Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 29


Recommended Posts

Am recuperat. Am facut rost de incarcator.

 

Bebe adoptat e bine, e un dulce, dar n am voie sa il iau in brate ca se invata... e cuminte, nu prea plange. 

La asta m-am referit inainte.Ca oricat de curati si hraniti ar fi duc lipsa de afectiune.Si toti copiii ignorati ajung sa fie cuminti, pentru ca nu ii ia nimeni in brate atunci cand plang.Si se invata asa. O prietena a lucrat la o casuta sociala cu 6 copii abandonati.Era acolo o fetita superba, dar suspecta de HIV.Prietena mea era singura care o lua in brate, vb cu ea, o alinta, restul se fereau .Si cand le vedea pe cele care o schimbau pe prietena mea tacea instant.Stia ca plange degeaba, ca nu o iau in brate.

Easy si eu mi-am pus de multe ori problema cum e cu adoptia.Din pacate nici cu propriul copil nu iti garanteaza nimeni nimic.Cunosc caz de femeie cu 4 copii care i-a crescut singura si cand au inceput problemele grave de sanatate decat o fata a umblat cat de cat cu ea la doctori.Ceilalti au cu totul alte preocupari decat sanatatea mamei.Nici macar nu a avut curaj biata femeie sa le spuna adevarul despre situatia ei, ca sa nu se certe iar intre ei cine cotizeaza si cat pt spital. 

Oricum eu nu am privit niciodata adoptia ca facand bine unui copil , ci mai degraba ca facandu-mi mie un mare bine. Ce e ma da inapoi e birocratia asta stufoasa si ca dureaza mult pana reusesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Easy, Dumnezeu sa-l ierte!! Cum e soacra ta? Tot in stadiul de negare si glumeata e?

 

Deea, ma bucur ca sunteti mai bine..maine sper sa mergeti acasa...

 

Baby, tare frumos gestul tau [pup]

 

Cat despre adoptie...nu stiu...copii tot copii sunt, iar ceea ce devin e oglinda a ceea ce au trait in familie....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ar fi asta un motiv gresit, nevoia de a darui afectiune? S-ar intalni cu nevoia de a primi afectiune. Pana la urma, daca e sa o luam asa, orice facem are undeva un motiv egoist, poate nevoia de a ne simti bine stiind ca am facut un bine, poate nevoia de a ne asigura un soi de plata in ceruri care sa contrabalanseze altele, poate nevoia de a arata altora ce fel de oameni suntem. Nu stiu, care ar fi the right reason?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista un risc...dar pana la urma si daca e al tau tot sunt riscuri peste riscuri. Iar cu tiganii...parerea mea e ca daca esti trimis la cersit de la 3-4 ani si nu vezi altceva acasa nu ai de unde sa inveti alte valori. Daca Filip ar ajunge azi la o astfel de familie nu-mi fac iluzii ca din cauza sangelui bun nu ar ajunge hot si cersetor. La fel, daca scoti un copil din mediul ala suficient de repede poate internaliza un stil de viata diferit.

Ca tot veni vorba de hotie si cerșetorie (si mminciuna), mie mi.ar fi frica de puii de politicieni :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...