Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Pregatiri de iarna


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu pricep care e scopul acestor proiecte atunci. 

 

La noi ca la karula, absolut tot ce primesc copiii la scoala fac la scoala, singuri. Cred ca de asta nu le primesc acasa, ca trebuie sa fie strict munca lor. Noi le vedem lucrarile la sedintele particulare, cum a avut michelle azi. 

Mihaela Scopul e sa invete sa scrie lucrari de la 4-5 pagini(double space)pana la 20 , in liceu. Si cu ideile proprii si personale, cu bibliografie daca i au citat pe altii. De exemplu la scoala acum, toate eseurile inclusiv istorie, chimie, biologie, sa nu mai spun de engleza se trimit pe un website care verifica plagiatul , ba chiar iti da si procent de originalitate, si profu stie din start daca ai scris ideile proprii sau nu:). Si tu vezi exact acelasi lucru , ce procent e al tau sau nu:)numai ca odata trimisa lucrarea nu mai ai posibilitatea sa schimbi nimic:). Americanii astia:)

 

   Si cred ca Michelle a vazut notele, lucrarile parca a zis ca le-a avut acasa, asa a stiut ca a notat gresit doamna...Aici se trimit acasa dupa ce le noteaza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   La noi a disparut si Boyhood, de Magic in the Moonlight am auzit acum de la Buflea vad ca nu mai in cinema, probabil ca l-au scos si pe asta. O sa il caut pe DVD cand o aparea. Boyhood nu l-am vazut si imi pare asa rau, am stat dupa o prietena care are un baiat , si m-a tot amanat toata vara ca nu isi gasea timp. Acum   a inceput scoala si ea are timp dar nu mai avem film..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi e la fel Katy, exact la fel. Cu eseuri, bibliografie, pus pe net totul sa nu fie plagiat.

 

Numai ca invata copiii singuri asta, cu ajutorul scolii. :) La clasele mai mari le primim si noi acasa lucrarile, numai la clasele mai mici le tin la scoala. Si vedem toate calificativele primite pe webb, avem un cont unde intram fiecare (parinte, elev, cu parole diferite) si vedem rezultatele. Stiu si eu rezultate dar ca vad lucrarile numai la scoala. 

 

Mie mi se pare mai normal asa, sa invete ei ce au de facut. Oricum daca stateam in SUA degeaba aveam parerea mea :)). Ca tot trebuia sa aleg roman de chinez si corean :). 

 

ps. inteleg ca aqai a pus o poza...nu vad nici eu nimic...

De curiozitate ce soft folositi:) o fi acelasi?

Edit pentru ca acum realizez voi folositi probabil echivalentul pentru limba suedeza, asta de aici e acelasi si pentru college si pentru high schools si probabil pentru rest of the world ca e in engleza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s ce sa zic, dar oficial chiar se solicita ajutorul parintilor:) ca doar nu or sa faca la scoala chiar tot!

  Strategia lor  e ca daca atunci cand sunt mici parintii se ocupa si ii indruma pe ei ce si cum sa scrie, mai tarziu cand li se da o lucrare de scris la scoala, nu acasa, sunt in stare sa lege 2 vorbe si trec cu brio examenul(examenele).

sant de acord, de aia nu ma implic yo si o las pe ea cu cuvintele ei, si acum e in clubul ala power pen, scrie si merge la concursuri de scris

si pt mine nu are importanta daca e A- ori A+, e A si atat e munca ei si sant tot timpul pozitiva, eu nu o critic nici macar pt un B, problema e ca e ea suparata si eu fac glume [:)] hei las data care vine o sa fie A, sincer nu am mai vazut un B de ani de zile [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...