Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 28


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, nu-mi dati careva o reteta (poate chiar mai multe) testata si acceptata de pate facut in casa ?

500g ficat spalat , 3 cepe potrivite, 1 capatana usturoi, , 3linguri ulei, 2 morcovi, condiment(turmeric, un amestec gen "vegeta"pe care-l fac in casa)se trag la tigaie(mai adaugi din cand in cand apa sa fiarba morcovul); cand "scade" zeama se adauga un pahar de vin alb, se lasa iar sa scada (eu mai pun niste dulceata de visine sau doar visinata in loc de vin). Se blenduieste tot impreuna cu jumatate de pachet de unt; pentru a nu oxida ii pun unt topit pe deasupra.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

New - am citit si mi se pare groaznic :(

 

Si eu i-am diversificat pe cei mari clasic si n-am avut probleme in deprinderea mancatului singuri. Intotdeauna au avut si linguritele lor si au participat la actul hranirii [:)] . Ori de cate ori am avut ocazia, au participat la masa impreuna cu toata familia. La fel procedez si cu bebeliki. (Mi-e tare teama de inecat, e drept ca se poate intampla si cu hrana blenduita, dar cunosc un caz... [:(] )

Cu blenduita s-a intamplat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

500g ficat spalat , 3 cepe potrivite, 1 capatana usturoi, , 3linguri ulei, condimente se trag la tigaie; cand "scade" zeama se adauga un pahar de vin alb, se lasa iar sa scada (eu mai pun niste dulceata de visine sau doar visinata in loc de vin). Se blenduieste tot impreuna cu jumatate de pachet de unt; pentru a nu oxida ii pun unt topit pe deasupra.

[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge cu legumele de loc :( ce sa mai combin ?

Azi am încercat cartof dulce , sparanghel , morcov , pătrunjel .

Sa ii dau pe rând ?

Dar fier din ce sa ia daca nu vrea legume ?

 

eu cred ca ii iau un iaurt bio si ii pun cate o lingurita de iaurt in piure...ca altfel nu mi-l accepta :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andra - foarte frumosi baietii tai!!! (ma bucur ca am prins si eu pozele)

 

anna - o dulceata fetita ta!

 

La multi ani sarbatoritilor zilei!

 

Poca - imi pare rau... (fetei mele, dupa 2 ani, i-am dat tinctura de mladite de merisor - impotriva constipatiei. Nu stiu daca se da la bebei...)

 

Fata mea a "inceput" ieri gradinita si pentru ca a fost asa "frumos" de maine incepem din nou la alta... Sa va povestesc:

Constanta, Ro, 2014 - am inscris-o regulamentar in primavara, cand am vizitat si 2 sali ale gradinitei (ce ni s-a permis)/aratat). Ieri, ii duce sotul pe amandoi la scoli, intai pe cel mare la liceu (se mai alinta si el, mititelul  [:)] ) si apoi pe mandra la gradinita, cu flori, aparat foto, emotii etc. Aici (la gradinita) cauta clasa fetei, o gasesc intr-un final la etaj, probabil un fost birou de cca 15mp, utilata cu un calculator vechi, o mana de jucarii si multe fotolii vechi, cu un miros patrunzator de mucegai, unde ii intampina o persoana cu par slinos, in varsta, imbracata neglijent... cica d-na educatoare  [batcap] . Sala destinata pentru toate activitatile unei zile de gradinita pentru 16 copii... Afla ca trebuie sa se hotarasca daca o lasam sa doarma la pranz, "ca n-au loc pentru toti  [batcap] " si "oricum nu vor fi 16 copii in fiecare zi, ca sunt grupa mica si 'astia' se imbolnavesc pe capete". Dna director a zis ca " ce, n-ati vizitat gradinita la inscriere?!?", "ba da, dar clasele de la parter", "e, alea sunt altceva, dar si astea se pot renova..." bla, bla, bla. Sotul i-a zis tot ce-a avut pe suflet si a facut si o sesizare la gradinita, cu nr. de inregistrare si la inspectorat...

Azi am vizitat alta gradinita (fix clasa in care va fi domnisoara [:)] ) si maine incepem in sfarsit! Sper! [:)]

 

Diversificarea lui kiki-bebeliki merge nesperat de bine! (noi tot spunem ca se vede ca e versiunea 3.0  [:-)))] ) Nici nu-mi vine sa-l laud ce bine mananca! 

Bine ca ati inceput...noi nu am ajuns inca din cauza mucilor. Sper sa-l duc macar saptamana viitoare ca apoi plecam la bunici vreo 2 saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele experte in ciocolata de casa: de ce seamana mai mult a caramea la consistenta decat a ciocolata? Am taiat-o bucatele, dar nu s-a intarit precum ciocolata din comert, a ramas ....... caramea.

Ce a fost prea mult/putin?

Eu nu prea am facut, am spus, asa ca nu am idee (reteta am respectat-o).........

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...