Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tiroidectomie totala - cine a trecut prin asta?


Recommended Posts

Da cu greutatea nu am probleme dar cred ca e si genetic .Am 66 de kg acum la 1.78 si cand am descoperit ca am probleme cu  glanda am slabit rau aveam 53 de kg  abia ma mai tineau picioarele.

Nici eu nu am avut probleme cu greutatea de cand ma stiu... totdeauna am fost slaba, dar acum dupa doua sarcini dau f greu jos. 

 

La 1.70 am 68 de kg si sper sa mai dau jos, cam pana la 56/58 de kilograme, doar ca slabesc tare greu, de asta am intrebat de greutate. 

 

La consult doctorul mi-a spus ca trebuie sa am grija la greutate dupa operatie...

Hipertiroidia te face sa arzi foarte multe calorii, la hipotiroidie e exact invers, metabolismul leneveste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...

Gata, m-am operat ieri.

Operatia a durat cam o ora si a fost indepartata toata tiroida, iar nodul trimis la anatomopatolog. Rezultatele in 3 saptamani.

Am avut cam toata ziua de ieri dificultati la inghitirea salivei, ma inecam si nu puteam respira... chestia e ca trebuie gestionata panica, care inraitateste senzatia de sufocare.

Am un tub de dren atasat pe care il mai tin pana maine. Capsele au fost inlaturate azi, exista si sutura intradermica, capsele am inteles ca fac cicatricea mai estetica..

Nu am avut pana acum caderea de calciu, care se face de regula dupa, sper sa nici nu o am, asta ar insemna ca paratiroidele au rezistat fara stres mare operatiei...

Cu inghitul lichidelor e mai greu, dar cu inghitituri mici cu paiul merge, la solide nu am avut o problema.

E enervant ca trebuie tinuta barbia in piept, iar dormitul se face cu patul ridicat la 45*.

Altceva nu stiu ca sa va mai zic.

Daca se mai opereaza cineva sa ma intrebe si raspund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...