Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


Recommended Posts

da, da am dedus io ca nu va "incomodeaza" mai deloc dupa ce ai zis ca ii trimiti nuci:) daca mai sunt si verzi deja ma fac si verde de invidie:) .

Observ ca incet , incet ne transformam in plante, Buflea verde si frageda, io verde mai fleoshc, dar inca raspund la stimuli externi:) , Karula cu mugurii ei verzi de brad procurati via babacii:), ca si Ziki e verde se subintelege deja dupa adresa :))

Fiecare verde pe unde ii convine ...eu verde la suflet si ovare zice ceasul meu biologic, Karula verde la fusta, ziki si Ica ne umilesc pe toti cu buletinul ala verde. Deja daca vorbesc de ziki ma mai inverzesc o data, de invidie ...

 

Tu cum adica "verde mai fleoshc" ca n-am inteles si nu mi-e clar daca EU am depashit faza asta ???

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 810
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Katy, tu stai jos si mai invatza ...eu trebuie sa scap de gazele din borcan ...ia pune-ti tu "capac" cand iti bolboroseste matzul si ia si o aspirina cu o linguritza de sare, vezi, iti trece ??? - ranjet sadic

Nu stiu daca te incurajeaza,  dar in tineretzile mele indepartate auzisem de cazuri horor cand operatiunea fierbi, torni, astepti, se repata de vreo cateva ori la rand pana spre o saptamana asa:D . Acum tu hotarasti daca mentii zeama aia tulbure sau fabrici alta noua diseara ranjet dar de satisfactie ca nu ma doare capul:) si deci nu am nevoie de aspirina:D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare verde pe unde ii convine ...eu verde la suflet si ovare zice ceasul meu biologic, Karula verde la fusta, ziki si Ica ne umilesc pe toti cu buletinul ala verde. Deja daca vorbesc de ziki ma mai inverzesc o data, de invidie ...

 

Tu cum adica "verde mai fleoshc" ca n-am inteles si nu mi-e clar daca EU am depashit faza asta ???

pai m-a inmuiat de invidie Ella cu nucile ei verzi trimise soacrei, si pe deasupra m-a tras si Letitia de neuron ca Ziki la nord  si Wales la sud  sunt 2 notiuni total independente:)).  Ai retinut Ruby Lavender da? Citeste despre ea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu stiu ce aveti cu zeama aia ca oricum ea se tulbura si boloboreseste putin.

 

Zau daca mi-am pandit vreodata borcanele cu muraturi. Le-am pus capac de la inceput, le-am depozitat in balcon si am uitat de ele rugandu-ma sa nu se inmoaie.

 

Singurul lucru pe care l-am mai facut dupa vreo luna a fost sa le mai vantur putin - ca e zeama mai baloasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca te incurajeaza, dar in tineretzile mele indepartate auzisem de cazuri horor cand operatiunea fierbi, torni, astepti, se repata de vreo cateva ori la rand pana spre o saptamana asa:D . Acum tu hotarasti daca mentii zeama aia tulbure sau fabrici alta noua diseara ranjet dar de satisfactie ca nu ma doare capul:) si deci nu am nevoie de aspirina:D

Da, da ...ai dreptate ...horror ! Ma antrenez serios de Halloween. In noaptea aia, desfac capacele de pe borcane, sa nu mai vrea nici un copil bomboane de la noi, sa le mancam noi pe toate.

 

PS Nu ai citit ce a spus medicul de familie al muraturilor ? Ca trebuie sa stau in lupta cu zeama aia puturoasa si gazoasa ? Cica daca castig batalia, se limpezeste, aseaza si capata miros de limonada ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu stiu ce aveti cu zeama aia ca oricum ea se tulbura si boloboreseste putin.

 

Zau daca mi-am pandit vreodata borcanele cu muraturi. Le-am pus capac de la inceput, le-am depozitat in balcon si am uitat de ele rugandu-ma sa nu se inmoaie.

 

Singurul lucru pe care l-am mai facut dupa vreo luna a fost sa le mai vantur putin - ca e zeama mai baloasa.

Asa, asa ...confuzeaza-ma si tu. Deci sa le las asa sa fiarba si sa trec la rugaciuni ? Eu ? La rugaciuni ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eheee castravetii astia sunt o adevarata stiinta. Daca ar fi stiut mamaia de la tzara ce inseamna stiinta asta si ca iti trebuie scoala la Harvard sa murezi castravetzii:)

 

http://www.amazon.com/Real-Food-Fermentation-Preserving-Cultures/dp/1592537847

 

Am zis sa va binedispun, Buflea ia aminte la tehnica:

 

Preparation:

1. ) If your cucumbers are at all soft, if you bought them at the store, and/or if you suspect that they might have been picked a while ago, you can perk them up by soaking them in ice water. 2. ) Trim the blossom ends off your cucumbers. These ends contain enzymes that can contribute to “hollow pickle syndrome. ” 3. ) Combine the chlorine-free water and salt in the pitcher, and add any starter or vinegar, if using. 4. ) Place the seasonings and tannin providers at the bottom of the jar or crock, followed by the cucumbers. 5. ) Pour the brine into the crock. 6. ) Weight everything down in such a way that it stays submerged. 7. ) If needed, cover the top of the jar or crock with the cloth, and affix the cloth with the rubber band. 8. ) Store at cool room temperature. Every day after the second or third, pull out a pickle, cut off a piece with a clean knife, and taste it. When the pickles are pleasantly sour but still crunchy, they are done. Move them to a cool place (like the refrigerator) immediately. Yield: 3–4 pounds (1.5–2 kg), Prep time: 10 minutes, Total time: 3 days–2 weeks

 

Retine te rog faptul ca cineva trebuie sa se sacrifice si sa deguste castravetii in fiecare zi si sa se pronuntze daca sunt pleasantly sour sau fleasca de-a binelea:DD Deja stiu eu cine in familia ta o sa fie sacrificatul(a?!):)). Sper ca ai pus destui la numar sa si ramana dupa degustarea asta ceva:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, da am dedus io ca nu va "incomodeaza" mai deloc dupa ce ai zis ca ii trimiti nuci:) daca mai sunt si verzi deja ma fac si verde de invidie:) .

Observ ca incet , incet ne transformam in plante, Buflea verde si frageda, io verde  mai fleoshc, dar inca raspund la stimuli externi:) , Karula cu mugurii ei verzi de brad procurati via babacii:), ca si Ziki e verde se subintelege deja dupa adresa :))

 

Eu sunt asta! Nume de cod Clorofila. Mediul prielnic: fotosinteza. Imi plac muraturile si familiile lor :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...