Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (207)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!

 

Eu am blenduit aseara mancarea facuta din ardei kapia, ceapa, linte si putina radacina de patrunjel. Am mai pus niste pasta de rosii facuta de bunica sotului, cativa catei de usturoi care au stat in ulei si 3 ardei usturati murati. A iesit o pasta super buna, e un fel de zacusca cu linte. Asa ca mancare se distingeau ca gust ardeiul+ceapa fata de linte, insa ca pasta e cu totul altfel.

Si acum mi-am adus aminte ca se poate face si zacusca de fasole. Sigur o sa incerc.

 

Am mai pus la cuptor 1 gutuie mare, 2 mere si 2 pere. Un vas yena plin ochi care s-a terminat rapid, eu nu am mai prins. Au mancat fetele cu scortisoara si/sau cu fulgi de ovaz.

 

Diseara ziceam ca fac salata de brocoli cu seminte. Am in plan sa merg la sala asa ca posibil sa aman ca la 7:30 seara e mai usor sa beau un iaurt si gata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

ieri m-a durut un dinte infiorator si am mincat cam anemic ,dar am recuperate pe seara cu o nepermisa banana. Maninc impreuna cu copilul si imi face pofta . Nu sint eu de vina!

Ieri:

MD-apa cu lamie

G-3 mere mici

P-varza fiarta cu bullion si ardei iute

C-dovlecei in tigaie de teflon cu usturot si 2 wassa cu zacusca

G-o banana

Otilia ,mai am si eu prin congelator ,legume coa[te sa fac zacusca ,dar n-am apucat inca.

Azi,miine si poimiine  se maninca peste,asa ca o sa trec pe proteina in exces. Cred ca si tu Brindu,daca tine mama ta post. Daca nu dai nici un semn de viata pe aici ,inseamna ca ori maninci ,ori ai gasit o ocupatie foarte solicitanta.

La mine-I urit si deprimant ,rau de tot. Vazusem pe la stiri ,ca prin jur ninge....

Daca da zapada il scot pe minunat cu sania ,ca sa mai fac si eu ceva miscare. Riscul e sa vin cu o pofta de mincare teribila.

Otilia ,la tine-i intuneric deja?

Cge ,cred ca n-ar trebui sa ma pling de vploaie ca la voi e si mai frig.

Sz ,e prezenta la un alt topic,despre post si acolo mai interactionez cu ea.

 

[pup] tiate fetele si va doresc o zi perfecta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, si eu tot noaptea ajung acasa. Dar dimineata, cand plec e lumina si frig.

Dulcetica, ai dreptate.

 

Dar stau putin pe afara, in casa e cald si bine.

Si la noul job e cald cum imi place mie.

 

Am décis sa nu ma mai stresez ptr ce nu pot schimba. Asa ca savurez iarna cu un ceai, vin fiert, o cafea calda, manusi rosii.

Oricum, perioada asta dinaintea sarbatorilor e frumoasa, peste tot e impodobit ca in filme.

 

Azi am liber, stau cu mandra ca are cerc pedagogic.

 

Planurile de weekend:

ciorba de fasole boabe (de unde mi-o fi venit ideea ?)

musaca de cartofi (nu ptr mine) si o alta musaca de conopida;

fajitas (tocanita mexicana), salata de bœuf fara cartofi;

muesli;

Dulciuri neconforme s-au cerut asa ca nu le mai scriu.

In plus dulceata conforma, salate.

 

O zi frumoasa si conforma!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Azi:

MD-apa cu lamiie

P-mamaliga tarite ovaz cu macrou prajit si usturoi

G-un strugure,mar ,para

C- macrou prajit si usturoi

G-o cioco sly amaruie

Afara a nins putin si e frig.

Miine cred ca fac niste fasole verde si o ciorbita taraneasca  ,dar o sa incerc sa schimb pestele ,ca parca nu mai sint fan macrou. Altadata imi placea si am luat si-o punga marisoara.

   Cred ca merg sa caut si niste somon fume.

Desi am avut si noi cerc pedagogic ,inca n-am terminar lectiile. Avem o carte de 64 pagini, de completat la romana.Turbez!

Noapte buna si weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat macrou saptamana asta sa-mi ajunga! Am prins reducerea la carrefour si am luat cu 7 lei/kg super frumos si am cumparat si medalioane de somon cu 40/kg pe care deja l-am mancat. Desi am luat 4 medalioane maricele si mi-a cam cazut fata cand am vazut ca fac vreo 60 de lei acum imi pare rau ca nu am profitat sa mai fi luat sa bag si la congelator inca pe-atatea. Dar or mai fi oferte, ca acum in post se mananca mult peste, de fapt am vazut ca si in hala la obor rondelele nu sunt cu mult mai scumpe, 44 de lei.

 

Trebuie sa ma urnesc spre cratita, o placere deosebita [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, nu are oase multe macroul? Cum il gatesti?

 

Ce mi-a placut tare a fost dorada. Am luat de la carrefour cu 17 lei kg, e drept ca necuratata si neeviscerata. Dar pretul oricum e foarte bun fata de somon. Si nu are oase multe.

 

Felicitari fetelor care tin si postul. Eu nu am nici chemare, nici ambitie sa il tin [:I]

 

Azi am supa crema de conopida si friptura de iepure cu legume. Pt saptamana viitoare fac mancare de fasole verde scazuta cu carnati nemtesti, ciorba de perisoare, orez basmati cu fructe de mare. Pt servici ma gandesc sa fac clatite din faina de naut cu cascaval si ardei.

 

Claudia, ma bucur ca esti inca pe baricade [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Nu are oase multe. Are sira spinarii, coastele si inca altele mai micute dar putine, in general pe partea pe unde au inotatoarele pe burta sau pe spate. Noi il facem prajit sau la cuptor. Acum ca am luat mai mult poate il conving pe sotul meu sa faca marinat, dar fiert ca ideea de peste crud nu ma incanta prea tare [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...