Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

 

  Aqai nu cred ca se infierbanta nimeni, sunt convinsa ca si taca, taca al tau se traduce in acceeasi inversunare pro educatie ca a altora :). 

 

 

ba da, sincer, eu nu vorbesc cu nivelul de convingere cu care vorbeste buflea. si cand esti asa convins si pasionat, esti... fierbinte, cum altfel?

 

eu am mereu, mereu, in tot ce fac, un what if in spatele mintii care ma obliga sa ma pregatesc pt worst case scenario si ca atare nu pot sa fiu la fel de ferma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

JG, serios, thumbs up daca iti e mai usor acum!

 

eu muream in zilele cu soare cand lumea se distra - lumea, ai mei 3, si eu invatam. si sa inghesui invatatura in timpul de somn, de ohihna, ca lumea nu

s-a oprit pt mine sa invat eu. cu o exceptie, dna mama dlui aqai care mi-a preluat gatit, copii cand dl aqai avea treaba si eu examene.

 

a fost dur!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, eu acum zic... Majoritatea nu am fi ok cu un singur salariu - nici ca venituri, nici ca nivel de siguranta. Asa ca orele acelea departe de casa se traduc in altele.

inteleg ce vreii sa spui , si stiu asta f bine...ca situatia asta e destul de freecventa si aici.

si noi daca am fi avut ipoteca la casa si alte datoriii la banca, nu ne-am fi permis sa traim dint-un salariu...

 

dar am intilnit personal, nu vorbesc din auzite, cand mamici de copii mici prefereau sa stea la service in loc sa stea acasa in concediu(chiar si sapt aia)....zicind ca au mai mult fun acolo, sau ca nu se pot dessconecta, sau ca nu vor sa isi piarda pozitia etc...etcc...

 

mentalitatea asta de a sta dde placere la service,sau din motive nejustificate departe de familie , dupa parerea mea duce la o eroziune rapida a familiei, a societatii.

 

sau sunt situatii in care se duc la service muncesc pe brincci...ca sa isi cumpere nu stiu ce masina noua, sau nu stiu ce haine de firma, telefon etc...doar sa fie in pas cu ce vad la tv , sau la colegi...

 

sau iar ceva cu care eu nu sunt ok si aici a devenit obisnuinta, activitiatile la copii. 

 

cunosc o fetita de seama lui William face toate in acelasi timp: limba chineza, scoala biblica(catholic), martial arts, balet, patinaj, pian...poate or fi chiar mai multe si nu mi le mai amintesc eu acum.

 

asta dupa parerea mea sunt bani aruncati, timp pierdut, stress inutil...and for what???

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e important daca ii cicalim(o sa imi atrag dusmani pentru asta), impingem, ajutam, sau pur si simplu le oferim exemple ,  pregatim mentalul pentru ca ei sa "iubeasca" scoala cat mai multi ani. Si eu cred ca educandu-i de mici ca nu au alternative la invatat, mai incolo incep sa protesteze din ce in ce mai putin la rigorile scolii. Pur si simplu le adaugam un alt fel de capacitate,   eu nu cred ca ne nastem din start cu dragostea pentru scoala, invatat, ci o dobandim . Si cu cat se "indoctrineaza" copilul ca scoala e cea mai placuta meserie din viata:) cu atat mai usor le e sa se adapteze rigorilor:) Anturajul, familia, exemplele din jur, colegii, ajuta desigur ..

exact asta vreau eu, sa stiu ce sa fac, ca William sa invete sa iubeasca scoala?

 

isi face temele fara sa trag de el, se pregateste pt teste singur, vrea sa devina persoana importanta, vrea sa mearga la facultate...dar dragostea asta nu vad ca  la el exista...

 

de citit doar ce vad ca o face cu multa pasiune...in rest...cauta untura-cum I-a zis tata sa o unga pe la colturi. dezamagire mare cand I-am zis ca pe aici nu exista.

 

are exemple in familie ca taica-su invata zilnic de cum vine de la service si o face mai mult din placere decat din nevoie...eu la fel sunt cu cartile deschise mai mereu.

 

dar ce sa fac/zic ca sa ii dezvolt dragostea de a invata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG, serios, thumbs up daca iti e mai usor acum!

 

eu muream in zilele cu soare cand lumea se distra - lumea, ai mei 3, si eu invatam. si sa inghesui invatatura in timpul de somn, de ohihna, ca lumea nu

s-a oprit pt mine sa invat eu. cu o exceptie, dna mama dlui aqai care mi-a preluat gatit, copii cand dl aqai avea treaba si eu examene.

 

a fost dur!

 

Ah, bineinteles e crunt, mai ales ca eu fac naveta sa merg la cursuri, si ca sa invat cam las balta multe alte lucruri. Dar procesul de invatare in sine merge mai usor. Cand eram mica nu stiam sa invat efficient.

Am autocorrect, de-aia apar asa multe cuvinte in engleza, ce ma enerveaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela am vrut sa spun de ieri dar nu eram sigura si am zis ca mai bine tac:)

Sper sa nu te deranjeze, dar eu simt ca tu acum dupa experienta cu Diana, vrei sa procedezi (poate?) diferit cu cea mica. Inteleg ca ai vrea sa gasesti o cale sa o motivezi pentru o scoala care sa ii ofere mult mai multe posibilitati de alegere decat are Diana acum. Inteleg ca la voi optiunile pentru academic path vs non academic(sau mai putin academic) se fac mai devreme decat in alte parti, iar tu ai vrea ca ea sa nu se limiteze strict la pasiunile ei ci sa lase si alte porti deschise...Sper ca am intuit bine...Nu spune nimeni ca e rau sa o sustii pe Diana in ce vrea sa faca, (aprozarul e pur si simplu o figura de stil umoristica folosita in context deci nu o lua ca atare) toti ne iubim copiii indiferent ca ne mai place ce fac sau nu , tot le dam de mancare:) Pe mine insa m-a surprins recunosc expresia cu inainte si dupa 18 ani,  mi se pare ca asta e varsta cand ei au inca nevoie de parinti nu de parinti-prieteni, un parinte cu mintea si experienta de la 40 de ani in sus. Ma gandesc ca nu iti e usor sa o lasi numai pe ea sa aleaga dar probabil din dorinta de nu-i slabi increderea in ea de multe ori inclini balanta in favoarea ei, ii aprobi si sustii deciziile chiar daca mintea si sufletul spun altfel...Aici ne deosebim, eu am invatat-o ca noi suntem si vom ramane "dusmanii" cei mai iubitori :), in capul carora pot sa se verse orice, de la frustrari, la nemultumiri la proteste dar primesc cu umilinta:) si succesele venite pe parcurs. Nu stiu cat am folosit manipularea, probabil ca uneori da, insa recompensele le-a avut la orice ora din zi si din noapte si nu pentru fapte remarcabile, ci doar ca e copilul nostru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba da, sincer, eu nu vorbesc cu nivelul de convingere cu care vorbeste buflea. si cand esti asa convins si pasionat, esti... fierbinte, cum altfel?

 

eu am mereu, mereu, in tot ce fac, un what if in spatele mintii care ma obliga sa ma pregatesc pt worst case scenario si ca atare nu pot sa fiu la fel de ferma

Pai si eu il am pe "what if" ...normal. Dar acum, la 10 ani, in fatza, le vorbesc ca si cum nu exista alta cale ...imi permite naivitatea lor. Mai tarziu, cand or descoperi ei alte cai de a trai fara scoala, o sa le povestesc despre munca cu carca si cea de la birou ...

 

Imi aduc aminte de "Suveica", fabrica din Bucuresti langa care locuiau au mei. Tot liceul am auzit numai despre viata de la Suveica, munca in ture, statul in picioare, mainile intzepate ...ca si JG, ai mei au zis clar, nu intrii la facultate, Suveica te asteapta, noi acasa nu te tinem ...numai cand treceam pe langa fabrica aia, mi se punea un nod in stomac.

 

Nu stiu daca o sa tina, dar acum la mine acasa, nu exista " merge si asa".

 

Apropo, ca sa ma laud si nu prea ...ieri ne-au venit rezultatele la testul pe stat de anul trecut pt Alex (Flavia nu a dat, incep din cls a 3 a). A luat la matematica 300 puncte din 300 ...i-am spus maica-mii la tel sa ii mangai sufletul. A inceput sa planga ...

 

Si la Language Arts (adica engleza) a luat 244 din 300 ...mvai ce m-am suparat. Asta inseamna 81℅ si asta nu e ok pt mine. Culmea, la reading nu a luat asa putin, la writing a luat putin. Au avut de continuat o povestire in care un copil se muta intr-o casa noua si aude un scartzait din pod ...mda, l-am certat. Compunerea asta insemna pus in pagina, paragrafe, insiruire logica a povestirii, creativitate. Toate astea se invatza, pe nebanuite, din citit ...nu citeste nimic si asta se vede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

cunosc o fetita de seama lui William face toate in acelasi timp: limba chineza, scoala biblica(catholic), martial arts, balet, patinaj, pian...poate or fi chiar mai multe si nu mi le mai amintesc eu acum.

 

asta dupa parerea mea sunt bani aruncati, timp pierdut, stress inutil...and for what???

Michelle tie asta ti se pare iesit din tipare si exagerat, altora li se pare normal si suntem multi in categoria asta.  Adica de ce sa nu incerce cate sporturi si activitati sunt pe pamantul asta cand sunt mici si au timp? Pai vorbim de pasiune, si apoi spunem ca e exagerat, timp pierdut,bani aruncati,stress inutil... sa o cauti? Nu mai inteleg deloc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu il am pe "what if" ...normal. Dar acum, la 10 ani, in fatza, le vorbesc ca si cum nu exista alta cale ...imi permite naivitatea lor. Mai tarziu, cand or descoperi ei alte cai de a trai fara scoala, o sa le povestesc despre munca cu carca si cea de la birou ...

 

 

 

 

mai, eu vorbesc de ce vorbim noi intre noi, nu de ce le spun lor. ca ce le spun eu lor si ce actiuni iau, e alta mancare de peste.

 

cam din ce stiu ei acum, daca nu se tin de treaba, camionul de gunoaie ii asteapta :D 

 

inclusiv de chineza :D ca altfel un exploatator chinez sef pe plantatie o da cu biciul dupa ei si ei n-or sa inteleaga ce zice ala despre ei... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...