Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi ne-am permite si 3 vacante, dar am ales sa dau copkilul la scoala privata, asa ca o gramada de bani se duc aici. E cum spunea aqai mai devreme, depinde de prioritatile fiecaruia. Noi am ales sa bagam banii in educatie (ca m-a costat si scoala mea, dar a meritat), altii baga banii in vacante si masini, altii isi cumpara case foarte scumpe, etc. 

Asa incit noi ne limitam la o vacanta relaxanta de 2 saptamini intr-o zona cu climat cald, garantat 100% fara ploaie si vreo 10 zile mergem in Romania, dar la mine asta nu e vacanta, e obligatie. Cu toate astea tot am reusit sa punem bani deoparte si urmeaza sa investim intr-un apartament pe care sa-l inchiriem si pe care sa-l vindem de o fi necesar la batrinete. La mincare nu facem economie, micam cit mai sanatos si organic pe cit se poate. Aici nu facem compromisuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

servus pinguini

 

Michelle, Wil arata ok...mai bine asa, decat in partea opusa...nu te mai ingrijora degeaba...

 

m-am trezit la 5 cu o durere groaznica de cap  [bang] pe langa asta, aparuse si greata....pana la urma am luat un algocalmin si m-a lasat....dar acum sunt ca o leguma, inca mai stau in pat si-mi beau cafeaua...musafirii vin la 2, asa ca mai am timp de aranjat masa...si cum facem gratar cu mici si carnati, scap ieftin la pregatiri  [:)]

la noi e ceata, dar se va face sigur frumos...sa speram, pt ca vreau sa pun masa in gradina...

 

in bucatarie miroase a zacusca, o pun azi la borcane, ca aseara mi-a fost lene...

 

bagajul pt Romania l-am facut ieri....am doar o geanta mica, nu mai iau multe haine cu mine...am insa o groaza de alte lucruri de dus in tara, asa ca masina va fi full, inclusiv pe bancheta din spate...si tot nu incape tot ce am de dus...

 

noi nu ne vom lua casa aici, pt ca e scump (cam 1 milion de euro)..si nu am inebunit sa dau banii astia...daca eram cu 20 de ani mai tineri, poate o faceam...plus ca vrem sa emigram la pensie, asa ca nu are rost sa investim banii in casa...aici trebuie sa ai 20% capital propriu, din care 10% cash...adica 10% am putea lua de la casa de pensii....asa e legea aici, poti folosi banii de la casa de pensii pt cumpararea unui imobil in care sa stai...

noi facem casa in Romania, iar pana ne pensionam, stau ai mei in ea  [:)] ideea noastra e sa stam vara in Romania si iarna in Cuba...sanatosi sa fim, restul il vom face...

in vacante mergem pe unde vrem..ne-am propus sa vedem cat mai mult din lumea asta...traim doar o data, asa ca nu se merita sa punem banii la ciorap...eu una nu sunt genul asta...

si eu imi ajut parintii si rudele sarace din Romania...o fac de ani buni...daca pot, ajut; asa am fost mereu...si pana acum am primit mult inapoi (si nu ma refer la bani)...

 

va doresc o duminica insorita !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata de la patinoar,

 

Ma bag direct cu bocancii in discutie ...am zis bine, cu bocancii, ca o sa incerc sa spun ceva, fara sa imi fac inamici ...sigur, daca as fi mai inteleapta, nu as spune nimic, dar ma manaca rau limba, asa ca o sa ma scuz inainte de a spune ...no offence, no offence, va spun cu toata prietenia ...Ella si MihaS....trebuie filtrate si intelese cu jumatati de masura. In admiratia voastra pentru tarile de adoptie, pur si simplu dezinformati.

 

Una este sa spui ca pentru diverse meserii, iti trebuie diverse studii, calificari care pana la urma sunt echivalente in durata si probabil si in contzinut cu studiile din liceu/facultate din alte tzari si alta e sa spui," in Elvetzia nu iti trebuie liceu, cu atat mai putin facultate ca sa fii profesor, sau sa lucrezi la banca ....foarte putini termina liceul si 10% o facultate si lucreaza in profesii pentru care in alte tzari faci ani de scoala". Dupa 20 de pagini de intrebari si invidii, m-am lamurit ca numarul de ani de studiu este cam acelasi, ca nu se taie frunza la caini si ca specializarile exista. Normal, ce naiba ...pana la urma, profesiile sunt cam aceleasi in toata lumea, e imposibil ca in Elvetzia sa pui un analfabet si in USA sa pui un masterand si amandoi sa faca aceeasi treaba.

 

MihaS, si tu la fel ...am inceput discutia asta cu cat de bine e sa traiesti ca vanzator in Suedia si cum nu e big deal sa ai studii, ca acum in final sa aflam ca de fapt, ca vanzator ai o casa, o masina si o rulota la mana a doua si cam atat. Deci e diferenta de nivel de trai intre o vanzatoare si o persoana cu studii ...si eu zic ca e mare.

Uite, tot tu ...ne spui ca la scoala suedeza nu se plateste nimic, totul se da de la scoala, inclusiv rechizitele in afara de caiete si creioana ... [:)] . Pai bine Soro, alea nu sunt rechizite sau ce sunt ? Pai si la mine,  manualele sunt gratis, dar creioane, caite, wipes trebuie sa ducem ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani mickyyy!

 

michelle, will nu e slab, e in standard. Sa e si tudor, poate doar are ceva mai multa definitie la muschi, dar el inoata de 2 ori pe saptaman si face martial arts de 2 ori/ saptamana.

 

simonna, incepui sa banui ca linia de credit are un amestec, da' asta imi era frica sa spui.

 

mihaela suedia, eu nu vb numai de educatia copiiilor, ci si de a noastra. In 3 ani de canada am platit vreo 15 k bani jos, no credits, pt studiile noastre.

 

si mai e o diferenta mare mare intre noi si persoanele pe care le mentionezi tu de la topic de canadience. Vreo 100 k in medie crestere la pretul caselor. Asta inseamna 400/ luna in plus in mortgage costs. Ba mai mult, cine a muncit bine si a fost serios si-a platit casa cu totul in sa zic 12 ani de canada. Diferenta pana la 2000/ luna intre cineva cu mortgage la pret de casa de 2012-2012 si cineva care nu mai are mortgage deloc.

 

si mai cunosc si eu si persoane care nu fac deloc concedii. Din aceeasi categorie, cu vechime in canada. Dar, nu au datorii altele decat casa si rate la masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...