Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia eu sunt bine.. ne revenim incet. M-am referit ca nu am timp pentru el asa mult ca inainte cand stateam toata ziua cu el si tot timpul ma dedicam lui. Dar asa de drag imi e. Il iubesc de ma topesc. Parca nu as mai vrea sa creasca mare la cat de scump e acum, asa... 

 

Sunt ca si fetita din clipul asta [:-)))]  [:-)))]

https://www.youtube.com/watch?v=84DLT4yRcy4

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

spunea cineva;

 

"People spend money they haven't earned, to buy things they don't want, to impress people they don't like”

 

societatea Americana dupa parerea mea este f brutala , agresiva dar e asa de frumos ambalata incat nu ajungi sa ii vezi core-ul adevarat.

 

e prea multa compettitivitate inuutila,stress la maxim si putina apreciere...esti sclavul societatii si culmea ca te face sa nu realizezi bondage-ul in care te afli.

 

atita timp cat esti pe drum departe de familie de la 7 dim- 6 seara...e

dupa parerea mea e timp pierdut inutil pe care nu poti pune pretz indifferent cit te bate seful pe umar si iti spune'god job", sau mai urci citeva trepe pe scara ssociala.

 

americanii mai mult viseaza la concedii. mentalitatea de a fi mereu mai bun si de a avea mereu mai mult se plateste cu pretul vietii.

 

apreciez viata si societatea relaxata sin alte tari unde omul are timp pt el insusi, sa gindeasca, sa isi implineasca visurile, se bucure de viata.

Partea proasta in America e ca ai numai 10 zile concediu (ma rog, am inteles ca ai mai multe in functie de vechimea intr-o firma), dar tot putin e din punctul meu de vedere. Faci bani dar nu ai cind sa-i cheltui. Si la noi e stres, dar macar avem concedii cit de cit acceptabile, sa stam cu familia, sa simtim ca avem pentru ce munci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc esti o draguta, dar stii deja  [:)] .

 

Viviana mi-a placut cum ati petrecut voi separat :).  [flo2]

 

Ica e un frumos Saul  [il] . Sa te bucuri de el cat e micut, idee n-ai cum trece timpul! 

Azi a fost la noi o mamica cu un bb mic si scum in port bebe din ala gen bucata de panza ce se infasoara peste bb si mama, la pieptul mamei. Mama a trebuit sa lase sange pentru analize, bb dormea fara grija, era atat de scump! M-am gandit la Saul, bb avea aproape 4 luni.  [:)]

 

Aqai pica bine confirmarea, sa nu te mai indoiesti!  [flo2]

 

Letitia i-ai facut pofta prin inductie Silviei, ca azi a cerut clatite. Noi le mancam cu dulceata insa :). 

 

Xio sa ai petrecere faina in Ro!

 

Ella dar cate duci tu in Ro? Am inteles ca aduci, dar ce duci? Borcane goale? :)

 

Eu am pus ieri castraveti iar, din aceia cu paine, de vara. Mai e ceva soare peste zi vad ca deja s-au tulburat si miros frumos.  [pk]

 

Seara faina! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult de tot, dragele mele, sa stiti ca nu ma indoiesc, in general, dar imi confirma ca nu sunt dusa eu cu capul :)

 

leti, incepi cu 10 zile concediu, asa e la noi, si creste cu timpul la 25 max!!! :(((

 

de aceea, dl sef va avea o surpriza. la urmatoarea discutie, renunt la bani si cer mai mult concediu. va fi fericit, cu siguranta :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineatza Dragii mei,

 

Vad ca s-a depasit momentul discutiilor de eieri,  dar eu nu m-am terminat de varsat …

 

Pun din start disclaimer … MihaS, eu nu vorbesc despre tine sau Diana, ma refer in general la mentalitate. Mentalitatea celor care pun pretz pe scoala (ca le place, ca e impusa) sau mentalitatea celor care pun pretz pe o viatza decenta (care si in Europa si in America se obtzine si fara scoala)

 

Aici pare ca noi ne deosebim. Eu rezonez cu Katy, mcoca, cu Simonna, cu Rox …. Nu afirm ca mentalitatea mea e mai buna ca a voastra, dar eu simt ca asa trebuie abordat viitorul unui tanar. Simt asa, pentru ca asa am fost crescuta, parintzii mei m-au lasat sa fac ce vreau, nu s-au bagat in alegerile mele, dar au fost mereu in spatele meu, m-au mobilizat, nu m-au lasat sa pierd timp si mi-au explicat ce e bine sa aleg. Cu alte cuvinte, nu mi-au impus, dar intr-o mare masura m-au manipulat, de mica. Cam asa am de gand sa fac si eu cu copiii mei, de mici …sigur ca nu imi garaneaza nimeni reusita si nu o sa ii fortzez si nici nu o sa-I dezmostenesc daca o sa aleaga cine stie ce profesie muritoare de foame. O sa-i sustzin (emotional sigur, material depinde) ca si voi cei care nu va bagatzi in alegerile lor si nu va faceti planuri pentru ei, ca doar pentru binele lor traiesc … dar eu le spun de mici ca TREBUIE sa faca college si mai ales le spun  ca e bine sa se indrepte spre o profesie care NU LE DISPLACE, dar care sa le ofere un suport material, din care pot face ca hobby CE LE PLACE. Aici e diferentza … Voi le spuneti ca e bine in viatza sa afle CE LE PLACE si aia sa faca. Eu cred ca exista putine lucruri/profesii care ne plac cu adevarat dar foarte multe care nu ne displac dar care ni se potrivesc.

 

Argumentul cu  “sunt obosita de invatzat”  la 18 ani, mie imi scoala parul pe mine. Acum, cand nu au nimic de facut, decat sa invetze, ce e aia “sunt obosit” ??? … repet ce zicea Simonna, mi-e frica sa fiu intelegatoare cu “taiat frunza la caini” la 18 ani, daca incepe viatza cu o relaxare la aprozar si acolo ramane, relaxat. Sigur, se traieste bine si la aprozar, dar nu ar fi pacat ??? Sa stea toata ziua in picioare, in soare, transpirat, bronzat cu maneca, cu mainile mirosind a piersici, vorbind cu castravetzii si traind asa de la un salariu la altul, cu eforturi majore sa isi faca un concediu, in rulota ??? … eu, am facut o facultate la 18 ani si alta la 34 … a doua am inceput-o nu pentru ca mi-a placut ci pentru ca mi-am dat seama ca nu merge mereu cu “experientza”. Eram cu 16 ani mai “coapta” si mai “relaxata” si mi s-a parut al naibii de greu, atat de greu incat nu am mai avut curaj sa ma apuc de un master …pur si simplu nu am mai putut, am realizat ca efortul pe care trebuie sa il depun imi ocupa atat de mult timp din viata mea de sotzie, mama cu copiii mici, incat am renuntzat. Ah, cand am inceput scoala eram doar maritata, emigranta de 2 ani cu un full time job. Cand am teriminat-o aveam doi copii mici acasa, ne mutasem in suburbii  … eram de fapt up to date cu etapele viatzii unei femei de 38 de ani si colac peste pupaza, scoala asta, care imi cerea resursele unei persoane de 18 ani, imi acapara tot timpul si toata energia. Asta pentru ca nu am facut-o cand trebuia … la timpul si locul ei. Eu, o persoana atat de rationala si coapta, care mai si pretzuieste invatzatura chiar daca nu imi place, nu am mers mai departe pentru MASTER … asa cum mi s-a intamplat mie, I se poate intampla si unui tanar intrat in mecanismele normale, firesti, ale vietzii … lucrurile se fac la timpul lor …si disponibilitatea, timpul si resursele cele mai mari in a termina studii sunt acum, la 18 ani si nu mai tarziu, dupa niste ani de relaxare prin lume.

 

Mie mi se pare, repet “mi se pare”, ca eu imi pregatesc copiii pentru situatiile dificile ale vietzii. Exceptzii ca Steve Jobs care nu a terminat college si a ajuns un pion important in tehnologia lumii nici nu le pomenesc. JG si sotzul ei mi se par o suma de exceptzii … nu stiu cum si in ce corporatzii a lucrat JG si a avanzat fara studii superioare, ca in alea in care am lucrat eu, nici nu te chema la interviu daca nu aveai facultate …si asta si in Romania si in America. Ba aici, m-a mai cautat la studii tocmai prin Romania, sa fie siguri ca nu inventez eu cine stie ce scoli …

 

Cat despre IT fara studii si fara certificari, iar mi se pare de domeniul fantasticului, ca vorba aia si barbata-meu tot IT-ist este … nu spun ca mintzi, spun insa ca “experientza” poate fi un avantaj la un moment dat, pana cand cei cu studii o capata si ei … in 10 ani de acum inainte, se poate ivi situatia sa te lupti pentru un job punand pe masa “15 de ani de experientza” versus “un degree de 5 ani in IT (bachelor, master) si 10 ani de experientza” …si nu stiu daca aia 15 ani de experientza atarna mai mult. Sigur, pe langa studii mai conteaza in viatza “pilele, relatiile, cunostintele, recomandari, noroc”. Alea iti fac drumul mai usor, te salveaza la necaz  …dar asta mi se pare un caz particular. EU nu imi pregatesc copiii pentru cazuri particulare, ci pentru scenariile cele mai nefericite ale vietzii, atunci cand te trezesti singur, fara relatzii, fara connections, fara noroc,  pe o piatza de munca in scadere, emigrant cu accent … asa cum mi s-a intamplat mie in 2008. A durat 300 de aplicatii ca sa imi gasesc job …300 de incercari. Si stii ceva, macar nu a trebuit sa ma reprofilez, sa ma fac gradinar la $60/ora. Multi au facut-o … si sunt convinsa ca a contat putzin din fiecare – putin noroc, putzin degree-ul, experientza in profesie, experientza in multinatzionala, ca m-a placut CFO-ul …etc, etc.

 

Mai vreau sa spun ceva despre “parintzii care nu isi ajuta copiii” … eu am inceput sa am dubii ca acest fenomen exista. Eu nu cred ca exista parinte pe lumea asta, bine unul iubitor si implicat, care sa nu isi ajute copiii. Vad ca mitul asta se demoleaza si in Frantza, si in UK si il demolez eu si de aici din USA … parintzii colegilor mei isi ajuta copiii cu dragoste si mai ales CU CE POT … conditziile sunt insa altele ca in Romania. Eu am avut colegi americani care isi lasau copiii la bunici in pur stil romanesc, aia care sunt departe, ii trimit in vacantze la bunici …dar daca parintele este vanzator la aprozar, de unde sa scoata bani pentru college ? Deci poate, repet poate, ca asa se intampla si in Suedia, Elvetzia … copiii nu par ajutati pentru ca parintzii aia chiar nu au de unde. Poate nu au nici posibilitati materiale si nici timp, ca nu sunt inca iesiti la pensie. Nici eu nu o sa am de unde sa tin doi copii in college in acelasi timp …si copiii mei o sa il termine cu datorii. Si DA, pot sta in casa mea oricand ca sa nu plateasca chirie, dar daca s-or duce la un college in California, iata ca nici pe langa ei sa le pun muraturi de iarna nu o sa fiu. Daca se casatoresc pe coasta aia, si eu o sa am serviciu, n-o sa imi cresc nici nepotzii, decat in vacantze, cand o sa-I primesc cu drag 2 saptamani cat o sa am eu concediu, ca in rest, ce sa fac ? Sa ii las singuri in casa ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow Mihaela, ce fain sa-ti dea concediu in functie de virsta si nu vechime! La noi majoritatea au 25 de zile. In funtie de vechime si politica firmei mai capeti zile, barbata-meu are 35. La astea se mai adauga cele 8 zile libere prin lege (bank holidays). Dar stiu si eu ca francezii iau caimacul la capitolul asta.

 

noi lucram 8 ore jumate/zi, o ora lunch obligatoriu, deci platite numai 7ore jumate/zi. In total lucram 37.5 ore/saptamina, francezii lucreaza numai 35 de ore. Boieri francezii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dar pana la 40 de ani cam suferi cu 25 de zile :)). Noi pentru ca lucram in schimburi, lucram 37,5 ore pe saptamana dar problema e ca fiind permanenta, noi nu avem zile libere...iar concediile se socotesc cu 1.1 si astfel 5 zile sunt 5,5 zile de fapt. Dar asta e exceptie pentru noi, din laborator. Mi se pare tare prostie, dar asa e. 

Noi lucram ziua 8 ore jumate, platite 8 si o jumate de ora de lunch neplatit. In astea 8 ore intra obligatoriu cate o jumate de ora de fika (pauza de cafea, de doua ori pe zi). Practic lucram 7 ore din 8. 

Turele de seara sunt 8 ore, platite 7 jumate, o jumate de ora pauza de masa neplatita. Turele de weekend sunt 7 ore jumate, platite 7 ore, iar cele de noapte sunt 9 ore, platite 9 cred (nu lucrez inca nopti si nu prea stiu). 

 

Ai nostri asta noi de la guvernare au promis in campanie sa introduca ziua de lucru la 6 ore.  [:)]  Mie nu imi convine, mi se pare utopic dar vom vedea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...