Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (207)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna!

Pina acum n-am mincat decit 2 guri de para,c-am fost tare aglomerata.

Am prins ideea ,asa ca azi fac si eu ceva de mincare,sa tina de foame,gen ciorba si ceva felul 2.

Restul familiei nu maninca de 2 ori aceeasi mincare si cum nu maninc cu ei, imi vine tare greu sa gasesc repede ceva la indemina. Cele mai aproape sint fructele si as minca dulciuri non stop.

Azi continui cu pilates si o sa incerc stepperul ,pe care l-am abandonat de mult timp.

Citeam azi pe facebook articolul despre o tipa ,care ca sa elimine efectul yoyo face mult sport ,de care a devenit dependenta. Sa nu va spun ca erau 2 poze inainte si dupa  ,in care arata excellent. Asa ar trebui sa ajungem si noi. Hai sa ne incurajam sa facem sport. Eu incerc sa fac acasa  si cu lectii in paralel.

Xio,tu faci f mult sport si nu cred ca ar trebui sa te ingrijoreze ce maninci ,plus ca ai metabolismul de la tinerete.

Nu iti bate capul cu dulceata ,ca iti iese oricum. Daca nu pui zahar/fructoza iese gem,adica mai densa. Eu am facut prima data in 1991 si a doua oara in 2013. La cit de scumpe-s fructele in supermarket acolo , cred ca mai bine iti facea mama ta in Romania.  Sa nu le fierbi exagerat, ca iese beton.trebuie sa pui cu o lingurita ,din cind in cind la racit ,sa vezi daca s-a legat  compozitia.Androix iti explica mai clar. Dar ca de la diletanta la diletanta ,nu e greu de facut, Alege orice reteta de pe net si urmeaz-o. Evident ca nu pui gelfix si alte chimicale care le mai spun enele retete.

Succes!

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dulce, cand am auzit in vara ca fierbi capsunile 5 minute am zis ok, o fac (doar ca voiam de pepene). Acum dupa ce a inceput Androix cu scazutul si crescutul imi vine iar sa nu mai incerc :P  Plus ca sotu' ma roaga sa cumpar, nu sa fac eu :)))))))

 

 

Referitor la mancare, nu e vorba de facut sport sau nefacut, dar daca tu mananci asa de putin zilnic, ca ai sub 1000 de calorii in exemplele date, orpul va incepe sa slabeasca din muschi, nu din grasime, si nu vei slabi frumos deloc. ideal este sa ai undeva la 1300-1500 de calorii, si ai nevoie si de carbohidrai pt energie.

daca nu faci sport intens, pt muschi, atunci lasa carbohidratii seara, mananca o salata, sau salata cu tofu, sau peste slab.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  pe-ala de pepene l-ai facut?

 

Al meu e la cuptor, miroase in casa demential, dar deja si-a cerut tributul: de doua ori m-am fript scotand oala din cuptor ca sa mai amestec, desi pare sa nu fie nevoie in cuptor dar na, nu ma pot abtine [:)]

 

Mai, daca nu ai inclinatii spre bucatareala cel mai sigur cumperi. Eu fac pentru ca unu imi place, doi am timp, trei vreau fara zahar sau alti indulcitori si patru imi iese de 3-4 ori mai ieftin decat as gasi de cumparat. Si bonus: fara zahar sau indulcitori nu gasesc de cumparat decat magiun de prune la un pret cum am zis de 3-4 ori mai mare decat m-a costat pe mine sa-l fac ori acum imi fac amestecul asta care pana acum la gust deocamdata nu are nevoie de nimic, iar cel de pere pe care l-am facut ultima data are extrem de putina fructoza. Deci tragand linie la mine da pe plus, mult nu asa. Deci vezi si tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somleac, sper sa fiti bine cu totii [flo2]

 

Ninha, e foarte posibil ca sindromul tau de tunel carpian sa fie boala profesionala. Ai grija cu pozitia la calc [pup]

 

Brandu, te rasfata mama? Ce mai gateste cu peste?

 

Dulce, sunt multe 5 kg puse asa rapid. Spor la slabit [pup]

 

Ma bag si eu la concurs. Sper sa scap macar de 3 kg pana la Craciun.

 

Azi o sa fac o miso soup cu ciuperci si tofu, pastrav la cuptor cu legume. De cina cred ca voi face tarta asta cu mere montificata http://www.lauraadamache.ro/2008/03/tarta-alpina-de-mere.html

 

Pt saptamana viitoare fac linte cu carnati, spaghete cu sos de rosii si crochete de peste cu legume. Pt pachet o sa fac chiftele de ceapa cu faina de naut.

 

Pup toate fetele [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Azi:

9:30 - wafe monti a la Puisorul :-) cu gem de caise si sirop agave

14:10 - supa crema de legume (am pus morcov, telina, pastarnac, patrunjel, 1 cartof dulce, ardei, o ceapa si broccoli) si paste integrale cu sos de rosii

diseara iesim la restaurant, sper sa nu calc prea mult pe alaturi

 

Maine la pranz la fel, dimineata probabil omleta, seara nu stiu. Mai vreau sa fac maine briose cu ciuperci si spanac, sper sa am timp.

 

Xio, sa stii ca nu e chiar asa de greu sa faci gem. Pui toate fructele spalate si taiate la un loc, poti adauga zahar sau fructoza, dar apoi trebuie sa stai cu ochii pe el sa nu se prinda de cratita. Sau poti sa pui fructele in ceaun si ceaunul la cuptor si sa amesteci mult mai rar.

 

Week-end frumos!

Andrea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata la pranz si de la mine!

 

Brandusa, m-am gandit la tine, ca esti acasa. Ce mananci bun (Monti sau nu)?

 

Puisor, Androix, Amironeanu, Dulce, Otilia [flo2]  si restul fetelor, ma bucur tare sa va citesc, chiar daca nu apuc sa mai scriu in timpul sapt.

 

Xio, fa gemul, nu are cum sa nu iti iasa. [flo2]

 

Gata, de sapt. viitoare, trec la Monti curat.

Pana acum a fost mai de incalzire asa, s-au dus totusi vreo 500g.

 

Azi de dimineata am avut friganele de paine integrala (pain doré) cu gem conform si cafea.

La pranz, "tous qui reste" (ceva ton cu maioneza si tulpini de telina).

Diseara, curry de pui cu multe legume. 

 

Ptr restul sapt.: chiftele de carne cu muraturi, ardei umpluti (carne si quinoa), supa crema de brocoli (ca a Andreei).

La desert: piure de mere, si rulade Monti si neMonti.

La noi deserturile dispar ca prin magie.

 

Ma duc sa ma apuc de treburi de weekend (spalat, calcat etc).

 

O zi frumoasa si conforma!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] da, Xio, dar sa nu faci ca mine sa bagi oala in cuptor, sa aprinzi focul si sa pleci in partea cealalta de bucuresti linistita la o petrecere de copii. Bine ca mi-am amintit ca l-am lasat in cuptorul aprins, am avut asa o strafulgerare tocmai cand a venit nasa sarbatoritei si uitandu-ma la ea mi-am amintit ca am dezbatut niste gemuri la telefon acum vreo luna si tocmai voiam sa ma laud cu ultima mea opera cand mi-am amintit ca am uitat opera in cuptorul aprins! [fal]  Pe viforul care a fost azi in bucuresti, m-am suit frumusel la volan am traversat orasul inapoi si am oprit cuptorul, sa-mi traiasca si el si oala minune care in afara de un usor miros de caramel de la niste fructe prinse pe margine nu s-a lipit de nimic, nu s-a ars, chit ca de la ultima amestecare trecusera lejer vreo doua ceasuri.

Da, cam asta cu gemul la cuptor, nu mai ai grija lui dar fierbi la el nenica pana uiti de el, la mine e a doua zi si inca mai trebuie [smulgpar]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...