Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea, asta m-a mirat si pe mine. Nici eu nu am crezut ca atat de putini elvetiani au facultate. Si cu toate astea, se traieste ft bine. Elvetienii sunt in proportie de 80% chiriasi; acum a scazut dobanda la creditele ipotecare atat de mult, incat au inceput destul de multi sa-si cumpere casele. 

 

Si nici eu nu am crezut ca poti lucra la banca fara a avea studii superioare (stiind cum e in Romania). Uite ca se poate, ft putine joburi cer faculate. Majoritatea cer acea Lehre sau experienta in domeniu  [:)]

Si ca sa fii contabil, expert financiar nu iti trebuie facultate. 

 

Nu discutam de medic, inginer, ca aici fara facultate nu se poate. Absolventii de medicina de ex sunt ft putini, asa ca majoritatea medicilor din zona mea sunt nemti. Eu pe unde merg la doctor, dau de nemti. 

 

Dentista mea de exemplu e romanca  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

De fapt ce inseamna "faci cursuri" ...ca asa am facut si eu niste "cursuri", timp de 4 ani si am avansat in cariera. Suma cursurilor facute intr-o profesie se numeste aici " college degree" ...poate la voi se numesc altfel.

 

pai daca nu au nici macar liceul cum sa fie la colegiiu.

 sunt curioasa daca cu un fel de profesionala...(cum era in Romania) se putea merge dupa la universitate/colegiu...eu cred ca nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt shocata...drept sa spun de ce am aflat.

 

intr-un fel admir sistemul ca da posibilitatea tuturor dupa fortele, aptitudiniile proprii sa se ridice, sau macar sa supravietuiasca decent.

Marturisesc ca si eu sunt ...nu poate fi atat de simplu.

Si aici se da o sansa tuturor dar se simte in nivelul de trai diferenta de studii, se simte la angajare, sunt posturi la care nici nu te suna daca nu ai college degree. In general, ai o oportunitati extrem de limitate daca nu ai studii ...si eu am impresia ca lumea este mult mai ambitioasa. Fiecare aspira la mai mult ...si asta se realizeaza fie muncind zi lumina cu carca, fie cu capul, la studii ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, aici se fac cursuri cu diploma si examen de stat, dar nu e facultate. Am o prietena care, desi are facultate in Romania si a lucrat pe partea de HR, pt ca nu are diploma in HR, nu poate obtine jobul dorit. Asa ca a trebuit sa faca un curs de 2 ani ca sa obtina diploma asta, de expert in HR. 

 

Da, Michelle, asa e. 

 

Cand l-am cunoscut pe al meu, nu stiam ca Elvetia are armata....dar are una chiar bine pusa la punct  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, aici se poate invata o meserie (adica ajungi la 20-21 de ani), dupa care se face un an de scoala speciala, se da bacul si apoi se poate merge la facultate....bacul il poti da si la 30 de ani daca vrei....

sistemul de invatamant e complicat, dar iti da posibilitatea sa faci o facultate la orice varsta..si fara a avea neaparat liceul ala cum il stim  noi din Romania...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, asta m-a mirat si pe mine. Nici eu nu am crezut ca atat de putini elvetiani au facultate. Si cu toate astea, se traieste ft bine. Elvetienii sunt in proportie de 80% chiriasi; acum a scazut dobanda la creditele ipotecare atat de mult, incat au inceput destul de multi sa-si cumpere casele.

 

Si nici eu nu am crezut ca poti lucra la banca fara a avea studii superioare (stiind cum e in Romania). Uite ca se poate, ft putine joburi cer faculate. Majoritatea cer acea Lehre sau experienta in domeniu [:)]

Si ca sa fii contabil, expert financiar nu iti trebuie facultate.

 

Nu discutam de medic, inginer, ca aici fara facultate nu se poate. Absolventii de medicina de ex sunt ft putini, asa ca majoritatea medicilor din zona mea sunt nemti. Eu pe unde merg la doctor, dau de nemti.

 

Dentista mea de exemplu e romanca [:)]

Eu cred ca "cursurile" sau "scolile" astea sunt similarul colegiului de prin alte parti ....nu vezi ca dureaza "ani de zile" . Poate facultatea ofera acces numai la anumite profesii de nisha - medic, cercetator. Asa cum aici PhD-ul e bun numai daca vrei sa devii profesor universitar sau cercetator in industrie.

In rest, tot studii sunt, doar ca nu se numeste "college degree", se numeste "scoala de numarat bani la ghiseu" degree

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aha...buflea, cred ca e cum e ged-ul la noi.

chiar daca nu faci liceul , probabil faci curs pt ged dai test, iei diploma ged si poti merge la colegiu...asta si aicci, la orice virsta.

 

dar ciudat faptul cum la ei nu se cere decit 8-9 clase appoi scoala profesionala de meserii si gata esti pe banii tai...si destul de frumosi...2 concedii/an.

 

buflea face sens?

sa te straduiesti, sa iti tocesti coatele prin scoli sa devii un nu stiu ce(nu vorbesc de dr, ingineri)...si apoi dupa ani de scoala, bani gramada dati, imprumuturi la banci , abia iti gasesti de lucru, lucrezi ca sclavul zi lumina...faci infart la 50 de ani.

cum te bucuri de viata cu toata ambiatia asta?

bravo lor ca au o societate relaxata!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...