Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 810
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buflea,vezi mama, nu ai nici tu nici un motiv sa te plangi de copiii tai :) super vesti ai primit!

 

noua la meet the teacher Mrs a lui Alex ni l-a tot laudat, cum suntem obisnuiti :)

 

si in plus, MRS a lui Tudor il lauda! nu stiu ce-i cu mme asta, are 5 cercei intr-o ureche, inalta, eleganta intr-un stil neconventional asa, un pic dura, are matze acasa... Tudor o iubeste! de anul trecut abia asteapta sa ajunga in cl a 4a sa o aiba teacher.

 

si se pare ca iubirea asta ii prieste, ca pana acum numai cuvinte de lauda. ca e un baiat fantastic, very interesting kid, kind hearted and willing to help, very bright despite the reading issue...

 

mai, discutam ieri cu cu dna directoare si ne rugm sa tina minunea!

 

_____________

 

de la mine de pe geam. proeictul nostru de vreo 50 mil de finantarea caruia ma ocup eu. cu toata ca o sa raman fara priveliste, sau ma rog, cu privelistea a 2 turnuri, ma simt mandra ca particip la el.

post-113720-0-52430000-1411144413_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu avem TV de 4 ani.  Nu-i ducem lipsa.

 

Timpul la computer/ipad/laptop si alte electronice e limitat tot din cauza de adictie.  E mult mai bine cand stie ca nu trebuie sa se apropie. 

 

Oboseala cronica la mine era cauzata de lipsa de fier acuta si de intoleranta la gluten.  Acum ma simt mult mai bine.

 

Ziki, e dulcica foc flavia.  Eu am crezut ca hurligul e un fel de curling. 

 

Acum citesc The Story Teller de Jodi Picoult.  O recomand.

 

Noi avem grija de pisica nepotelului saptamana asta.  Imi place si nu-mi place sa am pisica in casa.  Imi place ce e jucausa si vine sa o mangaii, copiii se joaca cu ea seara si dimineata.  Pe mine m-a impresionat ieri cand a tot “vorbit” cu mine.  Ma urma peste tot se aseza in fund si mieuna uitandu-se la mine.  Daca ma uitam la ea si vorbeam cu ea mieuna si mai tare.  Mi-am dat seama ca incerca sa imi “spuna” ceva.  Am constat ca nu mai avea apa deloc in canita.  I-am pus apa a baut cateva minute si nu a mai “vorbit” cu mine.  Nu-mi place ca se urca peste tot si se baga in dulapuri, imi face dezastru la flori, azi a rasturnat o planta mare .  A facut dezastru in baia in care sta cat suntem noi plecati, e nisip peste tot.  Nu-mi place ca e un miros diferit in casa, ma izbeste cand intru in casa.  Tudor ii face curat in fiecare zi si tot miroase groaznic in baie.  Lui Tudor ii vine sa vomite de fiecare data cand ii face curat.  Eu nu am avut niciodata pisica sau caine in casa cred ca de aia mi-e asa greu sa ma obisnuiesc cu ea.

 

Saptamana asta a fost extenuanta pentru mine.  Am avut 3 sedinte 3 seri la rand de la 6 la 8.  Am fost la sedintele de inceput de an la ambii copii.  La Tudor m–am simtit tare bine ca eram printre cele mai tinere mamici.  [pk]  Avantaj eu ca am facut copil tanara.  Din ce in ce mai exigenti, nu mai merge cu am uitat tema acasa o aduc maine.  Ritmul e destul de alert si ni s-a repetat enervant sa nu lipseasca pentru ca va fi foarte greu de recuperat.  Invatatoare lui Eduard ne-a zis ca are in clasa copii care citesc la nivel de clasa a2a [fal]  si copii care nu stiu inca toate literele.  Ea trebuie sa ii separe in asa fel incat fiecare sa lucreze la nivelul lui.  A recunoscut si ea ca primele saptamani, poate luni sunt haos cu timpul devine haos mai organizat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

M-am intors fericita ieri de la sedinta ...multumita ca am niste copii buni, cel putin deocamdata ..

 

Acasa ...ce credeti ? Se uitau toti 3 la TV si mancau compot de ananas - dau ochii peste cap !

  Buflea poate copiii tai nu citesc multe carti, dar ce citesc inteleg ceea ce e foarte bine sunt perfect peste medie:).

   Vroiam sa iti sugerez ceva legat de ei si petrecutul timpului liber...De ce nu incerci sa ii incurajezi sa faca lucruri diferite, cand se plisctisesc unul de altul si se incaiera:). De exemplu Flavia sa faca arts daca ii place, iar Alex sa se uite la Tv sau sa bata mingea afara..Cu cititul la fel, poate Flavia citeste de placere mai mult timp fara Alex iar el pare Ok cu alea 5 minute citite pe zi, probabil recupereaza la scoala, deci poti sa il lasi mai usor. Inteleg ca sunt foarte apropiati de varsta si e o competitie continua intre ei, nu e rau dar poate cu varsta vor sa concureze fiecare si cu cei din jur...La sporturi la fel, incearca sa nu ii pui la tenis impreuna mai bine jucati voi separat cum ai incercat deja. Iar cu sporturile sa fii pregatita o sa vina vremea sa aleaga unul , nu poate sa faca performanta cu mai multe, conflict de orar , timp, asa ca intre soccer , hockey si tennis o sa ramana probabil cu ce ii place mai mult.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vin si ma laud cu domnisorica mea, ieri a fost avansata la orchestra, e concert master, cum ar veni e prima vioara, mai e cu o fetita care e a 2a vioara dar fac schimb cum ar veni, cand una cand alta, competitie cred ca asa vrea dirijorul [:)] orcum nu ne asteptam si nici nusi facea sperante, dar e foarte buna si tinand cont ca ea a invatat mult si singura fara lectii private inseamna foarte mult, traiasca internetul cu youtubul [:)] si tot singura a invatat sa cante si la pian, (ne gandim serios sai luam unul mai bun [:)]  caci pe pian compune)

yep asa cum ziceam si eu si sotul amandoi cu emotii si bucurie in suflet

 ce dragut.. si eu cant la vioara, adica cantam. Acum rar de tot o mai scot si exersez dar sunt indragostita de vioara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea vor sa faca activitati diferite pentru ca trebuie sa le faca singuri ... prefera impreuna, dar vor fiecare sa fie shef .

 

Si DA, cand mi-a spus Cruella, cu vocea ei rece, fara zambet " Alex is a very smart boy. Highest reading level, very fast at math. Keep doing what are you doing. I want him in the millionaire club... " am intzepenit. Millionaire club este un club de cititori pe scoala, in care intra cei care citesc cel putin 1 mil de cuvinte. Cred ca au undeva o baza de date cu cate cuvinte are fiecare carte din testele de AR si cand ajung la 1 mil, ii premiaza in fatza scolii, ii pupa directoarea ... asta tot ca sa ii faca sa citeasca. Cica Alex anul trecut a avut 825k de cuvinte. Deci daca mai citea un Hanry Potter cred ca intra in club ...si eu tocmai dadeam sa ii spun Cruellei, ca nu mai stiu cum sa fac cu cititul asta. M-am gandit ca o sa ma creada nebuna. Am tacut, nu e genul de persoana careia sa i te potzi vaita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahhhh ...si pe Cruella Deville o cheama

 

Misses SPERDUTO ...pronuntat asa italieneste, cu R latin si apasat ...huh, nu exista un nume mai bun.

Dupa parerea mea de la astea asa acre:)  la 4 ace si cu betze infipte  au ce invata, . A mea cel putin le cauta daca are de ales:) mai mereu le-a intrat pe sub piele si a invatat sa le tina piept. Plus ca  stilul lor "dur" ( dar doar aparent) a tinut-o mereu in corzi si a motivat-o. Si acu' le pomeneste in special pe cele de engleza. Ce-i drept ca eu n-am indraznit sa le deranjez prea des cu intrebari si am stat in banca mea, asa ca daca nu te o sa te implici direct , esti in siguranta:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea vor sa faca activitati diferite pentru ca trebuie sa le faca singuri ... prefera impreuna, dar vor fiecare sa fie shef .

 

Si DA, cand mi-a spus Cruella, cu vocea ei rece, fara zambet " Alex is a very smart boy. Highest reading level, very fast at math. Keep doing what are you doing. I want him in the millionaire club... " am intzepenit. Millionaire club este un club de cititori pe scoala, in care intra cei care citesc cel putin 1 mil de cuvinte. Cred ca au undeva o baza de date cu cate cuvinte are fiecare carte din testele de AR si cand ajung la 1 mil, ii premiaza in fatza scolii, ii pupa directoarea ... asta tot ca sa ii faca sa citeasca. Cica Alex anul trecut a avut 825k de cuvinte. Deci daca mai citea un Hanry Potter cred ca intra in club ...si eu tocmai dadeam sa ii spun Cruellei, ca nu mai stiu cum sa fac cu cititul asta. M-am gandit ca o sa ma creada nebuna. Am tacut, nu e genul de persoana careia sa i te potzi vaita.

:DDD   Gand la gand cu bucurie , vezi ce am scris in acelasi timp??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...