Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

William are cel mai mare scor din clasa," A " pe linie.doamna mi-a zis ca e pe drumul bun...de cind e profesoara doar un singur student I-a terminat cu A...potential sa fie William al-2lea student cu asa performanta.

 

 

Aproape ca am simtit mandria ta!

Michellino, felicitari pentru flacau! E clar ca puii de pinguini sunt primii always!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suna mult mai logic asa cum spui tu, didi. Si din ce spui, inteleg ca e f similar cu canada. 

 

Aici lumea merge la college pt meserii practice, imediate gen politist, asistrnt medical, contabil, asistent social. Pt invatamant e nevoie de teacher's college dar pt asta tre' sa ai deja un anumit nivel de studii post-secondary.

 

step back. Aici scoala mica e primary, liceul secondary, college/ universitate sunt post secondary, dar undergraduate, daca ai master/ phd e graduate. Pt unele profesii, precum medicina, ai nevoie sa ai deja graduate degree ca sa fii admis la facultatea de medicina. 

 

Pe langa astea, mai sunt si corpurile profesionale, cum sa zic, gen expert contabil in ro. Sau inginerii au ordine ingineresti. Ca sa accesezi corpurile astea profesionale, la fel in general ai nevoie sa ai studii post-secundare- univ sau college.

 

cand am facut eu cma, in grupa aveam o colega care nu facuse universitate, doar colegiu. A avut nevoie sa ia cursuri suplimentare, pentru a fi acceptata in programul de pregatire pentru programul de designation. Eu am mers cu ase direct in programul de pregatire, se poate ajunge direct in programul de designation daca ai deja un anume program de studii universitare canadiene sau un alt designation recunoscut - stiu persoane care au CPA illinois si au intrat direct in program.

 

mai e si obiceiul sa-si puna lumea diplomele pe pereti. La nivel exec, vezi cate un perete de diplome...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, in postul penultim scris de tine, incepeai sa intelegi cum sta treaba exact in doua tari. Eu ti-am spus ca si la tine in ograda e la fel :). N-am inteles deloc ca te referi si la Canada. 

 

didialex cred ca depinde de la tara la tara. La noi si cele de trei ani sunt studii universitare, eu am facut la Linnéuniversitetet de ex. Nu sutn scoli separate, nu se numesc colegii, sunt facultati. Toate de la 3 la 6 ani. Mai exista si studii mai scurte, de 1 an jumate, sau doi, acelea se numesc studii universitare de meserii (yrkeshögskola). 

 

 

Ba da, am inteles, la fel si la noi, da' ma tem sa spun cu voce tare:)

 

seriously, eu aveam o problema ca nu intelegeam cum atata lume merge in atatea concedii, in canada, chiar in familii cu un singur parinte cu venit, si aici pe forum e cineva. S. Ma gandeam ca fac eu ceva gresit, e ceva ce n-am inteles la tara asta. Spun asta pentru ca mi se pare o tara f scumpa. (De ex in pennsilvanya am dat 4.5 $ pe un carton de lapte organic, aici dau 8$. Aceeasi cantitate)

 

incep sa inteleg datorita discutiei cu voi, ca nu e o chestie de tara sau de secret neinteles, ci o chestie de prioritati si societate, caci nu poti sa fii atat de contra curentului. Aici se cere educatie , in educatie investim - daca vem un inters acolo. Eu, buflea, stiu clar ca avem un apetit pentru o viata profesionala de un anume fel, deci ne prientam resursele inspre acolo.Si cum investim, credite, bani jos e pasul urmator care face diferenta pentru ceea ce ramane.

 

nu stiu, ma fac inteleasa, nu as vrea sa reiasa altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am citit toata discutia asta cu scoala-meserii-castiguri-functii. zic si eu ca mai bine scoala putina, probleme (profesionale) mici, dar bani suficienti plus doua concedii pe an. Nu, nu este autosuficienta, ci este dorinta de a-ti trai viata altfel decat 'jde ore pe naveta, futai prin multinationale si 15 zile de concediu pe an, examene pe la Paris pana ti se apleaca...bai, ala cu 60/ora poate nu are 8 ore/zi pline si poate nu are nici a doua zi de lucru, dar asta inseamna timp liber...voi mai stiti ce-i ala? Timp liber?

Pun pariu ca nu!

E chestia aia cand faci ce-ti place, stai cu familia, iti faci o placere personala, ai un hobby...

Bat campii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus , nu i invidia pe "Jose " ca el ar da timpul Lui liber pe niste ore de munca. 60$ pe Ora par multi dar la sfarsit de luna abia isi platesc o chirie nu le prea arde de "stat" cu familia:). Dar inteleg ce zici tu acolo.

  In elvetia inteleg ca scoala de meserii e prioritara dupa liceu poate si pentru ca acolo economia e bazata ori pe finante ori pe apprentenship ( scuze nu gases com traducere acum) . Elvetienii traiesc si din vanzari de branza, ciocolata, si ceasuri:) ori pentru montatul ceasurilor, sau impachetatul ciocolatei nu iti trebuie facultate. Ca au salarii Mari, posibil sa fie adevarat site cineva cat costa cascavalul elvetian? Dar ciocolata? :) invatamantul lor am inteles ca nu e coordonat de guvern, ci Mai degraba fiecare canton face regulile proprii. Daca in cantonul respectiv sunt oi si fac branza nu or sa investeasca in facultati ....ca sa ce? Bancile folosesc softuri din Afara sa administreze banii clientilor deci probabil ca si IT ul se bazeaza pe o scoala din asta vocationala de administrare de sistem. Dar cate tari sunt Elvetia in lume? :) 

   College si facultate/ universitate sunt notiuni care se confunda. Aici college e si community college de 2 ani, dar si cele de 4 ani folosesc denumirea de college. In general lumea te intreaba unde mergi la college, nu unde mergi la universitate. raspunsul poate fi boston, harvard, Stanford, Ucla, Davis, Iowa,  Berkeley, Brown, MIT :) lumea face diferenta dupa nume. College e notiunia comuna pentru Universitate, eu m am referit la 4 ani cand am spus college.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus , nu i invidia pe "Jose " ca el ar da timpul Lui liber pe niste ore de munca. 60$ pe Ora par multi dar la sfarsit de luna abia isi platesc o chirie nu le prea arde de "stat" cu familia:). Dar inteleg ce zici tu acolo.

 

Da, imi dau seama ca nu e totul alb sau negru.

Dar zau...stau zilnic la servici de la 8 la 18, de la 18.30 la 22.30 (4 ore) este timpul zilnic petrecut cu familia mea.

La varsta mea incepe sa nu mai fie suficient...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...