Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

Si la Language Arts (adica engleza) a luat 244 din 300 ...mvai ce m-am suparat. Asta inseamna 81℅ si asta nu e ok pt mine. Culmea, la reading nu a luat asa putin, la writing a luat putin. Au avut de continuat o povestire in care un copil se muta intr-o casa noua si aude un scartzait din pod ...mda, l-am certat. Compunerea asta insemna pus in pagina, paragrafe, insiruire logica a povestirii, creativitate. Toate astea se invatza, pe nebanuite, din citit ...nu citeste nimic si asta se vede.

 

 

gresesti, nu se invata pe nebanuite din citite, e o tehnica intreaga. din ce-mi spun mie la scoala, nu e nevoie doar de reading practice ci si de writing practice ca sa ajunga sa stapaneasca structura, insiruirea, sa capate fluenta.

 

think about it si ia-i o carte de lucru acasa de writing

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle tie asta ti se pare iesit din tipare si exagerat, altora li se pare normal si suntem multi in categoria asta.  Adica de ce sa nu incerce cate sporturi si activitati sunt pe pamantul asta cand sunt mici si au timp? Pai vorbim de pasiune, si apoi spunem ca e exagerat, timp pierdut,bani aruncati,stress inutil... sa o cauti? Nu mai inteleg deloc...

da sa incerce multe sporturi, activitati dar nu toate in acelasi timp.

si nu pot sa cred ca exista atita pasiune ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea felicitari si la mai mare:). Ai copii destepti, amandoi:)( dar o stii deja) mai urmareste insa posta poate ai si vreo surpriza de la presedintele, nu stiu daca mai e valabil, dar pe vremuri pentru standardized test se trimiteau scrisori de felicitare:) cu scrisul, stiu ca in clasa a 4-a si a 7-a erau writing tests separate, la noi se dadeau prin martie parca, faceau la scoala ceva pregatire pentru formatul testului, aveau cateva variante( interviu, narative, fiction,...) si le tot roteau la cativa ani. Nu stiu insa daca acum cu common core se mai da testul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ce vreii sa spui , si stiu asta f bine...ca situatia asta e destul de freecventa si aici.

si noi daca am fi avut ipoteca la casa si alte datoriii la banca, nu ne-am fi permis sa traim dint-un salariu...

 

dar am intilnit personal, nu vorbesc din auzite, cand mamici de copii mici prefereau sa stea la service in loc sa stea acasa in concediu(chiar si sapt aia)....zicind ca au mai mult fun acolo, sau ca nu se pot dessconecta, sau ca nu vor sa isi piarda pozitia etc...etcc...

 

mentalitatea asta de a sta dde placere la service,sau din motive nejustificate departe de familie , dupa parerea mea duce la o eroziune rapida a familiei, a societatii.

 

sau sunt situatii in care se duc la service muncesc pe brincci...ca sa isi cumpere nu stiu ce masina noua, sau nu stiu ce haine de firma, telefon etc...doar sa fie in pas cu ce vad la tv , sau la colegi...

 

sau iar ceva cu care eu nu sunt ok si aici a devenit obisnuinta, activitiatile la copii.

 

cunosc o fetita de seama lui William face toate in acelasi timp: limba chineza, scoala biblica(catholic), martial arts, balet, patinaj, pian...poate or fi chiar mai multe si nu mi le mai amintesc eu acum.

 

asta dupa parerea mea sunt bani aruncati, timp pierdut, stress inutil...and for what???

Michellino, ma ierti ...dar eu sunt fix asa cum nu iti place tie ...iar copiii mei fac 100 de activitati in 100 de directii.

Pentru ca eu nu ma pricep sa ii invatz si pentru ca dupa 6 ani statul asta in familie trebuie sa fie productiv. Altfel, sa stam sa ne uitam unii la altzii ? La ce ii ajuta in viitor ?

Si cum eu nu am maidan, noi stam "cu toata familia" la patinoar, la gimnastica, la meciurile de soccer si cateodata in parc sau toti 4 la tenis ...

Cand gatesc, o mai fac cu Flavia, daca vrea sa ma asiste ...daca nu, nu am nici o ambitzie sa o invatz cum sa traiasca domestic.

 

Chineza, pianyl, sporturile sunt tot investitii in copil. Si e bine ca investitia sa fie facuta de profesionisti, ca s-o faca corect si bine, chiar daca nu de performantza. Eu nu i-am invatzat nimic pe copiii mei, nici nu am incercat ...i-am vazut inotand, e o placere ...se vede de la o posta ca au luat lectii, fata de cei care au invatzat dupa ureche (ca mine). Pana si Flavia, care este anti-talent crunt la sporturi, inoata cu capul sub apa, cu respiratie la a 3 a bataie ...

 

Nici de skiat nu i-am invatzat eu ...

 

Eu simt ca odata intrati la scoala, copiii trebuie sa aibe sentimentul de familie si nu sa fie 7/24 in familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am 2 ani pana la bac si facultate. Prea putin. De aceea am citit cu nesat tot ce ati scris pe aici.

Eu gandesc la fel ca multe dintre voi.

Singurul mod prin care Silvi isi va putea pastra stilul de viata pe care noi i l-am oferit este acela de a face o facultate, de a-si ridica permanent nivelul intelectual pentru  a ajunge acolo unde se va simti bine. Pentru ca viata si experienta m-au invatat ca se va simti stinghera daca va fi pe pozitii inferioare educatiei primite de acasa.

In lumea asta sunt o gramada de lucruri de invatat care  efectiv o vor ajuta sa se pozitioneze corect fata de viata si de oamenii din jurul ei, care o vor ajuta sa ia decizii corecte sau sa renunte atunci cand trebuie.

 

Dar, pentru toate astea trebuie sa-si forteze putin mintea si spiritul. Si la sfarsitt cand se va uita urma sa nu aiba nimic sa-si reproseze - sa nu-i para niciodata rau pentru ceea ce nu a facut din lene sau dintr-o toana de moment.

 

Rolul meu este sa o ajut sa se forteze.

 

Un om intelept  mi-a spus o data ca adevarata dovada de maturitate este atunci cand vezi valoarea lucrurilor care nu-ti plac.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi fac la o ciorba inceputa simbata.

 simbata de dimineatza pana sa plec cu William la meci am pus sa fierb oasele de vita sa fac menudo-ciorba de burta Mexicana, ca ne place la toti. cand am venit, defacc pacchetul de burta si mirosea ingrozitor...culmea ca expira pe 1 oct.

ne-am facut planuri ca dupa amiaza mergem la magazine si o schimbam...luam ceva.

ne-am luat cu treaba, cu jocurile...nu am mai plecat nicaieri.

ieri am dus-o dar nu mai avea alta....

asa ca astazi am fost la un alt magazine, si cum nu am mai gasit burta, am continuat ciorba si am facut-o cu perisoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katy, din pacate nu ai intuit bine. Silvia si Diana sunt doua persoane diferite, desi sunt surori :). Si daca ar fi gemene ar fi diferite si abordarile ar fi cu siguranta diferite.

 

Apoi cand Diana avea varsta Silviei nici nu se punea la noi problema altfel, ca locuiam in Ro  [:)] . Nu, nu sunt duala, dar in Ro nu stiu daca as fi avut "curajul" sa o las sa faca ce doreste. Acolo e o mare diferenta intre o vanzatoare (fie ea si la aprozar, am folosit si eu tot ca o gluma, am retinut pe vremuri gluma cu invartitul hamburgherilor...nu, nu iti apartine, dar in contextul asta mi-am amintit de el  [:)] ) si o secretara (prima are numai liceu, a doa are si master :)). Deci la Diana asta cu facultatea "musai" si "musai" e implementare romaneasca, unde mai pui ca jumatate de familie e acolo, nu vrei sa iti spun de cate ori o intreaba aia pe saptamana daca s-a hotarat la ce facultate sa dea. Nu vrei sa stii cum nu mai vrea sa le raspunda la telefoane. 

 

La Silvia acum a inceput cu asta, cu ce si-ar dori ea sa faca ccc cand va fi mare...pana acum a copilarit :). 

 

Si nu, nu vreau sa fiu eu mama aia prietena, desi suntem prietene, cu ambele fete. Dar in primul rand le sunt mama. Dar repet, sper pentru ultima data  [batcap] ca Fiecare va hotari singura ce va alege. Nu eu! Asa cum a facut si cu alegerea liceului Dianei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamna karula e tare tacuta azi... why?

 

Pentru ca, pe de-o parte, eu il am pe "what if" rasucit si invartit ca un holsurub sub forma de morcov urias gata orientat spre partea dorsala, gata-gata sa penetreze, pe de alta parte inca nu am experienta sistemului, nici macar a varstei, sa pot sustine ceva cu glas netremurat. 

Pot doar sa va urmaresc si sa ma surprind (placut) ca, desi sunt flower power prin definitie si structura, rezonez cu mama-nazi cand e vorba de dat sufletul pe bancile scolii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...