Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat le permiteti copiilor sa stea pe calculator in timpul scolii ?


EleonoraTM

Recommended Posts

Ai nostrii copii (clasa a VII-a ,respectiv a VIII-a ) stau pe Internet,dar in general nu mai mult de 1 ora zilnic. Am stabilit regula asta,ca altfel ma trezesc ca numai cu ochii in calculator stau, am avut dealtfel nu o data discutii. Facebook-ul asta da dependenta :(

 

Iar de culcat ,nu stau peste 22:30 acum ca a inceput scoala.

La voi cum e ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carla are program la liber dupa ce isi termina temele si activitatile. In cele mai multe zile ramane foarte putin timp liber :)

E drept ca ea nu foloseste "digitalele" numai pentru jocuri - se uita la diverse tutoriale de desen, deseneaza in diferite programe, se uita le emisiuni despre animale, etc. Se si joaca, nu zic nu.

La TV nu se mai uita, doar seara la Animal Planet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

desigur conteaza si varsta copilului.

COpilul meu este adolescent de 14 ani si este dependent de telefon - nu prea il intereseaza tableta. Pe telefon urmareste videori de la YouTubers care au milioane de abonati. Asta e interesul lui major. Daca nu ar avea program de digital - ar sta asa non stop. Desigur, nu are voie cu telefonul la somn pentru ca stiu de alti colegi de ai lui ca stau pe telefon toata noaptea si adorm la orele de scoala :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu (pre) adolescent de 12 ani nu e interesat de telefon. E in grup de wahtsapp cu colegii dar nu e pasionat de conversatiile si jocurile de tip "adevar sau provocare". Prefera sa se uite pe tableta la tutoriale si filmutete Minecraft, sa instaleze si dezinstaleze aplicatii...Laptop-ul zace pe un birou...Cel mai fericit e cand televizorul merge pe desene si el leneveste cu tableta in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fie`mea, 10 ani, are wifi pe celular, acasa si la scoala, la liber [:)]

 Timp de stat pe net insa nu prea mai are. Si cand apuca, e pe youtube la tutoriale de diverse (freze [:)] , cantat la pian, desenat). Eu verific sistematic history, just in case [biz]

Laptopul zace sub birou, tableta a si uitat-o. Eu stau mult mai mult online decat ea [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...