Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutari calduroase din Arad :-) am ajuns la ora 5 aici...adica 4 la noi...am plecat la 4...1300 km in 12 ore...cu 3 pauze mici...la nemti am prins o ceata de o taiai cu cutitul...mergeam cu 120-130 si nemtii ca nebunii treceau pe langa mine...am avut insa noroc cu traficul...nici un blocaj...

Stam la o pensiune faina...Select o cheama...o recomand...acum suntem la restaurant, eu am comandat frigarui cu cartofi aurii si mujdei cu smantana..si beau o bere Ciuc :-) Marcia si-a luat paste: penne cu sunca...

nu sunt obosita, dar ma doare mijlocul...si putin ceafa...dupa ce papam, trec la nani...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de mancare, ai mei elvetieni nu mananca aceeasi mancare 2 zile...cum soacra mea a stat acasa, ea ii astepta pe copii cu mancarea la pranz, gatita zilnic...asa ca eu gatesc zilnic...cand nu am chef de gatit, ceea ce se intampla rar, fac diverse salate...ciorba Marcia mananca 2 zile, dar mai mult nu...clatite ar manca non stop :-) cand e singura la pranz, ciuguleste diverse, iar seara gatesc eu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi asta cu gatitul e asa de cu fitze... incerc de 20 de ani sa ma organizez si nu prea reusesc! Mai nou am un fel de orar pe zile in cap si ma invirt in jurul lui.

De regula gatesc duminica dimineata, pt duminica si luni. Mincare romaneasca. Care se poate conserva in frigo. Ciorbe, tocanite, varza a la Cluj, fasole, in orice caz ceva care imi ocupa mult tipm, nu 20 de minute, alte chestii bazate pe carne tocata. Cind am carne tocata, in timp ce fac chiftele sau varza sau perisoare, fur un pumn si bricolez un sos de spaghete, care se va minca miercuri. Evident, cu spaghete. Cind sint in toane foarte bune, in timp ce-mi bricolez ciorba pregatesc o baza de tocanita, adica calesc/fierb ceapa usturoiul si carnea, si maglavaisul asta sta in frigider pina miercuri/joi cind decid in ce directie il fac.

 

Asa ca arata cam asa:

duminica + luni - mincare romaneasca

marti - peste cu orez/quinoa/mamaliga sau tuna salad sau salata de ton cu porumb. Peste, adica.

miercuri - paste (de care-or fi, la cererea publicului, cu/fara carne sau sos de rosii sau brinza, cu sau fara legume). Uneori cus-cus, cu acelasi cu sau fara.

joi - ficat de pui cu pireu de cartofi / omleta cu salata, piept de pui fisiute cu legume si orez/paste chinezesti. Sau tocanita aia de care va spuneam. Rar altceva, ca deja sint epuizata. 

vineri - take out pe baza de pui, eventual pizza, daca sint in toane bune mai fac un rind de peste, de alt fel decit ala de marti si cu alta garnitura sau ceva sandvisuri calde.

simbata - uneori mincam pe la prieteni, alteori maninca ei la noi si improvizam. Daca sintem numai noi, de regula sint semi-preparate care merg in cuptor, rulouri cu brinza si kefir, spring rolls cu sos chinezesc, mincare mexicana, de-astea, unde singurul efort e sa le pui in cuptor si sa auzi cind te bipaie, sa nu se arda.

 

Mai nou, din cind in cind dimineats fierb ceva legume pentru supe-creme, pe cind plec e totul fiert, cind vin acasa le pasez si asezonez si gata supa. In zile din astea, Radu ne face clatite sau dezghet un burek sau fac un sandvis cald. 

 

Eu mor de admiratie cind aud ca lumea gateste pe bune si se implica, pe mine ma da peste cap sa trebuiasca sa fac o masa cum se cade, deja toata lumea stie, mergem la Simona si ea a zis "haideti la un cips si-o bere" pai cips si bere ne da!

 

Un weekend frumos va doresc, aici ploua cu spume!

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...