Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

Buflea, aici traiesti bine si cu salariu de vanzator...minimul e cam 3500 franci....

asistentele medicale ajung si la salarii de 10 mii de franci...un sofer de autobuz, tramvai in Zurich are minim 7000 franci....impozitele sunt mici in Elvetia, cam 10% din salariu....

dar chiria e mare (Elvetia e o tara de chiriasi), asigurarile de sanatate nu sunt neluat in seama..cu toate astea, elvetienii merg de cel putin 2 ori pe an in vacanta, au cel putin o masina in familie...si pt toate astea aici nu iti trebuie facultate....

al meu sot nu are facultate si castiga ft bine...eu am si castig la fel ca el [:)]

Pai cum mai ...si nu e diferenta in nivelull de trai intre 10k si 3500 ? Nu e diferenta intre ala care are o casa proprietate si ala care sta in chirie o viata ?

Nu e diferenta intre concediile unui vanzator si al unui inginer ?

 

Din cate stiu, al tau lucreaza in armata, ceea ce e special, deci nu compara salariile. Dar pana si el, daca ar fi avut facultate, nu cumva ar fi castigat mai mult ca tine ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

dar pt o asistenta medicala sau un lucrator la bancca nu treb liceu si collegiu?

aici suntn zone in care si politistii treb sa aiba colegiu.

La noi si bibliotecara are college, neaparat. Si sefa lor are master ...si doar ce face, administreaza carti.

 

Dar profesorii au college ? Sau sunt numai absolventi de liceu cu cateva cursuri post-liceale. Poate de aia e asa relaxat ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, la banca nu trebuie neaparat sa ai liceu....poti ajunge sa lucrezi invatand meseria asta...se cheama Lehre aici....se face dupa scoala secundara, 3 ani....apoi faci cursuri de specializare si poti ajunge in functii destul de mari....ca sa lucrezi la banca la ghiseu, nu iti trebuie liceu, ci aceasta Lehre....

 

Si eu am ramas surprinsa cand am ajuns sa inteleg sistemul elvetian; ma asteptam ca majoritatea elvetienilor sa aiba studii superioare; nici pe departe....si aici lumea munceste mult....am vazut un studiu acum cateva saptamani referitor la orele muncite si pe primul loc in Europa era Islanda, iar Elvetia era pe locul 3...

nu vreau sa-i laud pe elvetiani, dar sunt extrem de punctuali (trenurile au avut anul trecut o intarziere in medie de cateva secunde), civilizati, despre curatenie nici nu mai vorbesc...

Elvetia mai e o tara a referendumurilor....pt orice decizie, e intrebat poporul  [:)] ceea ce mie mi se pare un lucru bun....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

studiile universitate aici nu sunt gratis, platesti cam 700 franci pe semestru....la medicina sunt mai mari....plus ca daca nu stai in centrele universitare, apar cheltuieli cu chirie, mancare etc....si astea nu sunt mici deloc....adica ajungi la cel putin 1000-1500 franci lunar...bani pe care ii poti primi de la parinti sau pt care poti face credit...parintii in general nu cotizeaza, asa ca esti pe cont propriu...

Pai asta inseamna ca 1 an de facultate e jumatate din salariul lunar de vanzatoare ...nu mi se pare scump deloc, dar deloc, deloc. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, la banca nu trebuie neaparat sa ai liceu....poti ajunge sa lucrezi invatand meseria asta...se cheama Lehre aici....se face dupa scoala secundara, 3 ani....apoi faci cursuri de specializare si poti ajunge in functii destul de mari....ca sa lucrezi la banca la ghiseu, nu iti trebuie liceu, ci aceasta Lehre....

 

Si eu am ramas surprinsa cand am ajuns sa inteleg sistemul elvetian; ma asteptam ca majoritatea elvetienilor sa aiba studii superioare; nici pe departe....si aici lumea munceste mult....am vazut un studiu acum cateva saptamani referitor la orele muncite si pe primul loc in Europa era Islanda, iar Elvetia era pe locul 3...

nu vreau sa-i laud pe elvetiani, dar sunt extrem de punctuali (trenurile au avut anul trecut o intarziere in medie de cateva secunde), civilizati, despre curatenie nici nu mai vorbesc...

Elvetia mai e o tara a referendumurilor....pt orice decizie, e intrebat poporul [:)] ceea ce mie mi se pare un lucru bun....

Ah, adica aia 3 ani sunt un fel de liceu profesional ...si daca pe la 30 de ani te saturi de lucrul la ghiseu ce se intampla ? Ce trebuie sa faci sa devii financial planner ? Alte 2-3 cursuri si gata ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca e diferenta intre ala care are 3500 si cel care are 10mii, dar si un vanzator o duce bine aici...si isi permite concedii...

 

Profesorii de scoala primara (clasele 1-6) nu au studii superioare, ci fac o anumita scoala, de 3 ani...si au salarii dolofane...adica sunt ft bine platiti...incepand cu clasa a7a nu stiu, ca inca nu am ajuns acolo....dar am o cunostinta, care s-a decis sa-si schimbe meseria (si nu are facultate), a facut un an de scoala si a devenit profesoara de germana si engleza la scoala secundara si peste (adica incepand cu clasa a7a)...

 

Elvetienii nu sunt toti bancheri, nici pe departe....si in randul bancherilor exista oameni platit normali si cei care primesc salarii exorbitante...adica de ordinul zecilor de milioane de franci pe an...

bancherii din NY sau Londra sunt insa platiti mai bine decat aia din Zurich  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella ...sigur, inteleg ca se traieste decent ca vanzatoare. Dar atat de neambitioasa este populatia elvetiana ...numai 10% isi doresc sa urce social, profesional, material, sa-si exploateze resursele individuale ?...in rest, self-sufficient, cat castig, atat consum si nu imi trebuie, nu am aspiratii la mai mult. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, faci cursuri...nu iti trebuie facultate pentru asta...si te poti recalifica la orice varsta vrei...

 

Eu am obtinut jobul aici la 33 ani, dupa pauza de 4 ani de stat acasa cu copila...

la noi chiar exista acum un proiect pt integrarea mamelor care au stat o perioada buna acasa (adica si 10 ani sau mai multi) si vor sa reintre in campul muncii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...