Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

Mickyyy, LA MULTI ANI! si tie, si sotului, sa va reuniti cat mai curand posibil si sa va umple viata bucuriile de la cei 4 prunci! [s]

 

 

eu am luat in serios "mentenanta" forumului, si abia azi dimineata am aflat ca de pe alte calculatoare merge [bang]  (nici nu-mi trecuse prin cap sa incerc de pe telefon, ca de-acolo nu reusesc nici sa citesc, daramite sa scriu ceva, asa ca nu mi-a intrat in obisnuinta sa accesez forumul de pe telefon). a necesitat cateva setari, ashe, cum m-am priceput io (bagat in compatibility view, sters history si cookies, si acum in sfarsit merge).

 

asa ca in seara asta ati fost pe post de serial [:)]  - oricum terminasem Ray Donovan (Mihaela, se aude? [:)]  am vazut aproape doua sezoane, astept acum sa apara episodul 12 din sezonul 2).

 

cealalta Mihaela - nu stiu cine te-a dezinformat, dar si in Bucuresti e cald - 25-26 de grade si soare. ma rog, nu stiu cat mai tine, ca se zvoneste c-ar incepe ploile... seara insa-i rece, intr-adevar. chiar, acum imi amintesc ca aveam afis jos ca azi ar fi trebuit sa se incarce caloriferele, de proba. habar n-am, ca am iesit in oras si azi - incepe sa-mi fie dor de o seara petrecuta acasa, ca in ultimele 3 seri am cam bantuit. maine am pauza, miercuri iar e seara mea de folk [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca ai mai multa marja de manevra dintr-o pozitie de sus, decat din una de jos. Nu mai poate duce postul, poate schimba.

Cand esti vanzator (ca nah, asta e exemplul nostru) si deprimat de atata sortat de castraveti, e mai greu sa schimbi.

si aici am niste exemple..dar ma limitez la unul care l-am citit pe DC acu niscai anu..

 

era un tip, mare manager si-a dat demisia, spre disperarea familiei dar cu acceptul sotziei, si a ajuns sofer la o companie de curierat.

 

cred ca cineva prin zona, ii recunoaste, daca cazul prezentat de aceea tipa, era real. si io ma intreb ce au mai facut ulterior, pt ca ea a disparut dupa DC.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca de la modelul german mi se trage [alcool] ..aici unul reduce orarul si aloca mai mult timp copiilor. iar We nu e "pe fuga."

 

recunosc ca-s mai produktiva in alea 3-4 ore pe seara decat daca frec menta toata ziua pe acasa [smulgpar]

 

 

--------------------------------------------

 

tot raman masca [fal]  cand vad cum stiti voi pozitia copilului in clasa. La noi e totul strict secret. sunt invatati cum sa deschida testele sa nu vada vecinul, cum primesc tema suplimentara daca se uita pe testul vecinului.

 

sunt concursuri off course: de citit de desen, de sah..etc..dar notele de la scoala sunt strict secret.

 

La nr 1 mai intrebam..si apoi imi muscam limba..dar la nr 2 din start ii zic ca nu ma intereseaza, daca cumva stie, el trebe sa se comparare doar cu el [clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, hai sa iti spun cum stiu eu. Desi sunt calificative si jumatate din clasa a terminat clasa I cu FB ( foarte bine), invatatoarea a stabilit la inceputul anului ca cei care "strang" cele mai multe FB (Bravo!), adica cei care fac lucrarile de evaluare perfecte (fiindca exista si FB! Sau FB!!, care in catalog apar tot FB, aceia , cum ziceam, primesc la sfarsitul fiecarui semestru o medalie. (din "aur"). Atat. Locurile II, III, nu exista. Ea a fost singura care a primit, puteau fi mai multi, ea s- a detasat putin. A avut si ea FB! sau FB!!, doar ca a strans mai multe din alea cu adevarat valoroase.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

program de boieri.

eu cind luccram plecam la 8 dim si veneam la 7 seara ..

 

Da, si eu cand lucram la private aveam zile cand plecam la 5 dimi si veneam la 12 noaptea.

 

prioritati:)

 

sunt in public sector, less money, less job satisfaction more time. Less glam.

 

as putea sa aplic maine la pozitii in private cu salariu dublu, dar la ce imi foloseste cand mie imi trebuie timp atat de rau?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dar pana la 40 de ani cam suferi cu 25 de zile :)). Noi pentru ca lucram in schimburi, lucram 37,5 ore pe saptamana dar problema e ca fiind permanenta, noi nu avem zile libere...iar concediile se socotesc cu 1.1 si astfel 5 zile sunt 5,5 zile de fapt. Dar asta e exceptie pentru noi, din laborator. Mi se pare tare prostie, dar asa e. 

 

Bei, miine ma duc la sefu sa-i povestesc ce batrina sint! :) Ca eu sufar tare cu alea 15 zile pe care le-am negociat la modul : "sorry, daca nu-mi dati trei sa-tamini de concediu n-are rost sa continuam interviul, ca eu 2 nu mai accept". Ca sa aflu ca firma asta da 4 saptamini dupa ce ai lucrat 25 de ani la ea!!!! Ha ha ha, eu mai stau fix pina fac 4 ani intregi, dupa care ceva se schimba sau ma mut...

 

Ma uit cu Catrinica la Mirror Mirror, un film in ca Julia Roberts e mama vitrega... E toata bruneta si are rujuri inchise la culoare, demential ii sta, mor de dragul ei, Alba-ca-Zapada e asa de plata de ma si mir ca printul s-a uitat a doua oara la ea! :)

 

Eu fac doua chestii noi, pe care aseara nu stiam ca o sa le am in program. M-am repliat pe Dukan, ca nu se mai poate, si fac, incredibil, zacusca. Ha! Adica niste vinete coapte azi dimineata, niste ardei care se coc acum, niste ceapa care se coace si ea. Am tot citit retetele voastre pe diagonala si cu atita am ramas. Am o banuiala ca trebuie rosii....  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba da, sincer, eu nu vorbesc cu nivelul de convingere cu care vorbeste buflea. si cand esti asa convins si pasionat, esti... fierbinte, cum altfel?

 

eu am mereu, mereu, in tot ce fac, un what if in spatele mintii care ma obliga sa ma pregatesc pt worst case scenario si ca atare nu pot sa fiu la fel de ferma

 

Eu ma pregatesc intruna pt acest worst case scenario. Si il pregatesc si pe el, vorbesc strict de copilul meu cel mare, pentru ca e clar de pe acum ca la cea mica n-o sa functioneze acelasi butoane, asa cum nu founctioneaza la toti copiii butoanele pe care apas eu pt fiu-meu. 

La mine cel mai bine functioneaza sa ne uitam in jur si sa despicam in 16 scenario-urile din jur. Sa ne uitam la feta vecinei, un copil frumos si destept care-a facut un copil la 17 ani si si-acum e coafeza. Nu-i pacat? Si la varul prietenului lui, cu care se cunoaste de mic si care are tot ce ii trebuie, dintotdeauna, si care s-a lasat de scoala ca ce-i mai trebuia si aia? Amu conduce un porche si e beat mereu, asteptam cu interes sa vedem cind mai face-un accident. Asa cum vorbim de prietena mea, stomatolog, venita in State la 30 de ani, stat acasa pina s-au asezat toate, hotarit intr-o zi ca a stat destul, spre 40 de ani, dat toate testele si mutat la 2000 de kilometri de familie ca acolo au admis-o la facultate. Acum e fericita, din nou. 

 

Copilul meu cel mare e foarte matur pentru virsta lui. Si intelege, bag mina in foc, care sint riscurile si avantajele fiecarei situatii. Ca mai calca pe bec, of course, are 15 ani, oricit de matur ar fi. Vreau sa zic ca atunci cind face o alegere o face in deplina cunostinta de cauza. 

 

Eu stiu ca e posibil ca totul sa se faca praf, ca se indragosteste de cineva care nu ne iubeste si nu ne vrea in viata lor ba-l mai si intoarce impotriva noastra, ca se apuca de droguri, ca fuge de-acasa, ca, ca, ca. Dar eu chiar sint cu constiinta impacata ca i-am spus (si o sa ii mai spun) ca un worst case scenario este exact aia, un worst case scenario. 

 

S.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gresesti, nu se invata pe nebanuite din citite, e o tehnica intreaga. din ce-mi spun mie la scoala, nu e nevoie doar de reading practice ci si de writing practice ca sa ajunga sa stapaneasca structura, insiruirea, sa capate fluenta.

 

think about it si ia-i o carte de lucru acasa de writing

Sustin. Intr-a 3-a si a 4-a am facut compuneri "vorbite" des, si citeva in scris, una pe luna poate, din vacanta urmatoare, plus a cincea si vacanta urmatoare cam una pe saptamina, in scris. Deschideam o carte si dictam un paragraf, dupa care el baga din top. La examen, ca sa imi puna capac, le-a dat si inceputul si sfirsitul si au avut de completat, le-a spus clar cite cuvinte, cite paragrafe, au lasat si ciorna cu examenul ca sa vada examinatorii cum au gindit copiii, si aia s-a punctat. 

S.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...