Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


Recommended Posts

Anul asta in Turcia am mancat ardei iuti la greu. Astia au pe toate mesele in localuri boluri cu niste ardei iuti murati, micuti si dolofani...o minune, nu alta. Hai sa incercam, hai sa mancam...pana la urma mancam cu gura plina. Si iuuuuuti....culmea e ca si Ioana, adversar tenace al iutelii, manca de zor. Asa ca ne-am adus un borcan mare (cred ca de vreo 2 kile) cumparat de la tarani si am luat si din supermarket.

Deci ne place iute.

Fleur, da, dulceata de ardei iute, am discutat pe aici si am constatat ca sunt mai multe persoane care fac asa ceva si inca bine. N-am gasit ardei iute galben, sa fac dulceata in trei culori asa cum zicea cineva (am uitat cine...), deci e rosie-verde. De fapt am gasit greu ardei sa fie iuti, ca majoritatea nu piscau deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 810
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am pus un subiect la Bucatarie, cu niste vinete uscate pe care le-am adus de la turci...poate va pricepeti.

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/150904-vinete-uscate/

 

Rox, ardeiul iute (dupa parerea mea) e bun sa fie iute-iute, dar sa-l poti manca fara sa te omoare, ca nu mai are nici un chichirez. Probabil ca aia turcesti erau taman pe gustul nostru, desi erau cam iuti dupa mine, mai ales ca ii simt in gura, pe gat, in stomac si la evacuare. Dar imi plac. Foarte-foarte iuti, asa cum spui, nu-mi plac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, ii sugerez de asemenea sa puna watermark pe fotografii (fie un nume / pseudonim, fie o adresa de email) [:)]

 

Letitia, si eu as spune ca pensatul e cel mai ok. Sau eventual o fasie de aceea de hartie cu ceara pt. parul facial. E subtire (1cm, poate 2) si cred ca ar incapea perfect intre sprancene [:)] Si ar fi mai rapid.

 

Laura, cred ca ai mai scris o data despre intamplarea cu parintii tai.. dar wow, saracii.. [fri] Bine ca au recuperat banii, dar sperietura si panica de moment...  [fri]

 

Viviana, pffu cate medicamente pt durerea de cap, cred ca a fost ceva horror... De febra ce a spus dr?

 

Rufus, de ce va chinuiti cu ardeii - sa ii curatati? Eu doar le tai coada si ii bag la robot. Cand fierb, toate semintele se aduna sus. Poate nu toate, dar nu ma deranjeaza cu nimic... [:)] Eu fac in cantitati uriase, suntem iubitori de iute [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahh.. scoala si zacusca... avem de amandoua! [:D][:p] ... si mai avem si 3 ani de cand, pe-un picior de plai, pe-o gura de rai.... ne cununum religios, eu cu al meu mandru si il botezam si pe el si pe mandra mica, chiar de Sf Sofia! [olala] [biz] Sa imi traiasca amandoi sanatosi si bucurosi si sa ne fie bine impreuna, daca nu mai bine, macar la fel ca pana acum! Deci scoatem sampania de la frigider!  [acor] [cheers] [pahar] [batetoba]  [disco]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Face cineva "crema di peperoncini" / crema de ardei iuti?

Video (dar e in italiana):

 

Sau relativ asemanator, in romana:

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/sosuri/crema-de-ardei-iuti-reteta-italiana-calabria-si-sicilia-7219/

 

sau:

http://pofta-buna.com/pate-din-ardei-iuti/

 

Cred ca o sa incerc. Am luat ceva asemanator de la Lidl (fasii de ardei chilli in putin ulei cu usturoi, cred ca am mancat 10 borcane) [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...