Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (207)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Neata!

 

O saptamana buna sa aveti!

 

Eu trebuie sa gatesc diseara ca bate vantul prin frigider. Am in plan o mancare cu mei si legume: ceapa, ardei, morcov, dovlecel si suc de rosii. Sper sa le placa alor mei critici. In cartea lui Monti meiul e la glucide bune. Oricum, vreau sa incep sa-l folosesc sa mai diversific meniurile.

 

Puisorul, au iesit bune la gust clatitele cu faina de naut? am o punga desfacuta si parca as folosi-o. La tarta cu ton a mers excelent dar la deserturi se cam simte gustul nautului.

 

Dulcetica, chiar pot face 64 de pagini. In cat timp? Mi se pare exagerat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

A avut liber vineri,cerc pedagogic ,dar pe linga astea 64 ,a mai avut 7 pag din alta carte ,plus 3 exercitii din manul si de invatat.Asta doar la romana. A mai avut un concurs de mate simbata ,plus lectii/invatat pe luni la alte 4 obiecte. Pur si simplu eram epuizati. Invatamintul din Romania!Ieri nici n-am iesit din casa ,cu mici pauze am facut lectii toata ziua.

Azi m-am cintarit si aveam 63 kg ,fata de 61.5 vineri. Cred ca retin apa ,ca mi se pare exagerata diferenta si foarte demoralizanta. Daca o tin asa incep sa maninc pe fond nervos. Azi vreau sa maninc fasole verde si ceva usor ,ca daca mine nu se regleaza cintarul turbez.

Am facu 30 min aerobic dimineata si ar trebui sa fac ceva si dupa amiaza ,dar ma simt tare obosita si fara chef.

Pup si o zi conforma!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, sunt bune, mie imi plac. Si eu vad faina de naut doar in combinatii sarate. Mai poti face chiftelele de ceapa cu faina de naut. Ales sunt tare bune cu iaurt cu sare si menta. Sunt curioasa de experminetele cu mei. Sa ne spui cum a iesit. As mai varia si eu meniul

 

Dulce, mi se pare de cosmar programul fiului tau. Nu mai are timp de nimic altceva, decat teme [V]  Nu te demoraliza pt ca diferenta asta nu poate fi reala [pup]

 

Eu azi am mancat asa:

MD: paine integrala cu butter fish afumat

P: pulpa dezosata la gratar cu salata de rosii si castraveti

C: o juamtate de pahar de vin cu branza maturata de capra cu chimen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

De ciugulit nici nu am timp si nici nu am ce  [:D]

 

De dimineata mi s-a aratat un cantar fericit cu 55.8 kg. Mai e mult pana departe la 52 totusi  [bang]

 

Meniu azi:

MD: supa crema de conopida( mi-a parut rau sa o arunc)

P: clatite sarate de faina de naut cu ardei

C: tocanita de curcan cu naut

 

Unde sunteti????  [pup]  [pup]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am fost aglomerata!

Dimineata 62 kg ,deci stagnez si am dat jos 1 kg ,din 1.5kg aparute brusc. Pacat ,imi suna bine 61.5kg,dupa o saptamina de effort in a nu ceda tentatiilor.

Azi 30 min taebo si meniu:

Md-2 mere

P-peste cu mamaliga de ovaz

G-mandarine

C-peste cu lamiie si fasole verde cu usturoi

Trebuie sa ma duc si la dentist.Of!

O zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am facut ieri mancarea cu mei. De fapt practic am fiert meiul separat si l-am pus peste legume.
Am calit putin o ceapa rosie, 3 ardei capia, jumatate de praz mare. Am pus 500 ml pulpa decojita de rosii. Dupa aceea am ras jumatate de morcov mare, putina telina, 1 radacina de patrunjel. Am pus piept de pui taiat cuburi (chiar uitasem de el ca mie chiar imi place si de post). Si dupa aceea jumatate de dovlecel in cuburi.
Eu am pus cam 3 linguri de mei peste sos si patrunjel tocat.
Chiar mi-a placut combinatia, sigur mai repet, doar sa gasesc mei pe aici ca punguta era adusa din Ro. Mi s-a parut si consistenta. Dupa o farfurie eram satula desi nu mancasem nimic de la ora 1 si era deja 7 cand am fost gata cu masa.
Fetele mai mari au gustat si ele dar nu prea mult au pus in farfurii, au preferat combinatia cu paste integrale. Nu-i nimic, pastele s-au terminat asa ca azi se termina si restul de mei. Ori pus peste ce a mai ramas sos, ori il fac cu lapte sau il fac pilaf. Am pus toata punguta de 200 de grame si am facut si pastele sa am ce le da in caz de mofturi.

 

Pe aici e sezon de kaki. E peste tot in magazine, copt, bun. L-am mai vazut pana acum dar nu asa din abundenta. Habar nu am cat e de Monti. Ma cam induiesc eu la cat e de dulce si bun.

 

Dulcetica, eu mai ciugulesc nuci intre mese, morcovi din aceia mici de rontait.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, si noi avem o ladita de kaki (vreo 8 fructe mari)

Le-am pus in smoothie, le mancam si ca fruct. Cica e foarte sanatos. Indicele glicemic e 50.

http://www.montignac.com/fr/rechercher-l-index-glycemique-d-un-aliment/

 

Eu am 60.5kg. Nu e nici foarte bine, nici foarte rau.

Dar vine decembrie cu petreceri de Craciun.

 

Dulcetica, bafta la dentist.

 

Maine dimineata am humus, la pranz musaca de conopida, seara pulpe de pui la cuptor cu muraturi.

 

Pe maine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Le-am facut fetelor de dimineata mei cu lapte. Au pus si o lingura de gem de capsuni si a avut succes deplin.

 

Cge, deci e IG mediu. Sigur o sa pun si eu la smoothie. Sambata am luat un aparat nou si fructe congelate asa ca astept we si sa-si mai revina mijlocia care tuseste.

Si apropo de kaki, voi mancati coaja?

 

Urmatoarea pe lista mea de experimente e anghinarea. Se pare ca e tare buna penru cei care doresc sa slabeasca sau o detoxifiere. Numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneata fete dragi!

 

Nu v-am parasit, insa am stat o saptamana jumate acasa, mai mult la pat. M-am operat la un picior pentru un clavus infectat, inca mai am firele.

Insa am fost relativ cuminte, zic relativ ca se putea si mai rau, fiind singura si acasa p[e langa frigider sansele sa mananc prostii ar fi fost foarte mari.

Ma mentin la aceeasi greutate din toamna, cam 72, in vara ajunsesem la 69, Doamne ce frumos a fost!

 

Insa nu ma las, acum cu sarbatorile au inceput caodurile sa vina si vad ca ma tin departe de dulcegarii.

 

Eu mananc nuci la serviciu, desi is cam scumpe, insa vad ca nucile m,a tin departe de prostii si sunt si satioase.

 

Am observat ca painea, chiar de erau doua felii, ma stagnau, asa ca dimineata am dat-o pe wassa integrala cu gem.

 

Revin,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...