Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

Buflea, dar care e faza cu proiectele astea? Sunt date inadins sa nu le poata face cupilu singur acasa si sa creeze ambient stiintific in famelie (ca in Romania)? Sau te-ai oferit tu sa il ajuti?

Intreb pentru ca astia la noi pana acum au fost deosebiti de cuminti. Tot ce-au avut proiect de facut, au facut exclusiv la scoala, de la partea de informare/documentare pe net sau biblioteca, pana la lipiturile practice pe panouri sau mai stiu eu ce mizerii. Si excursii au facut pe brate de Dunare in cizme de cauciuc sa caute oo de broasca.

Si la noi unele le fac numai la scoala. Pt asta au avut 3 sapt de studiat, scris la computer ...nu scria pe hartia aia sa se implice parintii, dar m-am gandit ca daca l-au dat acasa, trebuie sa-mi dau cu parerea. L-am pus pe el sa o scrie primul, apoi am lucrat amandoi pe textul lui. El a scris-o si printat finalul la computer. Au fost doua pagini jumate, scrise cu font de 14 ...

Poate nu trebuia sa ma bag ...dar mie imi suna rau varianta initiala ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

katy am inteles. E diferit fata de cum e la noi, din punctul asta de vedere. Dar asta nu prea are legatura cu faptul ca parintii trebuie sa faca proiectele copiilor :)). 

 

letitia mersi, am mai gasit si bustiera cum am cand alerg sau fac sport, care e pentru apa...iar am dileme, prea multe de ales...:))))). daca era numai un fel, era simplu :)). 

O sa imi iau unul special de inot, gimnastica, costumul...sa nu fie decoltat. 

Nu stiu cum e apa, nu am fost inca. sa imi iau costum mai intai :)).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi unele le fac numai la scoala. Pt asta au avut 3 sapt de studiat, scris la computer ...nu scria pe hartia aia sa se implice parintii, dar m-am gandit ca daca l-au dat acasa, trebuie sa-mi dau cu parerea. L-am pus pe el sa o scrie primul, apoi am lucrat amandoi pe textul lui. El a scris-o si printat finalul la computer. Au fost doua pagini jumate, scrise cu font de 14 ...

Poate nu trebuia sa ma bag ...dar mie imi suna rau varianta initiala ...

 

Clar, clar, si eu m-as fi bagat, de-aia ma bucur ca inca nu avem proiecte pentru acasa, iar daca mai incolo vor avea, vai de elocventa mea in germana :( 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sant de acord, de aia nu ma implic yo si o las pe ea cu cuvintele ei, si acum e in clubul ala power pen, scrie si merge la concursuri de scris

si pt mine nu are importanta daca e A- ori A+, e A si atat e munca ei si sant tot timpul pozitiva, eu nu o critic nici macar pt un B, problema e ca e ea suparata si eu fac glume [:)] hei las data care vine o sa fie A, sincer nu am mai vazut un B de ani de zile [:-)))]

Sa va spun de ce ma supar eu ...ca fiu-meu este competitiv dar nu perfectionist. Adica daca ia B si e cea mai mare nota din clasa, e super multumit, ca are cea mai mare nota ...nu conteaza ca de fapt A e mai mare ca B, conteaza doar sa fie primul.

Visul meu este ca la highschool sa il bag printre asiatici ...ca daca asta conteaza, atunci sa se intreaca cu marele popor chinez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katy am inteles. E diferit fata de cum e la noi, din punctul asta de vedere. Dar asta nu prea are legatura cu faptul ca parintii trebuie sa faca proiectele copiilor :)). 

 

Parintii nu fac proiectele, se implica e chestie de nuanta:))

Si sa va mai spun ceva...Daca nu se implica familia, si copilul nu face parte din 1% exceptii academice, si nu-i nici corean:) si besteleste proiectele astea  atunci scoala anunta familia, si ori familia are bani si ii ia tutor( la sugestia scolii), ori daca nu isi permit, scoala face cumva si ii ofera gratuit ajutor . Exista asociatii, non profit, care se ocupa exact cu asta , multi sunt chiar elevi care voluntariaza in astfel de locuri. Deci solutii exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...