Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mancaruri pentru gravide.


luciana21

Recommended Posts

Care sunt tipurile de mancaruri pe care le poate consuma o gravida? Eu am mancat mai devreme zacusca care nu avea prajeala cu ceapa nici piper si dupa masa a inceput sa am arsuri in stomac si nu inteleg de ce.Dupa masa in ultimul timp am inceput sa am aceste arsuri suparatoare, mentionez faptul ca nu mananc prajeli, mancare picanta sau fast-food.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 buna luciana,o gramada de fructe si legume dau arsuri(aciditate) chiar daca esti gravida sau nu.asistenta te-a indrumat bine,mai poti consuma iaurturi,lactate.ferestete de ce iti aciditate la legume(ardei,castraveti,ceapa,usturoi...) si de bauturi carbogazoase sau cu cofeina.sarcina usoara si la termen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arsurile sunt ceva obisnuit in sarcina. Acest lucru e favorizat de 2 lucruri

1.  prin cresterea uterului acesta exercita presiune asupra stomacului favorizand ascensiunea continutului.

2. Progesteronul are rolul de a relaxa musculatura, din pacate asta include si cardia - sfincterul prin care se face trecerea dinspre esofag spre stomac. Acest orificiu are rolul de a permite bolului alimentar sa treaca intr-o singura directie. In sarcina, fiind relaxat datorita actiunii progesteronului, mici cantitati din continutul stomacului ajung in esofag dand senzatia de arsura. 

Cum poti sa eviti, atenuezi ?

Prin controlul alimentatiei, asa cum ti-a zis asistenta, reducand volumul meselor (mai putin si mai des) si, pe cat posibil, evitarea pozitiei culcate imediat dupa masa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...