Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 810
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, teoria si practica mea nu se verifica la mustul tau. super mi se pare ca e inca dulce dupa atatea zile.

 

cum am mai scris, la noi s-a otzetzit rau de tot de sambata pana luni, si nici cald afara nu era.

si apoi mi-am adus aminte ca noi culegeam via peste zi si il zdrobeam in cada si seara il dadeam la Teasc si puneam mustu in butoie.

 

La mine mustul a venit otzet si nu vin. am mai scris de vreo doua ori cum iese vinu.

poate iese la tine [:)]

 

maine (acum mi-e lene, plus ca imi Numara William sec pe tableta, sa ies csa joc cu el table) , dar promit sa pun poza cu mustul...l-am gustat inca mai e must...e dulcce si bun.

sotul zice ca si cel din container de afara e tot bun...treaba lui ce face...el a avut rude la valea calugareasca,  si o fi invatat ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, multumesc inca o data pentru urari :)

 

Carmen, Mihaela si Viviana te-au lamurit bine, si eu fac cam acelasi lucru, dar eu gatesc ochiometric. Imi pun faina asa, afinat, aproape umplu o farfurie adinca, pun un ou in mijloc si sare, le amestec, cind nu mai merge mai pun un strop de apa, pina devine ca plastelina moale. Apa clocoteste, ideea e sa iei putin pentru fiecare galusca, cam jumatate de lingurita si sa bagi in apa. Eu reiau ciclul de trei ori, de cite ori am incercat sa pun toata faina si toate ouale deodata mi-au iesit prea putine galuste, nu pricep de ce dar poate pentru ca estimez si nu rotunjesc cantitatile LOL

 

America, voi nu aveti castraveti murati la Costco? In saramura? Foarte buni. Sau in magazinele libaneze, poate chiar mai buni.  (hm, si zahar candel, si rahat de la mama lui si brinza buna si... apa minerala Borsec :)

 

Carmen, la tine e sub doi dolari lunchul? Pai cred ca e mai ieftin sa puna aia pe fedex mincarea si s-a trimita la noi... :)

 

Buflea, cum e ma scoala inchisa ca e an nou evreiesc? E sarbatoare in calendarul copiilor? Serios? Asa e in toata America sau numai la voi ca e zona de business si predomina?

 

Viviana, o sa incerc si eu bucheurile cu pricina, suna bine, merci!

 

Michelle, am sters poza, sorry, o sa o pun la loc, uite: 

 

 

N-am chef sa gatesc. Putinul entuziasm cu care intru in bucatarie e tangential la zero. Azi am terminat restul de supa de praz incropit marti, miine clar e zi de omleta. Si pe urma iar nu mai stiu, chiar mi-ar place sa vreau sa gatesc, da' nu poci nicicum LOL Am fost printesa intr-o alta viata, clar. Sau poate am fost bucatareasa in mai multe vieti consecutive si acum nu ma mai intereseaza nicicum! Si trebuie neaparat sa modofic meniurile, mincam prea multe paste, ma rog nu mincam cartofi aproape deloc, dar parca tot e prea mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, multumesc inca o data pentru urari :)

 

Carmen, Mihaela si Viviana te-au lamurit bine, si eu fac cam acelasi lucru, dar eu gatesc ochiometric. Imi pun faina asa, afinat, aproape umplu o farfurie adinca, pun un ou in mijloc si sare, le amestec, cind nu mai merge mai pun un strop de apa, pina devine ca plastelina moale. Apa clocoteste, ideea e sa iei putin pentru fiecare galusca, cam jumatate de lingurita si sa bagi in apa. Eu reiau ciclul de trei ori, de cite ori am incercat sa pun toata faina si toate ouale deodata mi-au iesit prea putine galuste, nu pricep de ce dar poate pentru ca estimez si nu rotunjesc cantitatile LOL

 

America, voi nu aveti castraveti murati la Costco? In saramura? Foarte buni. Sau in magazinele libaneze, poate chiar mai buni.  (hm, si zahar candel, si rahat de la mama lui si brinza buna si... apa minerala Borsec :)

 

Carmen, la tine e sub doi dolari lunchul? Pai cred ca e mai ieftin sa puna aia pe fedex mincarea si s-a trimita la noi... :)

 

Buflea, cum e ma scoala inchisa ca e an nou evreiesc? E sarbatoare in calendarul copiilor? Serios? Asa e in toata America sau numai la voi ca e zona de business si predomina?

 

Viviana, o sa incerc si eu bucheurile cu pricina, suna bine, merci!

 

Michelle, am sters poza, sorry, o sa o pun la loc, uite: 

 

 

N-am chef sa gatesc. Putinul entuziasm cu care intru in bucatarie e tangential la zero. Azi am terminat restul de supa de praz incropit marti, miine clar e zi de omleta. Si pe urma iar nu mai stiu, chiar mi-ar place sa vreau sa gatesc, da' nu poci nicicum LOL Am fost printesa intr-o alta viata, clar. Sau poate am fost bucatareasa in mai multe vieti consecutive si acum nu ma mai intereseaza nicicum! Si trebuie neaparat sa modofic meniurile, mincam prea multe paste, ma rog nu mincam cartofi aproape deloc, dar parca tot e prea mult.

 

 

 

 

post-4567-0-20100900-1411694730_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi cand ne-am mutat aici si am vazut caprioare ziceam "o...ce cute sunt!"...dupa vreo luna ne-am pus gard la ccurte in spate...acum nu stiu cum sa le alerg cand le vad prin fatza ca-mi manincca portocalii.

 

noi conducem cu multa grija sa nu dam peste vreuna...desi sotul (si mai sa-l cred) zice ca daca da peeste vreuna si mai are masina intreaga o adduce si face cirnati din ea.

[:-)))] [:-)))] si sotul meu a zis ca o face carnati daca se mai intampla, pai nu mai sant dragute cand vezi ca-ti mananca totul din gradina, si la mine se dau la rosii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, mie îmi place să gătesc, dar n-am timp. Ieri am lucrat de acasă și am făcut conopidă la cuptor. Timp efectiv de lucru la rețeta asta cam 10 minute. Am luat o conopidă mare, am desfăcut-o buchețele și am pus-o în apă cu sare. Am lăsat-o cam jumătate de oră, am scos-o, am clătit-o puțin și am pus-o la fiert într-o oală mai mare. Am fiert-o cam pe jumătate (să fie al dente). Am scos-o din oală, am lăsat-o puțin la scurs și am încropit un fel de sos din smântână, 3 ouă, brânză telemea fărâmițată și ceva oregano uscat. Am pus conopida într-un vas de Jena, i-am pus sosul peste și am băgat-o la cuptor până s-a rumenit. Foarte bun și puțin de lucru.

 

Viv, aluatul de bușeuri e cel de eclere, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...