Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


Recommended Posts

 exista si googolplex care e 10 la puterea lui googol:) . Nu stiu de ce va ingrijorati ca astea sunt prezentate ca notiuni de fapt divers, asa ca sa para mai interesanta si atractiva scoala pentru copii ca Will care se plang ca scoala e plictisitoare. Mai arunca si profesorii niste culoare cu googolii astia:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 810
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pfuuuu ..."am" luat 90% la proiectul cu Columbus ...incredibil !!! Toate proiectele astea cu reaserch si eseu acasa, in care m-am simtit datoare sa il ajut, sa alegem textul pe paragrafe ...la toate am luat nota mica. WTF ?

Sa mor daca inteleg de ce ...

 

Anul trecut nu respectasem ordinea paragrafelor ...

Acum a scris cu sfintenie ce trebuia in fiecare paragraf ...

Ma frustreaza asta mai mult ca pe el ...

:D mama ce nota mica:)))

Hai bai fii serioasa, lasa ca mai avansezi, e doar clasa a 4-a. Scrisul am invatat si eu ca nu stiam, e ca o stiinta exacta aici, adica urmezi niste reguli clare si nu ai probleme. Trebuie sa ai thesis, suporting ideas, example, conclusion asta pentru fiecare paragraph. Probabil ca la asta te-a depunctat:). Dar lasa ca te invata Alex mai incolo cum sa faci sa iei nota mai buna-ranjet

  ahhh si in general cand ai din astea cu research fa 5 paragraph essay structure, ca asta face impresie cand citeste doamna:). deci exact 5 si pe structura intro 3 main paragraphs ending , garantat are succes:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Azi n-am apucat sa intru dar prea multe n-am de zis. Am fost la jympa dupa munca, e gimnastica pe muzica, daca nu mai pot alerga afara musai sa intru in sala la ceva. Am in plan sa ma duc si la gimnastica in apa dar cica zice Diana ca trebuie sa-mi cumpar costum întreg....nah, le-am urat dintotdeauna, n-am avut niciodata. Dar cica altfel se scutura tzatzele :))).

 

Imi astept bărbatul acasă, mai are de zburat din Stockholm. A luat 96% la testare, dupa ce ca tremurau gacii pe el ca nu ia. Trebuia minim 76% la proba practica si teoretica. :)) ma laud si eu cu ce am. :)

 

Carmen, eu nu am reteta la galuste, dar nu sunt așa sensibile ca cele de gris. Eu fac din trei oua, le bat putin si pun faina cat sa se îngroase dar sa nu fie tare. Se pun cu o lingura in apa clocotită si se fierb 3-4 minute. Sare eu pun in apa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 exista si googolplex care e 10 la puterea lui googol:) . Nu stiu de ce va ingrijorati ca astea sunt prezentate ca notiuni de fapt divers, asa ca sa para mai interesanta si atractiva scoala pentru copii ca Will care se plang ca scoala e plictisitoare. Mai arunca si profesorii niste culoare cu googolii astia:)

 

Doamna profesoara, saru'mana, ne minunam pentru ca stim cu totii ca americanii e prosti ingramaditi, fac scoala cat "noi" la grupa mare de gradi, obeji si naspa. Asa incat de numere google stiu doar coreenii, rusii si elevii de clasa 1 din Buhusi. 

Eu, spre exemplu, am aflat de el acum, mai in etate, si inca din literatura  [:-)))] . Dar invatasem de Gaus printr-a 5-a  [clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamna profesoara, saru'mana, ne minunam pentru ca stim cu totii ca americanii e prosti ingramaditi, fac scoala cat "noi" la grupa mare de gradi, obeji si naspa. Asa incat de numere google stiu doar coreenii, rusii si elevii de clasa 1 din Buhusi. 

Eu, spre exemplu, am aflat de el acum, mai in etate, si inca din literatura  [:-)))] . Dar invatatem de Gaus printr-a 5-a  [clo]

Te-am citat ca asa minunatie trebuie sa ramana in anale ( annals pe englezeste ca au si ei):DDD

 

  Am zis sa nu zic si io ce ai zis tu mai sus,  lauda-te gura ca n-are cin sa spuna:))

  Dar multumesc din suflet pentru bine dispunere:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie abia acum a inceput sa-mi mearga forumul.

 

Pentru Buflea, nu fii trista cu 90%. Eu am luat la proiectul de buget din banii de buzunar din clasa a 6-a, nici mai mult nici mai putin decat nota 8. Eu, nota 8 care 10 ani am facut bugete de marketing de mi-a iesit pe nas! Doamne ce oftica am vazut. era facut excat dupa criteriile cerute nimic in plus, nimic in minus.

Asa ca m-am gandit ca ma duc si-i dau cu caietul in cap. Am fost satisfacuta cand mi-am inchipuit ca o sa-i torn ulei incins pe ceafa.

O tampita care de cate ori ma vedea imi spunea ca n-am grija de copil, ca nu-i dau sa manance si ca e subponderala.

 

======

 

Pentru Carmenbr:

Reteta simpla galuste de faina:

2 oua, 3 linguri de faina. Se freaca cu furculita in farfurie.

 

Reteta mai complicata dar mai buna:

Un sfert de cana de apa, 2 linguri de ulei sau unt, 2 linguri cu varf de faina, 2 oua si putina sare

Mod de preparare

Apa, uleiul si sarea se pun la fiert. Dupa ce da in clocot, se adauga faina, apoi se da la o parte, se amesteca bine si se adauga ouale, pe rand, cate unul, dupa care se pun in oala cu lingurita. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  pai cand ai de adunat 1932+22969 :) sa stii ca ar cam trebui sa obtii un rezultat in jurul lui 25 000, adica daca obtii un rezultat de 30 000 de exemplu  sa te intorci si sa faci adunarea din nou . Mai ales cand folosesc calculatorul la operatiuni de genul asta si bat gresit numerele in calculator:)ii invata sa fie acurate. Mai mult cred ca te poate lamuri Buflea ca ea rotunjeste cifrele din ochi:). Cam asta zic eu ca e estimarea, sa nu te pacaleasca in supermarket cand iei restul:)

   La rounding nu se poate sa nu iti spuna la ce valoare sa faci rounding daca ai un singur nr. Daca ai mai multe numere  atunci te ghidezi dupa cate decimale au, exista niste reguli cand aduni de exemplu mai multe numere se face rounding dupa ala cu mai putine decimale.

   Sper ca nu am facut si mai varza explicatiile:)

 

 

Are u kidding me? Eu nici macar nu stiu sa citesc numerele din adunarea aia data de matale. Da' ce pot sa fac e sa le scriu, sa le adun de mana, de calculator, de computer si stiu ca undeva o sa fac un type-o si voi inversa numerele si most likely voi adina 1923 la tot carnatul ala sa ca la sf fac niste probe.

 

si traiesc din cifre.

 

to me, estimating is useless. Cand au tema cu estimari si rotunjiri, nici macar nu ma deranjez sa le-o verific, daca tot sunt eu a living proof ca poti trai foarte bine si fara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat sa va spun ca reteta a 2-a mai complicata este buna pentru busheuri.

 

Pentru busheuri e asa:

½ de cana de apa, 100 g ulei, 100 g faina, 4 oua si putina sare
Mod de preparare
Pentru buseuri, apa, uleiul si sarea se pun la fiert. Dupa ce da in clocot, se adauga faina, apoi se da la o parte, se amesteca bine si se adauga ouale, pe rand, cate unul, dupa care se pun in tava cu lingurita. Tava trebuie unsa putin cu ulei. Se coc la foc iute.
 
Dupa aia se scot se taie capacul si se umplu cu ce vrea fiecare: fie cu crema de vanilie, ciocolata (ca la inghetata  profiterol) sau cu branaza frecata, pasta de peste, de masline, ce va mai trece prin cap.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...