Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

seara buna pinguini

 

nu am vazut decat poza pusa de Aqai, in rest apare un dreptunghi si in interior scrie jpeg  [:)] eu am si Google Chrome si Explorer..pe ambele e la fel....si nu ma pot loga pe DC de pe mobil....apare tot in revizie  [batcap]

 

Michelle, felicitari pt notele copilului...

 

aici nu se pune mare accent pe note, conteaza multe altele pe langa...am avut sedinta cu parintii marti si profele ne spuneau ca din octombrie pana in martie se face repartizarea pt scoala secundara....clasele 7-9 adica...nivelele sunt A, B, C....si ca nu conteaza doar notele, se ia in considerare si cat de independenti sunt copiii, cum isi fac temele, cat de responsabili sunt etc etc....inainte se adunau notele, se facea media si apoi venea repartizarea...acum nu mai e asa...si lor le place mai mult sistemul asta...plus ca repartizarea se face impreuna cu copilul si parintii....adica avem o discutie, analizam, ele spun unde s-ar incadra copilul, iar noi putem fi sau nu de acord...daca nu cadem de acord, va mai avea loc o alta discutie...

 

Aici nu se pune mare accent pe studii universitare...doar 10% din copii merg la liceu si tot cam atati absolventi fac o facultate....asta pt ca sunt multe meserii ft bine platite...si pt ca exista sistemul dual de invatamant....lumea nu se inghesuie sa faca facultate...am colegi in functii mari si care castiga sute de mii de franci pe an, care nu au facut facultate...dar au urmat diverse cursuri, cursuri care le-au folosit in cariera....aici se tine cont de ceea ce poti face si nu de o diploma....la mine, cei care au facultate sunt in general strainii...elvetieni mai putin....chiar discutam cu un coleg de la HR, care imi spunea ca la sucursala noastra din Polonia, toti angajatii au facultate..ceea ce nu vezi in Elvetia...ca sa lucrezi la HR, iti trebuie anumite cursuri de specialitate, dar nicidecum facultate...

 

m-am cam intins...am povestit mult despre invatamantul de aici la un subiect despre invatamant la discutii generale...

 

La mine e nebunie momentan la birou, am de organizat multe lucruri deja pt 2015...sunt aproape la sfarsit.....pana plec in Romania, adica peste o saptamana, termin cu organizatul  [:)] 

 

Maine mergem la cumparaturi la nemti, duminica vin prietenii nostri la gratar (cu mici din Romania, cumparati la petrecerea romanilor de aici  [pk] )....si mai am 5 zile de munca, apoi vine vacanta de o saptamana....de-abia astept sa merg in tara, sa ii vad pe ai mei....am inteles ca la Bucuresti e rece, chiar mai rece decat aici....

 

weekend frumos va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot am uitat ceva...si aici se invata ft mult la scoala, lectiile se fac tot acolo...in clasa a6a primesc lectii de cel mult o ora pe zi....dintr-a 7a vor fi maxim 2 ore zilnic pt lectii si invatat....si ni s-a spus ft clar la sedinta ca daca copiii au nevoie mai mult de ora asta pt lectii, sa le spunem si vor reduce lectiile...si aici scoala e platita tot din impozitele noastre, asa ca totul e gratuit....iar scoala de stat e ft buna....nu se dau premii, nu se fac clasificari...e cu totul atlfel fata de cum suntem noi invatati....daca un copil bun ia o data o nota proasta, nu se trece la medie....si multe altele...

 

gata, ma retrag....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg cum adica impozitul pe salariu este un argument impotriva studiilor ? Nu este un procent din salariu ? Un salariu mic are si impozit mai mic dar se si scade din salariul ala mic si raman mai putin bani in mana.

 

Facultatea este privata ? Ca in America ? Am crezut ca in Europa, studiile sunt de stat, gratis ...in conditiile astea, inteleg ratele dar 13 ani, cand termini colegiul la 22 de ani, inseamna ca beneficiezi de salariu full la 35 de ani, ceea ce nu e rau deloc ...pana la pensie, ai 30 de ani sa traiesti din mai multi bani si ai si perspective sa inaintezi in cariera, nu sa stai la magazin o viata. Atat de autosuficienti sunt suedezii astia ? Se multumesc cu un job mediocru si nu isi doresc mai mult ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, aici traiesti bine si cu salariu de vanzator...minimul e cam 3500 franci....

asistentele medicale ajung si la salarii de 10 mii de franci...un sofer de autobuz, tramvai in Zurich are minim 7000 franci....impozitele sunt mici in Elvetia, cam 10% din salariu....

dar chiria e mare (Elvetia e o tara de chiriasi), asigurarile de sanatate nu sunt neluat in seama..cu toate astea, elvetienii merg de cel putin 2 ori pe an in vacanta, au cel putin o masina in familie...si pt toate astea aici nu iti trebuie facultate....

al meu sot nu are facultate si castiga ft bine...eu am si castig la fel ca el  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ...

10% de licentiati mi se pare extrem de putin. Nici nu credeam ca poti construi o societate de succes fara sa ai o baza de cunostinte "superioare".

In tara asta, culmea, o societate bazata 80% pe servicii, fara college nu te poti ridica ...si da, sunt profesii in care se fac bani multi, dar se si munceste de iti sar capacele ...ceea ce e stiut ca in Europa nu se intampla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

studiile universitate aici nu sunt gratis, platesti cam 700 franci pe semestru....la medicina sunt mai mari....plus ca daca nu stai in centrele universitare, apar cheltuieli cu chirie, mancare etc....si astea nu sunt mici deloc....adica ajungi la cel putin 1000-1500 franci lunar...bani pe care ii poti primi de la parinti sau pt care poti face credit...parintii in general nu cotizeaza, asa ca esti pe cont propriu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...