Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella ce repede ai ajuns..iti doresc sa fie si maine drumul fara hopuri :)

 

   Mac and chees eu fac portii mici, cat se mananca o data pentru ca daca le reincalzesc nu mai sunt la fel de cremoase, devin chunky , branza nu se mai omogenizeaza si sunt refuzate . Asa ca decat sa ajunga la gunoi prefer sa fac putin, pentru o persoana in cazul meu:)

  Eu fierb pastele intai. Intre timp pun lapte, branza rasa ( de obicei folosesc mozzarella ca mai usoara), plus half- half sau chiar frisca lichida daca am. Daca e prea groasa adaug lapte, sau branza daca e prea subtire...pun pastele peste si gata..Dureaza cred in jur de 15 minute.  Nu am facut niciodata la cuptor, ia prea mult timp si  trebuie sa folosesc cantitate mare pentru o tava, ori la mine nu merge.

   Cartofii la noi nu se mananca decat la sarbatori sub forma de piure....Cand am fost in Romania acum niste ani, fiemea a avut o reactia nasoala la niste cartofi acriti de  caldura in Romania, eu nu m-am prins decat dupa ce mi-a zis ca au gust funny:( . Prea tarziu a zacut cateva zile ...Nu se mai atinge de cartofi decat piure facut pe loc. Prajiti noi ii mancam la restaurant, cand "scapam" la  burgers:). Pizza sau salatele sunt salvarile de moment, rosii cu branza, sau niste pui , il arunc in tigaie si il fac gratar( pe aragaz , noi nu folosim gratar). Cateodata la salata pun un peste in cuptor. Snitele fac peste weekend si ajung cateva zile tot asa cu o salata si/sau orez. Sushi mergem in weekend, eu imi iau supa , nu pot sa(mai) mananc sushi. Aici fiind si foarte cald eu nu pot sa tin mancare gatita mult, ciorbele trebuie mancate in 2 zile, la fel mancarea gatita , imi e frica sa o tin mult chiar si in frigider. Sosul de paste cand il fac, daca imi ramane il congelez. Am observat ca atunci cand iau pui si nu il gatesc in maxim 2 zile , si nici nu l-am congelat prinde miros....

  Succes au si legumele, facute sote..Mai precis ciuperci, squash, dovlecel verde, plus ardei le calesc intre-o lingura de ulei cat sa se incalzeasca, nu le las mult ca se inmoaie, doar cat sa prinda o crusta argintie...Noua ne plac tari, sa fie crunchy. Toata activitatea cu spalat,curatat de coaja si calit pe foc dureaza 10 minute. Pun ciupercile primele, apoi ardeii, cat se calesc astea cateva minute, curat restul, tai rondele si le pun deasupra. Mai amestec maxim 4- 5 minute si le iau de pe foc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o mare rugaminte, la cele care nu recomandati  cartea de coehlo copiilor de 11-12 ani sa-mi spuneti in detalii , de ce nu.

 

ce anume in  "aceasta carte", scrisa dde un "autor prea modern la modul ffrumos spus" si care spuneti ca mi-a fost recomandata "la misto" si un baiat treb sa fie "o ea" ca sa ii placa deaceasta carte/autor... ce este assa outrageous la aceasta carte/autor???

 

 

 

 

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Michelle:)

"Feminism was a nightmare," he said.

"Women lost this feminine side by trying to be feminists. I'm totally against this. I think that we are different genders, so we have to get the best of ourselves.

"Having said that, women are much open to love and intuition, and we men need this."

"If you are just one - if you think like a man or behave like a man, if you try to go for the same rights - you lose this beauty of the feminine soul."

 

Nu stiu daca am raspuns la toate intrebarile tale, am cautat sa citez pentru ca nu imi aduceam aminte decat ca citisem un articol despre anti feminismul lui Coelho...

Mie una mi se pare ca ce predica el nu se  potriveste unei adolescente , eu am fata si desigur ca o pregatesc sa traiasca intr-o lume competitiva, ii spun ca are acelasi creier ca un barbat, poate sa zboare avioane si sa mearga pe luna:) sa aiba grija de viitorul ei propriu si personal, nu sa il astepte pe Fat frumos. POate ca sunt supra realista intr-o lume in care unii mai si viseaza, ma multumesc sa fiu prevazatoare si sa ii astern un viitor comod. Cartea nu mi-a placut pentru ca prezinta o iluzie, lumea perfecta in care doar visezi si restul vine de la sine, e pe accelasi calapod ca The Secret daca intelegi....Autorul a  scris cartea  in 2 saptamani , deci nu stiu cat de prfunde sunt ideile lui, de fapt a folosit o legenda scrisa de altcineva ca subiect al cartii...

   Dar nu suntem toti la fel, eu mi-am spus punctul de vedere, nu cred ca  asta e  mai potrivita( eu nu cred ca e potrivita deloc) pentru un baiat in loc de niste aventuri pline de imaginatie si palpitante , care sa il faca sa dea pagina dupa pagina cu sufletul la gura:)

   P.S Vezi ca se si indragosteste putin mai incolo, parca Will se socase ca lui Tom Sawyer ii zbura mintea la fete:))

   Eu ma opresc aici, nu trebuia sa ma justific, am facut-o insa si sper sa fie de ajuns.

   Lectura placuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, mie nu mi- a placut deloc. Fiindca e muult prea departe de realitate, ne- adevarat, poate e cuvantul potrivit, pentru gustul meu.Nici macar nu am terminat cartea.

Nu cred ca e un autor pentru copii. Nu cred ca inteleg/ judeca genul asta de literatura. Am spus ca a devenit cam "prea modern" fiindca eu il consider " de consum. Atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, eu cred (sper) ca nu sunt vizata de intrebarile tale, caci n-am pledat impotriva lui, si nici n-am inteles vehementa lui Katy, dusa cam prea departe. DAR, daca te ajuta si parerea mea, Coelho e un autor-kitsch. Supraevaluat de masele consumatoare de pseudo-literatura. Un autor cantitativ, lipsit de calitate. Ai prins ideea. Atat. E atat de neimportant, ca nici ideile alea pentru care s-a suparat Katy nu mi se par periculoase :)

Din punctul meu de devere e prost si inofensiv. 

 

Ca ne-am intors nitel la literatura, va povestesc o anecdota calda: Cartarescu si-a lansat zilele astea ultima carte. La sesiunea de autografe, s-a format o coada luuuunga, cum se obisnuieste si cum ii place lui, ca e genul "mega" :). Doar ca atunci cand coada a ajuns pe la jumate, "maestrul" s-a ridicat brusc si a zis "Gata! Mi-e foame, ma duc sa mananc". Asta da mitocanie, sa avem pardon :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karula, te- am prins!:) Sper!

Intrebare (de clasa a IIa, la care eu nu numai ca nu am stiut sa raspund, dar nici sa explic):

Care dintre urmatoarele cuvinte NU inseamna scufita:

1. Caciulita

2. Fes

3. Bereta

4. Tichie

Eu as fi raspuns tichie, gresit. Dupa ce am citit dictionarul, am intrat si mai adanc in negura necunoasteriii.:(

Tu ce zici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...