Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 30


Recommended Posts

In primele 6 luni de viata, copilului ii sunt sifieciente rezervele de fier, vitamine si minerale de la nastere. Dupa 6 luni, problema la cei alaptati e cantitatea de fier din lm care depinde de alimentatia mamei. La lp e mai simplu pt ca are o formula fixa, imbogatita cu fier.

 

La nastere am insistat mult pe clamparea tarzie a cordonului ombilical tocmai pentru ca o clampare imediata il priveaza pe copil de ultima doza de sange placentar (intre 50-160 ml), care poate cauza anemie feripriva. Sunt tare curioasa daca a avut efect, dar nu l-as intepa numai de curiozitate.

 

Nu inteleg de ce se da fier si calciu "by default", la fel cum n-am inteles de ce se dadea in sarcina fier la toate gravidele, indiferent de analize.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doamne ce bine-i numa sa deschizi borcanul, sa torni continutul in farfurie, sa-l bagi un pic la incalzit si gata. Ma simteam vinovata un pic da cand am vazut ca doctorita lui bujor a zis ca mai bine papa din borcan decat de la magazin mi-a crescut inima :))

Pediatra se referea la cele cu carne. Pt o leguma si un fruct, nu-s deloc rentabile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa fie oscilococcinum, dar nu sunt convinsa, fiindca n-am.avut nevoie mi-a trecut ca vantul pe langa urechi/ochi.

In schimb am ramas cu camomilla care cica e buna pt orice stare a bblusului care n-are explicatie stiintifica (de la doctor). Asta am tinut minte ca era ciudata :))

mULTUMESC, NU E OSCILO ERA ALTCEVA DAR NA DACA SUNT UITUCA, CHAMOMILLA AM SI EU E PT DURERE DE DINTI. MULTUMESC

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari mamici !

Imi aduceam aminte cu nostalgie zilele acestea ,despre momentele pline de emotie care le traiam alaturi de voi, cand, pe rand una cate una nasteam [:)] . Nazdravanelul meu face pe 25 ,7 lunite.Cand a trecut timpul nu stiu,zboara mult mai repede acum.

Noi suntem bine,acum 2 saptamani cantarea 8700 grame,santem in plina diversificare,am gustat multe mancaruri pana acum,legume la abur,carnita,somon,fructe cu cereale,out,ficatel .Azi i-am facut prima data niste pastai verzi ,tinere cu morcov la abur si tare i-au mai placut.In schimb lichide nu vrea sa ia de nici un fel,ma chinui sa ia cu canita apa, suc de fructe cu morcov,ia cateva gurite si gata.Santem pe lm in continuare ,ma exaspereaza cu trezirile pt tzitzi noaptea [batcap] ,dar asta e riscul meseriei,crestem repede....

Si mie mi-a zis dr de familie sa ii dau fier profilactic dar din cate am mai citit,am optat pt ai nu da ,sper sa ia din alimentatie,nici analizele nu i le-as face prea curand

post-66603-0-46586900-1411476563_thumb.jpg

post-66603-0-99551000-1411477393.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...