitatea sa creasca pe masura varstei. Asa ca daca aveti ocazia acum, nu ii obligati sa citeasca, dati-le o sansa sa prinda microbul..Sunt insa de acord si cu ce spune Buflea ca iesi om si daca nu citesti ,  cititl asta cu 30 minute seara pe semnatura parintilor omoara pasiunea...Eu am semnat mereu foile alea si daca a mea nu citea exact 30 min , sau deloc seara , insa de cate ori prindea o carte buna o devora. E adevarat ca am avut si pierderi ca la un shopping spree in magazin, una sau doua carti  treceau de criteriile ei ( si ale mele:). dupa ce expira termenul de returnare, restul ajungeau la donatii. m -a salvat libraria unde erau gratis si putea sorta cat vroia:).

 

Aqai io vroiam sa te intreb daca banii aia erau pentru cazarea in rezort, sau i-ati cheltuit voi in NY  pe distractii:) Sper ca ultima varianta e valabila , altfel ar trebui sa ii suni si sa iti iei banii inapoi, sa le spui te-au fraudat :). Pt. timeshare cazarea e gratis si da de multe ori lasa de dorit, chiar foarte mult , e de evitat. Am vazut insa ca v-ati tinut tare la oferta azi e , maine nu:), felicitarile mele ca ai rezistat tentatiei, o sa dormi mult mai linistita noptile:),  de fapt cred ca stii asta deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 610
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

aproppo de vorbit, William de un an de zile la scoala merge la speech therapy...cca nu pronuntza "th" si alte citeva sunete correct.

si I-am spus doamnei ca si in romaneste (limba materna-cum ar fi) el nu poate pronuntza "brrr" cum pronuntzam noi romanii...ca si in romaneste vorbea un pic ciudat stilcit, din totdeauna.

 

am ramas masca cand mi-a spus ca nici ea nu poate sa pronuntze sunetul "brrr", ca americcanii nu il pot pronuntza...

 

copiii vostri care vb engleza pot sa scoata sunetul asta?

 

ps. dupa un an de teraphie, doamna mi-a spus ca William vorbeste ca un nativv de aici 100%, nu se vedde nici o diferenta ca el vb doar romana acasa...sau ca a inceput engleza la 7 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o fi sau nu o fi asa...nu stiu...personal nu am vazut diferente intre William care citeste 1 carte pe zi si alti care citesc o carte pe saptamana.

Michelle de ce nu ii dai carti mai grele, in loc de una pe zi,  si una la cateva zile sau chiar pe saptamana e foarte bine . vad ca spui cartea de science e greoaie, pentru varsta lui, de asta spuneam de vocabular, pentru ca daca citeste prea usor nu isi dezvolta vocabularul si asta ingreuneaza si incetineste cititului unui text mai complex. Si vin texte greu de inteles crede-ma:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy, asa, asa, pune tu sare pe rana mea ...

 

Eu nu stiu ce e aia "sa devoreze" o carte ...pur si simplu nu stiu. Citesc la scoala, dar citesc pt ca au ora speciala de citit. Deci tot un fel de tema ...Acasa vocifereaza, negociaza, stau in baie o vesnicie, cand sa citeasca sunt obositi ...amandoi, ca Flavia se ia dupa Alex.

E clar ca cititul dezvolta vocabularul, modul de exprimare ...dar ...

 

PS Acum i-am cerut de la biblioteca, Kid Lawyer de Grisham ...ca cica vrea sa se faca avocat. Am vazut ca e cu un baiat de 13 ani ...ei, el are 10, pe aproape.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, am si eu experienta traumatizanta cu timeshare-ul ...am zis ca pot sa-mi dea luna de pe cer, gratis si nu ma mai duc sa pierd timp si nervi acolo ...

 

Noi ne-am luat-o in Vegas, tot asa, pentru niste amarate de bilete gratis, in fundul salii, la Cirque du Soleil ...am pierdut o zi din concediu, sa ne plimbe ei prin cartierul ala, sa ne puna film, sa vizitam toate units si la final, desi am spus clar ca nu vrem, a inceput asa o presiune "dar de ce", " dar cum", "dar nu vrei sa salvezi bani", ...apoi au luat-o pe departe, cu intrebari, cate concedii iti faci pe an, cat platesti. Nu puteai sa nu raspunzi, ca era face to faxe, fiecare familie la cate o masa ...nu puteai sa pleci, ca nu te lasau, nu puteai sa ii repezi, ca vorbeau extrem de frumos ...de plictiseala, ca si Aqai, am inceput sa pun pe hartie sumele alea cu care " salvam" bani si sa-i dovedesc ca nu salvam nimic. Al meu a fost epuizat de tensiunea aia, de insistenta cu care trebuia sa spunem mereu ca nu ne intereseaza si ca eram acolo, ca niste coate goale, pentru un amarat de bilet la spectacol.

Nu mai fac niciodata asa ceva ...pe asta mizeaza si ei, ori te prind si cumperi, ori intrii in pamant de jena.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe Grisham pentru juniors nu il stiu, s-o fi apucat recent de scris pentru copii:). Cartile lui Rick Riordan erau la moda pe vremea mea:) si moda aia s-a intins doar de placere pana prin clasa a 9-a ca tot scotea carti si nu trebuia ratat:). Ce vroiam eu sa spun ca pe langa astea populare, un " The Secret Garden"( pentru fete) aruncat intre altele face diferenta la dezvoltarea vorbirii:). Testele de aici folosesc mult vocabularul din programa de  lectura folosita in scoli, si cartile mai "plicticoase" au in ele cea mai mare parte de vocabular. Fiemea a indragit clasicii cand a realizat ca poate citi printre randuri si chiar intelege , a fost un salt total prin clasa 4-5 , si a ajutat-o enorm sa poata scrie singura chiar  bine zice cioara:).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...