Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 30


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

No sa va zic.

 

Am fost la curs de diversificare cu Petronela ( numele pt clujence, pt celelalte e dr fam pediatru).

 

Zice asa: in 2 sapt sa ajungi la structura 3 mese, 1 pe la 11, fructe, 2 pe la 2, legume (si carne, grasimi, oua), 3 pe la 5, cereale si lactate.

Pana la 1 an exclusiv lactate speciale sugari, confirma ce a zis New cu lactatele de vaca ce nu permit absorbtia calciului si cat de nenorociti suntem noi romanii de osteoporoza, ca rezerva osoasa acum se creaza pt toata viata.

Interzis: sare zahar albus miere nimic altceva.

Trebuie 48h pauza intre ceva nou: fructe, legume, lactate, dar nu si intre tipuri de carne.

 

Ordinea introducerii: legume, fructe, cereale, carne. Dupa 2 sapt sa ai toate mesele inclusiv cu carnea introdusa.

 

Cereale se pot combina cu celelalte daca bebe e mai slabut.

 

Tinut jurnal alimentar pt a identifica usor alergii siintolerante.

 

Trebuie sa-i propui copilului de 15 ori ceva pana sa zici ca il refuza.

 

Sa stam calme daca nu mananca, pana la 1 an important e sa-i propui de toate nu neaparat sa manance, baza poate ramane laptele.

 

Nu se scoate nici o masa de lapte, sa pape cat ii trebuie.

 

Cel mai imp: responsive feeding, daca copilul intoarce capul de 2 ori sa nu insisti, sa-i vorbesti, sa-l privesti, sa faci povesti cu mancarea, sa fie atractiv. No stress, se transmite copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, ai mai ma sperii deja

parca nu pare asa de grasana, am incercat eu sa o masor si cam are 70cm si 8750gr.

 

mai e si fata lui Deea mai grasuna( prima fetita din top de fetite rotundine)) si apoi nu mai e nici o fetita mai rotunjoara? a mea e a 2a, ma ingrijorez? oare [fri]

Ema, :)))

De ce sa te sperii? Și ce ai putea sa faci? Sa o bagi la dieta și sport?

E froarte bine, daca avea 15-20 de kile atunci mi s.ar fi părut o problema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bujor, nu-i pasa. Intotdeauna va trebui sa se traga de el ca sa faca ceva. Asteapta sa fie rugatfrumos. Te rog trimite-mi 100 ca nu mai am lapte. Te rog pune si tu macar jumatate la patut. Te rog hai sa-l vezi. Etc. Asta e tata? Daca intru la magistratura ce se intampla? Il vede peste 2 ani, daca pana la bistrita nu-i capabil sa vina? Sau nu mai incerc sa avansez si ma mut repede in cluj sa-i fie lui mai usor? Credeti ca pt mine ma apuc eu iar de invatat mii de pagini? Dar pe el nu ma pot baza asa ca trebuie sa fac ceva sa-i ofer copilului astuia o viata buna. Am spus ieri. Tati de-astia gasesc 3 la legatura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Vreau sa doooorm!! Cred ca ultima mea dorinta inainte de moarte o sa fie sa dorm vreo 2 zile

 

Andika, musai sa mai fiu si diplomata :))

si eu imi doresc somn la greu, azi am dormit cum am dormit, chinuit pana la 7. nu stiu cate treziri are e useless sa numar, ca nu ma uit la ceas, nu vad fara ochelari, nu ma uit pe tel, nu vreau, sunt chiauna de somn oricum, papa si dorm si eu instant.

dar ieri spre dimi s-a trezit  de la 4:30, ma calarait la max, a supt, am incercat sa o culc, plimbata, pe picioare, mangaiata, a adormit, capra de fiecare data, dar numai cate 5 min, apoi am luat-o de la capat. [alcool]  iar supt, iar cantat, adormit.asta pana la 7. atunci a dormit juma de ora si s-a trezit super fresh chinuind. nu am identificat motivul, totusi inclin sa cred ca nu are loc de rostogolit in pat ca daca ma simte si nu are loc sa se desfasoare o apuca cu chitz-chitz.. se suceste in toate felurile in pat paralel cu mine, perpendicular, transversal, la un moment dat am gasit-o la picioarele mele, paralela cu plapuma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...