Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (207)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Ninha, am obsevat si eu IG-ul mare dar in cartea Monti e la glucide sanatoase asa ca nu e chiar de aruncat. Dar daca tot esti hotarata il poti da la pasarele. Eu asa fac cu painea, in gradina vin pasari si daca se strange mai multa avem rate la 100 m de casa pe paraias. Eu il folosesc pentru fete (am facut mei cu gris si lapte) si sper cand decretez perioada de stagnare.

 

Eu am fost la sala de dimineata, prin cartier dupa amiaza asa ca imi permit o zi de rasfat [:I] . Cand am ajuns acasa sotul gatea tagliatele integrale cu carne de pui si a zis ca e musai sa servesc. Ne-am uitat la un film de familie si acum beau un ceai de ghimbir cu miere si lamaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, o sa-l fac, totusi. poate ma ajuta copiii cu mancatul. desi Mirci e cam racit , are febra si nu prea mananca mai nimic zilele astea. dar de ce pui si gris?

Bine ca mi-ai amintit de ceaiul de ghimbir. am niste ghimbir proaspat prin frigi, ma duc sa-mi fac si eu. [:)]

Va pup, o duminica faina sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ninha, am pus gris ca nu le ajungea meiul fiert pe care il aveam si care avea si cam multa apa. Iar grisul fierbe tare repede. A fost o solutie de criza.

 

Eu tocmai ce am dat gata un castron cu salata verde, porumb, lamaie si o conserva de ton. Plus un pesmet. Nu ma simt prea satula dar nici nu stiu ce altceva sa imi fac de mancare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti dragelor?

 

Eu tocmai am citit un articol din ziarul local in care se dezbate cat e de important sa consumam grasimi bune (au crescut procentul recomandat, este 25-40% acum si se pune pret pe calitate nu pe cantitate) si cat de necesare sunt si cerealele cat mai brute. Pe de alta parte trebuie avut grija cu carnurile in cantitate mare si cu fructele. Cu alte cuvinte, dieta echilibrata e cea mai buna si nu e bine sa sarim peste cereale brute si grasimi bune.

 

Ati facut vreodata clatite cu faina de migdale? Ma gandesc sa le fac din lapte 0.1% grasime, oua, faina migdale in loc de faina integrala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am trecut cu bine de week-end, am facut clatite americane dupa reteta de wafe a lui Puisor, cu sirop de agave si au fost super. Sunt pe drumul cel bun, -1 kg intr-o saptamana, dar am fost destul de stricta si cantitativ a fost mai putin (din lipsa de timp mai ales). Am fost in Lidl si mi-am luat salata iceberg, ridichi, ardei rosu, rosii, praz, vreau sa-mi fac cite o salata in fiecare zi, in principiu pentru masa de seara.

 

Eu nu am folosit faina de migdale la clatite, am folosit-o doar la clafoutisul cu mere. Ar trebui sa mai fac, e bun, satios, dar incerc sa mai astept o saptamana macar.

 

O zi conforma,

Andrea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Nici eu nu am folosit faina de migdale la clatite.

Am folosit-o la prajituri: brownies, clafoutis etc.

 

La clatite faina integrala, tarate si apa minerala.

Si eu am facut gaufres dupa reteta lui Ani-Puisor sambata.

 

Cu mancatul am cam dat-o in bara in weekend si ieri ca am fost sarbatorita.

 

Meniu azi:

md: 3 felii de wassa cu branza cottage (nu stiu dc e ok, dar trebuie sa o manance cineva);+ cafea;

g: compot de mere fara zahar;

p: supa de pui cu galusti de tarate + un rest de paste+ 2 p. cioco neagra;

g: 2 caise mici;ceai

c: sarmale cu quinoa si smantana.

 

Andreea, ai slabit bine. Tine-o tot asa.

 

Otilia, da, asa e trebuie sa mancam echilibrat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge, la multi ani, multa sanatate si bucurii din plin!

 

Nu stiu ce sa-ti zic cu branza ca sunt atatea feluri cu procente diferite de grasime, chiar si pe aici. Eu nu pun cottage pe wassa pentru ca nu se intinde. Prefer cottage cu mamaliga de tarate si smantana.

 

Si nici galuste din tarate n-am facut dar gata pun pe lista de testat. Am cumparat un pui intreg azi si cum n-am mai facut supa de mult ar cam fi o idee sa le fac lor galuste cu gris si mie de tarate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Cge,Sa fii sanatoasa ,fericita si enina! La multi ani!

Si eu am cumparat niste urda ,f scursa ,ca mi-era pofta,dar parca nu-I la recomandate.

Nu prea am scris ca-s pe linga mereu ,desi nu-mi mai vin hainele. Azi e prima zi ,dupa multe ,cind nu calc strimb. Totusi am mincat5 fructe ,ceea ce-i enorm.

De miine trec pe salate si ma intorc la sport. Am facut si ieri si azi ,dar nu cum si cit ar trebui.

Noapte buna!

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari fetele!

 

Ptr galustele cu tarate eu le fac ca si cele cu gris, inlocuiesc grisul cu tarate.

Dar le las sa stea un pic inainte sa le inec in supa. Si Caress, are dreptate, se umfla si trag tot lichidul, asa ca le fierb separat.

 

La ora asta caut retete ptr meniul de sapt. viitoare. O sa fac ciorba de peste, n-am mai mancat de un secol [:)]

 

O seara buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...