Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 810
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

chit ca n-am citit prea mult din urma, ca sa nu deviez prea tare de la subiectul zacusca si scoala, azi mi-am propus sa fac din nou zacusca. nu foarte multa, dar cum prima data a fost doar de test acum am dublat cantitatile.

si ca sa ii fac putin in ciuda lui rufus, il anunt ca dimineata am luat vinetele cu 2 lei/kg :)). ceva mai mici, intr-adevar, dar coapte si lucioase!! si in piata la noi tot intre 3-3,5 lei se invart preturile, dar daca ai timp si rabdare sa cauti (iar eu acum am berechet), gasesti si mai ieftine. Ardeii in schmb, la 5 lei mi se par tare scumpi!! Chit ca luat cu 4 lei, dar parca in alti ani nu treceau de 3!

in fine, daca nu ai in plan sa faci 50 de borcane, chiar nu e asa o tragedie 5 lei in plus sau minus, dar fata de alti ani, tare scumpe mi se par legumele toamna asta!!

 

revenind, ardeii's deja copti, vinetele aproape gata si ele, tot restu-i pregatit....da am ramas in criza de timp, trebuie sa ajung dupa pranz la birou iar diseara am din nou sedinta cu parintii!! presimt ca la noapte o sa termin zacusca, acum trebuie sa fug la scoala, sa o duc pe cea mare si sa le iau pe cele mici. Ma bucur ca am reusit sa ma "cuplez" cu bunicul unei colege de-a Malinei, le duc eu la pranz si le ia el seara, si scap de un drum!! ca scoala e cam la 15 minute de mers pe jos si cat mai stam in parc dupa se pierde o ora jumate cel putin x 2, plus drumul de dimineata dus.....trece juma de zi. asa mai castig ceva timp!

 

am fugit la scoala. sper sa recuperez cu cititul din urma mai spre seara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe modelul"fiecare de ce-l doare":)), eu am mai laudat dulceata de ardei iute pe care o tot" crosetez"de cativa ani.Anul trecut a iesit extraordinara, am gasit ardei colorati si nu exagerat de iuti.

Am facut 5 borcanele care au disparut ff repede.

 

Anul asta nu am gasit ardei iuti rosii si am pus feliute subtiri de ardei capia alesi sa nu fie carnosi.

Am cumparat ardei iuti verzi(2 kilograme!!!):)):)) care au fost exagerat de iuti, nu am mai gasit asa ceva niciodata.Desi am inlaturat semintele si o mare parte din nervuri tot mi s-au parut extrem de iuti, asa ca adaugarea feliutelor de capia a fost exact ce trebuia.

O saptamana m-au usturat mainile.:)):))

 

Ca dulceata asta sa iasa bine, trebuie sa fierbeti atat cat este necesar siropul adica pana devine auriu si sa incercati mereu pe o farfurie cate o picatura din duceata sa vedeti daca se incheaga.Si ea intr-adevar se mai incheaga in timp, daca sta borcahul desfacut mai mult timp se zahariseste ,dar isi revine daca puneti borcanul aprox.10 secunde la microunde..

 

Este extraordinara pusa pe friptura cam de orice fel si pe varza calita.Nu se pune multa ca schimba gustul preparatelor pentru ca este facuta cu zahar.

 

 

 

Am dat "ca cadou":)) 2 borcanele si am fost intrebata daca fac si contra-cost .Atatea laude nu am primit nici de la preparate pentru care am muncit de-am lesinat de aboseala.Asa ca o recomand dar atentie la ardei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna, ghetar!

 

Uite la dezbaterea asta TV-versus altele ma gandesc iar sa deschid un topic cu chestii de facut acasa cu mainile copiilor, ca sunt direct interesata de idei, si sa le dau si sa le primesc  [:)] Vreau sa vad poze cu arts and crafts de pe la altii, ca stiu ca aveti si idei si talent...

 

Noi am vrut sa facem trecerea de la TV la netflix, dar Netflixul aici e atat de slabut si cu old news la filmele pentru copii, ca am abandonat proiectul. Plus ca am sunat sa anulez si mi-au redus la jumatate abonamentul de telefon/net/TV, they just had me at Hello, era de nerefuzat.

La noi e un echilibru stabil, sa zic. Exista obiectul TV, nu e nici demonizat nici divinizat, e acolo si il deschide Mr.Ziki pentru stiri, si Felix pentru HardDisk-ul cu filme pentru ei. Nu vreau sa stea cu ochii in ecranul calculatorului pentru filme, prefer ecranul televizorului. Iar ca fond sonor, eu las radio, si e suficient. Dar ei stau atat de mult afara acum cat e frumos, incat nu simt nevoia sa dea drumul la TV. Sa vad cum e la iarna...

 

Apropo de 'afara', Flavia merge azi la hurling cu noua ei "skort", o fustita cu pantaloni pe dedesubt speciala pentru sportul asta. Era toata umflata in pene ca au avut ora de hurling la scoala si a venit una din fostele ei antrenoare, si a salutat "Hi class", si apoi "Hey, Flavia, ne-ai lipsit in ultima vreme"... Bineinteles ca s-au intors 29 de capete spre ea, si ea era, imi inchipui, ca o paunita radioasa ca e si ea celebra pe scara ei de bloc.  [soricel]

Acum sa vedem cat o tine.

 

O zi frumoasa sa avem!

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Nu am mai apucat ieri sa va multumesc, dar o fac acum, pentru toate urarile frumoase primite de la voi, dragii mei pinguini!  [flor]  

 

Karula, iertare, dar ii spun azi Sofiei tale sa aiba parte de tot ce e mai bun si mai frumos pe lume! [pup]

 

Azi nu e a good day for science pe frontul meu, ca abia am ajuns la gradinita dimineata cu Sophia... ma doare spatele asa de rau, abia merg... nici nu am putut dormi de durere! [zirea]  Ieri m-a macinat rau, azi vad ca deja abia pasesc... ma asteptam, asta dupa o sapt de dureri crunte, acum se lasa pe picioare, in special pe dreptul. Asa durere nu am mai avut de mult, adica de anul trecut tot din toamna cand am ajuns la urgente... sper sa nu trebuiasca sa ajung si anul asta! Mai am ceva pastile ramase de anul trecut, o sa mai iau ... desi ma tem de Tramadol ca ala ma ia de cap rau de tot de zici ca-s drogata si imi ia si inima la galop.. om vedea. Acum sa astept sa ma duc sa o iau pe Sophia acasa de la gradinita si apoi nu stiu cum o sa fac sa am grija de ea tot restul zilei... sigur o sa vrea afara, dar eu nu pot sa merg .. deci o sa se joace/uite la tv/tableta, ca tot e subiectul in discutie acum. Nici eu nu-s de acord cu tv ul ca si ea sta gura casca daca o lasi , dar eu il tai din meniu, apelez la el rar si cu portia... si asa se joaca destul si pe tableta, dar oricum ei ii place sa se joace mult cu plastilina, puzzle,  cuburi, lego, printesele& castel, robotul cu litere si cifre, citim povesti si cate si mai cate, ca deja mi-e invadata casa de atatea jucarii/puzzle/carti ...

 

Ma duc sa iau un hap, poate ma mai lasa durerile astea si o sa merg mai repede si mai drept pe drum pana la gradinita, noroc ca e aproape, 200 m de acasa pana acolo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...