Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai.. Ce de amintiri mi- ati starnit! Am citit mult si eu, in toata scoala pe care am facut-o. (Chit ca am facut un liceu de mate- fizica, apoi chimie, fara nicio legatura cu literatura).Din pacate, acu' s-a stricat caruta. Greu, greu gasesc timp. Maica-mea a fost profesoara de romana, biblioteca noastra era doldora de carti, literatura, dar si critica multa. Aveam permis la biblioteca, ne lasa bibliotecara intre rafturi, sa rasfoim si sa alegem.

Mai.. O data am modificat data de returnare a cartii, pe coperta, fiindca intarziasem si mi- era frica sa nu ma certe. De parca pe fisa nu era trecuta data corecta. Cam ca Tudor al lui Aqai.:)

Am citit si Ciresarii, Drumes, Mihail Sova, dar si Cele doua Lotte, Tom Sawyer, Huck. Finn, Fetita de pe Terra, Dumas, Maugham, Forsyte Saga si multe, multe dintre cele amintite de voi, pe langa autorii romani, oarecum obligatorii la scoala. Unele titluri le- am uitat, mi le- ati reamintit voi. Citeam teatru cu placere. Off.. La Dostoievski m- am poticnit, poate fiindca nu l- am inteles cu adevarat la vremea aia si nu am mai reluat.

 

Dar.. Ca si Buflea, nu imi mai amintesc la ce varsta am citit, desi cred ca mi le aduc aminte in sens invers. :).

 

Ana mea (8 ani jumate) nu citeste cu placere, gaseste altele de facut (nu neaparat TV sau tableta, dar si astea). A citit si ea Momilandia, Habarnam, (care i- a "placut"- scriu intre ghilimele fiindca nu asta e cuvantul), Muc cel Mic, fel si fel de povesti pe care NU le mai vrea, vorba Karulei, vrea altfel de carti, nu serioase, de aventuri cica, pe care le- ar citi tot de gura mea.

O sa iau notite de la voi. A citit si alea cu Jurnalul unui pusti and comp., doar ca eu nu le consider "serioase" . Citeste si ce are nevoie pentru scoala, de nevoie, nu de voie. Aaa.. Au de citit "Dumbrava minunata", cica nu are actiune deloc.. Hmm. . Si eu o gasesc cam prea descriptiva pentru copiiii de clasa a 2a carora NU le place sa citeasca, dar asa e programa scolara.

 

Elyda, la bunicu' tau parca era "poiana lu' Iocan".:)

 

Mai erau titluri pe care voiam musai sa le pomenesc, da' le- am uitat. Ah.. Mie mi- a placut in ultima vreme literatura sud-americana: Marquez, Llosa.

 

Michelle, Coehlo nu e pentru copii. Pare sa fie foarte " modern", asta ca sa fiu blanda, prima data scrisesem altceva.

Mai vin! M- ati starnit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu: Ana a incercat Tom S., nu a gustat- o, la fiecare pagina erau prea multe cuvinte de cautat in dictionar. Poate mai tarziu. A incercat si Alice.., nu i- a placut, la fel O. Twist. Nu e nicio graba, macar sa o vad eu pe ea cautandu-le dupa ceva timp. Recunosc: si eu duceam lipsa de indrumare, listele de lecturi "obligatorii" nu ma inspira deloc. Asa ca.. Multam pentru sfaturi, chiar daca nu erau fix pentru mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa ne spui si noua deznodamantul...

update:

am vorbit cu vecina. asta e carrtea, asta e autorul. l-au citit impreuna deci cind avea baiatul 12-13 ani si era si pe lista de carti de citit pt clasa respective. nu isi mai aminteste exact daca l-au studiat in detaliu la clasa ca au trecut de atunci 10 ani.

a zis ca vrea sa o cciteassca din nou cu fetita ei, care e cu un an ca virsta mai mica decit William (dar same grade). spunea ca nu e o carte care sa I-o ui copilului in brate sa o citeasca, treb citita impreuna....

 

deci sunt sigura de bunele intentii , nu ar face la misto.

faptul ca William citeste o influenteaza mult si pe fetita ei...altfel nu ar fi citit nici pe sfert.

 

m-ati facut asa de curioasa incit chiar acum plec la bibloteca si o iau. o citesc si mai vb.

 

fug la bibloteca si apoi sa iau copiii de la scoala. am facut titamai tava de prajitura dau din ea si doamnei si vecinei....

e un deliciu! (si mie in general nu-mi plac mere in prajitura si scortisoara)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de un an cu carti mici cu poze. Am incercat cu Magic Lilli ca sunt mici si usoare. A citit, dar in scarba. Ca o tema [smulgpar]  Nu l-au prins. A zis ca vrea sa incerce cu Harry Potter. Aseara a citit de 2 ori textul din manual. Macar atat [:)]

Du-l la librarie si lasa-l sa-si aleaga singur. Si daca sint trei cuvinte pe pagina dar le citeste cu placere si e bine.

Nu mai stiu daca el are 7 ani, dar pe-acolo, nu?, am vrut doar sa zic ca aici se gaseau carticele cu pokemoni si roboti si practic pe alea si-a dat drumul la citit Radu. A, si Winnie the Pooh.

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fara nicio legatura cu ce ziceam mai sus, e ziua lui Sting azi. face 63 de ani. hepi barzdei [:)]

Roooooxaaane [:D]

Maaama ce-mi place! Am fost la concert acum citiva ani cind s-a reunit cu Police, bes-ti-al! Unul din clee mai happy momente din viata mea afara din cercul familial. Sa traiasca si sa mai cinte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

am primit ieri si noi rezultatele la evaluarile natioanle pt cl a 3a (Tudor a trecut prin ele in mai)

 

 

Eu's asa in alta tara aici, dom'le! Pina vorbeau numai americancele de teste si note si evaluari mai era cum era dar si tu, Aqaius? 

Ma frustreaza teribil, noi n-avem una, o evaluare de-asta, sau daca avem eu nu stiu de ea, dom'le, habar n-am avut cind si ce se intimpla la scoala, de cite ori am incercat sa aflu mi s-a dat peste des'te si peste gura, cam asa. Parca intr-a sasea am stiut concret prima data ca exista asa o evaluare, an in care nu-s ce s-a intimplat si nu-s ce-au gresit aia din minister ca profii au compus ei examenul si numai national n-a fost, insa n-am stiut o data ce note a luat si-au trecut 4 ani de atunci.

 

PS:Bine-ai facut ca ai dansat!

 

S.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prima carte de care imi aduc aminte cu claritate, pe care am citit-o si studiat-o desen cu desen a fost una intitulata "trei povesti minunate" de regina fabiola. eram fascinata de imagini. copiam la nesfarsit cu hartie calc si apoi conturam pe coli imaginile, apoi le coloram/decupam.

am si acum cartea, inca nu i-am facut cunostinta cu fetita mea. bine ca mi-am amintit, s-o iau de la mama, sa vad daca fetitei mele ii vor placea povestile tot atat de mult cat mie.

Ba, eu i-o citesc Catrinicii de-o buna bucata de vreme. Ii plac mult, intr-o vreme cind vedea prin magazine femei in haine traditional musulmane imi soptea: "uite o baba, hai sa nu ii spunem ca noi sintem frumoase, da? Asa ele nu stiu si nu ne fura frumusetea!"

 

Cele doua Lotte am furat-o de la biblioteca. Am avut-o luni in sir, mergeam si doar o innoiam, dupa care n-am mai dus-o deloc. Am platit amenda din banii de cinema si tot n-am dus-o inapoi. Din pacate am pierdut-o, prin toate mutarile sau am imprumutat-o ciuva, nu stiu, dar cred ca si acum mi-ar fi draga. E scena aia draguta in care s-au imbracat la fel si nimeni nu le putea deosebi pina careva fetita s-a dus si i-a tras o palma uneia, eu o si vedeam pe Luise explodind!

 

Buflea, m-ai sarit! Te intrebam daca "Ma sinucid altadata" o ai electronica, din intimplare si-ai putea s-o forwardezi directia Montreal. Hai ca vine iarna si deja sint depresiva, serios, ma apuc de Sophie Kinsela imediat, ca sa demontrez ce shallow sint!

Please, pretty please!

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cartile mele de suflet?

 

Cartea de la San Michele, la care rid si pling de cite ori o recitesc. 

 

Doi Capitani, pe care am descoperit-o undeva pe la 10 ani, la bunici, unde era o biblioteca de carti in ungureste, limba in care eu nu citeam foarte bine, si caramida asta de sute si sute de pagini, in romaneste, fusese a mamei mele. Si m-am apucat, ce era sa fac? A fost amor instant. Acum am doua, le-am carat pe amindoua cu mine, in primul bagaj, ala care se presupune ca are in el necesarul cel mai necesar.

 

Obeliscul Negru, am ris si am plins, am recitit-o de curind, cu alt suflet, nu cred ca mai pot sa o recitesc.

 

Mindrie si Prejudecata, asta si San Michele stau la capul patului, citesc din ele ca din Biblie, pasaje.

 

Si, probabil ca sint masochista, dar Casa Budenbrock si Hortensia Papadat Bengescu plus Radu Tudoran, dar nu Fiul Risipitor, ci Vin Flacarile si urmarea sint printre cartile pe care le recitesc cu placere. Plus Fortsyte Saga. 

 

Din ce mi-a placut dar nu pot sa recitesc ca doare: ultimele volume din La Medeleni, Coliba unchiului Tom, Amintiri din Casa Mortilor, orice Eric Maria Remarque.

 

 

Ce n-am reusit sa citesc? Patul lui Procust. Stiu ce-i cu cartea, am facut rezumate dupa rezumatele colegilor, dar n-am reusit sa trec de pagina a treia ori de cite ori am incercat.

 

Gata, m-as cam culca :)

O dimineata buna, ladies!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, de foarte dimineata, ca io daca nu ma trezesc cu noaptea in cap, nu mai apuc sa fac mai nimic pt sufletul meu ...  A se remarca, intratul pe ghetar intra la aceasta categorie :))

 

Trecem printr-o perioada foarte plina la scoala, la lucru, nu stiu, parca toate s-au adunat acum si asteapta sa fie facute, terminate, dar nu se mai termina.  Intrand pe ghetar, citindu-va pe voi - fiecare cu ale lui - imi racoresc sufletul realizand ca suntem si noi normali. Da, asta faceti, imi dati mie senzatia de normalitate... 

 

Chiar daca nu reusesc sa scriu, va citesc si va imbratisez cu gandul pe fiecare, va felicit in gand de cate ori se aniverseaza cate o bucurie, cate un an in plus, cate un dintisor lipsa, cate si mai cate care va imbogatesc viata.  Daca simtiti asa o caldura sufleteasca dupa ce ati postat cate un mesaj, sa stiti ca un gand bun si de la mine :))

 

***********************************************************************************************************

Nu puteam sa nu pomenesc si eu de La Medeleni.  Io am fost Olguta!

pe la 13-14 ani m-am identificat cu personajul pana in cele mai mici amanunte, "semanam" si fizic cu descrierea ei, prietena mea cea mai buna a devenit Monica, era blonda, blajina, parca si ei i se mula manusa personajul.  Apoi Lorelei ... 

 

In adolescenta si pana cativa ani mai incoace,  cand citeam o carte, ma confundam cu personajul principal, va dati seama cu cata intensitate traiam actiunea. Asa am fost pe rand Scarlet O'Hara, Elisabeth Bennet, Aliosa Karamazov, printul Miskin, ca tare mi-a placut Dostoievski pe la terminarea liceului, primii ani de facultate.  Acum nu mai citesc asa, acum sunt spectator, "vad" actiunea din afara, ca pe un film. Nu ma mai confund cu personajele.  Sa insemne ca am imbatranit?  se prea poate  :))))

 

Azi e ziua Germaniei. Avem si liber si vreme frumoasa.  Yuppiii! 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...