Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

am copii destepti, din fericire, si cand zic asta ma refer strict la IQ. dar n-am niciun fel de plan cincinal pentru ele. ar putea face lejer aproape orice facultate daca si-ar pune ambitia la incercare, insa n-am de gand sa le fortez in vreo directie. Malina de exemplu e pasionata de arhitectura si design. Dar la fel de mult isi doreste sa devina educatoare, pentru ca iubeste copiii. Evident ca talentul ei la desen combinat cu pasiunea pentru decorat si amenajat ar face din ea un bun arhitect, dar daca ea va decide ca vrea sa fie educatoare (e doar un exemplu), nu voi insista sa ii schimb directia, chiar daca cele 2 profesii sunt cotate si remunerate diferit, chiar daca arhitectura e cu mult peste o meserie in care e posibil sa profesezi doar cu liceul.

prefer sa faca ce ii place ei, nu mie! iar eu o voi sustine indiferent ce va decide, chiar daca stiu in sinea mea ca ar fi putut fi un arhitect stralucit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc de urari [pup]

Si ca sa vedeti ce copii sinceri am eu, Lizi dimineata, dupa ce imi ureaza toate cele, ma intreaba nevinovata:

- mami, tu cati ani aveai inainte de ziua de azi?!

- xx

- mami, ce tanara ERAI!!!

 

Deci, desi n-am schimbat prefixul (inca), fata mea a decis ca eram mult mai tanara inaintea zilei de azi [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katy, fata mea la 18 ani e ca si cum era JG la 18 ani. Am mai scris, ma repet, desi atunci ii adresasem intrebarea lui mcoca si nu a raspuns...tu ce ai face sa iti spuna fata ta ca pur si simplu nu stie ce drum sa apuce? Chiar ma intereseaza. Ea nu zice ca nu e treaba noastra, zice numai ca nu stie ce va face. da, viseaza sa mearga prin lume, sa lucreze pana se va hotari. Nu stiu daca va face asta. Deocamdata ar avea un job sigur, cu un salar modest, s-ar descurca si cu o chirie la o adica. Ar vrea sa se mute de acasa, dar si nu. Dar tot atat de posibil este si sa se inscrie la ceva facultate. Daca pana in martie i se lumineaza mintea o sa mearga la facultate direct. Dar imi mai spune si ca e obosita de invatat, ca i-ar prinde bine o pauza. Zau asa, eu nu pricep de ce e asa o catastrofa sa faca asta. E mai ok sa mearga oriunde, numai sa faca o facultate? Si dupa 1 an, doi, sa renunte si sa inceapa alta si creditele (creditele romanesti, bancare) sa se adune? Ce castig ar fi din asta?

 

Eu vad asta asa putin fanatic, nu va suparati pe mine. Musai sa faca facultate dupa liceu, altfel e catastrofa. ce vad eu in jurul meu darama total acest mit, am mai zis-o. 

 

Uite eu am facut facultate la 18 ani. Si n-am lucrat deloc pe diploma ce am avut-o. Ba poate in primii 5 ani dar tot era adiacent. Apoi am schimbat brusc domeniul. Si am lucrat inca 8 asa. Si am luat-o de la capat aici. Diploma mi-au recunoscut-o (asta apropo ca oriunde in lume e valabila) dar ce folos, ca imi cereau recomandari si experienta...pe care eu nu o am. Nici nu am indraznit sa aplic la ceva cu diploma mea de 5 ani de inginerie. Eu trec totul prin prisma experientei mele personale. Nu le doresc fetelor mele asa ceva. Le doresc ca atunci cand se vor decide ce vor sa faca in viata, sa faca pentru ca aia vor. Si sa le placa. Si sa si castige bani din asta, normal. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum legat de casa, vacante, scoala, spun si eu umila  mea parere [:)]

legat de scoala copilei noi am ales publica orcum platesti taxe, daca am fi ales particulara plateam de 2 ori, noi am cautat o scoala buna intr-un oras suburban bun si ne-am mutat acolo, luat casa in rate, marime acceptabila, acum consideram cai prea mare si  mai devreme sau mai tarziu o vindem, si marimea casei si masinile scumpe imi sant indiferente, unde facem pensia inca nu e planificat, avem o ideea undeva cu vreme frumoasa dar.....preferam sa facem din planuri atunci,

nu sant ambitioasa si gradina vecinului imi e indiferenta, asa sant yo, fericirea si linistea mea sufleteasca epe primul plan,

legat de copil prefer sai cultiv creativitatea, si capabilitatea de a se descurca in orce situatie, sa respecte munca si oamenii indiferent de situatia sociala, daca e destul de destepata sasi castige propii bani ok, daca considera ca are nevoie de o facultate sasi castige existenta o sa o ajut, acum depinde ce va vrea sa fie, anumite meseri cer facultate dar daca esti bun afacerist.....depinde ,eu consider si e doar parerea mea personala daca mergi doar pe ideea ca "doar" o facultate te ajuta sa urci social e gresita,

 

eu am un exemplu, cunostinte apropiate emigrate in canada, oameni foarte ambitiosi de altfel, 2 fete, cea mare foarte inteligenta, parintii cu biciu ridicat sa se realizeze cat mai mult, bun intra la o facultate foarte buna sanse mari sa ajunga la Harvard, si copilul clacheaza sub stres, renunta la tot si se apuca de predat aerobic, parintii socati inca sub soc nici nu vor sa vorbeasca de fata, o considera paria [alcool]  nici nu mai zic ca iau interzis o parte din hobiuri pe ideea ca nu aduc nimic,

al doilea ex tot cunostinte din canada cu un singur baiat, ajunge la facultate super buna in Boston, face 2 ani si renunta, acum e cu prietena [:)] nu il mai intereseaza nimic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela_s

 

iti impartasesc din ideii apropo de facultate, [flo2] , eu prefer la fel cu mandra mea, daca vrea sasi ia un an sau doi liber sa faca ce vrea pana va sti exact cei place ..fie..decat sasi aleaga ceva la presiune si pe urma sa realizeze ca nui place e mai mare paguba, stiu multi care urasc ceea ce fac, se duc la servici din obligatie e oribil, nu spun in ce stres stau, sa nu mai zic ca aici o facultate e foarte scumpa pleaca de la $ 10 000(cele cu renume ajung si la $40 000 pe an)  pe an, pai te face dator pe viata mori si tot esti cu datori [batcap] [:-)))] [:-)))] [alcool] , cand termini facultatea ce faci alte datori casa, masina etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katy, fata mea la 18 ani e ca si cum era JG la 18 ani. Am mai scris, ma repet, desi atunci ii adresasem intrebarea lui mcoca si nu a raspuns...tu ce ai face sa iti spuna fata ta ca pur si simplu nu stie ce drum sa apuce? Chiar ma intereseaza. Ea nu zice ca nu e treaba noastra, zice numai ca nu stie ce va face. da, viseaza sa mearga prin lume, sa lucreze pana se va hotari. Nu stiu daca va face asta. Deocamdata ar avea un job sigur, cu un salar modest, s-ar descurca si cu o chirie la o adica. Ar vrea sa se mute de acasa, dar si nu. Dar tot atat de posibil este si sa se inscrie la ceva facultate. Daca pana in martie i se lumineaza mintea o sa mearga la facultate direct. Dar imi mai spune si ca e obosita de invatat, ca i-ar prinde bine o pauza. 

Mihaela eu I as arata drumul foarte clar. Fara alternative , fara pauza. Suna autoritar si insensibil dar nu e:) . Pauza se ia Mai tarziu. Ce mi se pare ciudat e ca desi spui ca la voi educatia se face Mai mult in scoala, nu teme acasa( multe) nu e nevoie de implicarea parintilor, fata ta e obosita de invatat, desi totul a mers snur pana acum. La noi, copiiii astia de 16, 17 ani nu dau semne de plictiseala, nu stiu Cati o fac din pasiune ( Cati iubesc scoala la varsta asta:D) , poate din inertie dar "tocesc" aproape pe tot timpul. Si nu o fac superficial, ca altfel ii mananca "asia" :) sau poate tocmai ca "Asia" e locomotiva:) .Aici  la 18 ani nu iti permitzi luxul sa iei pauza. Si nu cred ca e rau. La 18 ani e bine sa ai anturaj de 18 ani, cu aceleasi motivatii in viata, cu aceleasi preocupari, e o experienta de viata cu care nu te Mai intalnesti la nici o alta varsta zic eu. Iar asta cu nu stiu ce sa faca, nu e valabil in totalitate, prin liceu cam stii daca vrei sa scrii poezii sau vrei sa montezi robotzi pentru fabricarea ciocolatei:)) . facultati exista pentru toate domeniile. In viata meseria nu corespunde mereu pasiunii, poate cei Putin Mai norocosi fac si ce le place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy mltumesc. Apreciez răspunsul sincer. Nu ma asteptam la asta, nu stiu ce ar trebui sa se întâmple sa procedez așa. Nu mi-o lua in nume de rau, dar eu nu imi pot obliga fata sa meargă la orice facultate, numai sa meargă. Pur si simplu e peste convingerile si metodele mele de educație.

 

Asta cu anturaj de 18 ani nu tine aici, sunt foarte putini cei de 18 ani care merg la facultate :).

 

Of, ma cam enerveaza ca tot la 2-3 pagini sa repet ce am mai scris ;).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu va spun din proprie experienta ca am terminat liceul si nu eram decissa in ce directie sa o iau, nici nu stiam sigur daca vreau facultate asa ca am decis sa iau pauza un an si am plecat in Austria. Apoi anul viitor m-am decis ce job imi voi alege si am luat-o pe o cale total opusa a profilului pe care l-am avut la liceu (matematica-informatica). Am ales pedagogia pentru ca iubesc copiii asa ca si fetita lui Mikyyy. M-am specializat pe invatatoare-educatoare.

Parintii m-au sustinut mereu si m-au incurajat sa imi urmez visele si pentru lucrul acesta ii pretuiesc enorm. Daca m-ar fi trimis cu forta la facultate as fi mers ca nu as fi avut ce face dar cred ca toata viata le-as fi reprosat ca nu m-au lasat sa decid eu ce vreau pentru mine.

 

Tatal meu isi facea mari planuri cu mine si se decidea la ce facultate voi merge (nici nu excludea faptul ca nu voi aleege ceva in domeniu dat fiind ca eram cea mai buna din clasa) dar cu toate astea m-a sustinut mereu.

 

Acum iata ca am ajuns in ultimul an de facultate si apoi imi voi vedea visul realizat dupa cateva mari incercari-licenta, titularizare.

 

Mikyyy ma bucurr ca ai ales sa iti sustii fetele in decizii. O sa aprecieze mult atitudinea ta. SI poate nu o sa castige ele ca si un arhitect dar macar vor merge la job bucuroase nu cu scarba...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy scuze ca intervin si eu ca musca in lapte. Vreau doar sa adaug ca nu e gresit nici ce spui tu nici ce spune miha desi eu rezonez cu miha. Daca fata nu e decisa inca pe ce drum sa o ia de ce sa aleaga ceva doar asa ca trebuie musai sa continue si sa faca facultate ca apoi poate dupa invatat si cheltuieli mari si timp pierdut sa realizeze ca nu aceasta isi doreste si sa renunte ca sa inceapa altceva.

 

Eu sunt convinsa ca fata mihaelei si nu doar a ei ci a tuturor de pe ghetar sunt copii /adolescenti cu capul pe umar care nu iau viata in gluma si sigur se gandesc la viitor asa ca vor alege sa isi continue studiile sau sa isi ia un job ca sa se poata descurca singuri.

 

Si daca pentru asta au nevoie de timp cine suntem noi sa le stam in cale si sa ii fortam sa aleaga ceva doar pentru ca asta vedem noi potrivit pentru ei? noi suntem datori ssa le fim alaturi neconditionat chiar daca o vor da in bara ca doar de asta suntem parinti (vorbesc si eu si doar de 2 luni mi-am intrat in acest rol:)))

 

Sper sa nu te deranjez cu postul meu..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...