Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 28


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu.

Iar azi am probat blugii de dinaintea sarcinii (singurii din garderoba) si........ imi viiiiiin [pk] [pk] [pk] [pk] [pk] Sunt ficsi, mai e burta de dat jos, dar ma incap, adica pot sa-i port [pk]

Și eu îmi port pantalonii de dinainte de sarcină, deși încă am 3 kg rămase de la bb2 (și muuulte de la bb1).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianamaria, criminal pateul! Am adaugat si ciuperci tocate mărunt. Yum yum yum

[pup] bonus reteta de paine fara framantare (ca merge cu pate si e super simpla si delicioasa):13g drojdie proaspata se "desfac" in 340ml apa, 1lingurita sare si se adauga 500g faina; rezulta un aluat moale care se pune la frigider pentru minim 12ore (eu il tin cam 24h). A doua zi se infaineaza blatul de lucru si mainile foarte bine, se rastoarna aluatul, se intinde sub forma unui dreptunghi. Acesta se impatureste in 3 si sulul rezultat in 2; se acopera cu ...ceva si se lasa 30minute. Intre timp se infierbanta o oala cu capac in cuptorul reglat la 200grade. Se scoate oala si se introduce aluatul, apoi se pune capacul peste oala. Se coace 25minute cu capac si urmatoarele 10-15 minute fara (pana este gata  [:)] ). Rezulta o painica minunata!!! Eu sunt tare incantata de ea. Aluatul il folosesc si la pizza.(in loc de oala cu capac se pot folosi :vas de jena, vas roman-atentie ca painea imprumuta din aromele lui- sau orice vas cu "capac" din folie -cancerigena [fri] - de aluminiu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] bonus reteta de paine fara framantare (ca merge cu pate si e super simpla si delicioasa):13g drojdie proaspata se "desfac" in 340ml apa, 1lingurita sare si se adauga 500g faina; rezulta un aluat moale care se pune la frigider pentru minim 12ore (eu il tin cam 24h). A doua zi se infaineaza blatul de lucru si mainile foarte bine, se rastoarna aluatul, se intinde sub forma unui dreptunghi. Acesta se impatureste in 3 si sulul rezultat in 2; se acopera cu ...ceva si se lasa 30minute. Intre timp se infierbanta o oala cu capac in cuptorul reglat la 200grade. Se scoate oala si se introduce aluatul, apoi se pune capacul peste oala. Se coace 25minute cu capac si urmatoarele 10-15 minute fara (pana este gata [:)] ). Rezulta o painica minunata!!! Eu sunt tare incantata de ea. Aluatul il folosesc si la pizza.(in loc de oala cu capac se pot folosi :vas de jena, vas roman-atentie ca painea imprumuta din aromele lui- sau orice vas cu "capac" din folie -cancerigena [fri] - de aluminiu

Am vazut si eu reteta pe fb, e nebunie cu ea, dar inca nu am incercat-o. Poate fi orice oala cu capac? Adica eu am una cu teflon pe interior, merge? Si nu trebuie unsa, tapetata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Sasha, eu le fac de pe net! Este un grup pe fb si acolo gasesc linkuri si le fac online.

Andika, oare ma poate ajuta Pletosul intr o chestiune? sau fetele care stiti... Tre sa duc laptopul la lucru, asa ca o sa va citesc doar de pe tel. As vrea sa imi descarc filmuletele pt insanitydarce linkuri auacolo imizice ca nu sunt safe... As face sieu o chestie ilegala... dar nu ma pricep..

Mi ati facut pofta de pateu...voiam sa imi iau zilele astea...dar cand m am gandit din ce s facute...am renuntat..In cata vreme se poate consuma?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] bonus reteta de paine fara framantare (ca merge cu pate si e super simpla si delicioasa

Paine calda si pate de casa? Adio dieta [alcool]

Am facut si eu pate o data, dar nu mai stiu ce reteta am folosit.......... a fost delicioooos.

 

Bravo Gina!

Multu :)

La mai putine, maxim 65 [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu reteta pe fb, e nebunie cu ea, dar inca nu am incercat-o. Poate fi orice oala cu capac? Adica eu am una cu teflon pe interior, merge? Si nu trebuie unsa, tapetata?

Ma faceti sa o incerc si eu......... poate-i place sotului mai mult si pensionez MP :))

oricum painea in cuptor e mai buna la gust decat la MP: am gresit o data ingredientele, am pus la dublu toate cantitatile si nu am mai putut s ao coc la Mp, am pus-o intr-un ceaun cu fundul plat (pentru gemuri) si a iesit un painoi mare si asa de gustos..........

 

Acum trebuie sa caut si reteta de pate din urma [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...