Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

Maiculita :(( Eu as zice bereta, care prin definitia pe care o am in cap inseamna o chestie plata, in vreme ce scufita in mintea mea e musai tuguiata. O fi bine? Ce naspa intrebare....... Tot asa si tichie ar fi de eliminat. Dar nu e un raspuns avizat, desi am si calificare de invatatoare, si de filolog  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am o mare rugaminte, la cele care nu recomandati  cartea de coehlo copiilor de 11-12 ani sa-mi spuneti in detalii , de ce nu.

 

ce anume in  "aceasta carte", scrisa dde un "autor prea modern la modul ffrumos spus" si care spuneti ca mi-a fost recomandata "la misto" si un baiat treb sa fie "o ea" ca sa ii placa deaceasta carte/autor... ce este assa outrageous la aceasta carte/autor???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michelle, dupa mine cartea are mesaje abstracte care nu sunt accesibile unui copil de 11-12 ani. Asa ca dupa mine e doar un exercitiu tehnic.

 

cred ca am citit acum 15 cartea asta, nu imi mai aduc aminte in detaliu. Nu e outrageous, nu are nimic scandalos in ea, in sensul de sex violenta sau mai stiu eu ce, cred doar ce trebuie o minte matura sa o intelegi cu adevarat.

 

raspuns la paragraful 1. La paragraful 2 nu ma bag.

 

edit: cititorul poate sa fie de acord sau nu cu mesajele din carte. Eu nu sunt de acord, nu mai repet ce au spus katy si karula. Mie personal mi se pare lalait, kitch, nu rezonez cu mesajul. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ne tine pe loc subiectul, asa ca dau raportul: am comandat Chirei "Cum sa faci sa nu citesti", parca asa era tradus in romana, in germana e "Cititul interzis", pentru ca a devorat cele 4 "capitole" accesibile pe amazon  [alcool] . De ieri ma piseaza marunt cu "cand vine cartea?" In fine, pentru prostioara asta, am facut un compromis si am luat si "Cele doua Lotte". Multumesc, Aschiuta, ca mi-ai adus aminte!  [flo2]

 

Maine avem planificata o escapada in natura. Natura blanda. La propriu. E o zona de "munte" aproape de Viena, unde muntii sunt niste dealuri domoale si rotunjite, si o tii asa, deal-vale-deal-vale ca-n desenele animate, mai poticnit, mai de-a rostogolul. Trebuie sa fie culori frumoase. Si macar un strop de soare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este: fes. De ce? Nu stiu, m- am tot gandit, poate fiindca e dintr-un material tare (fesul , ca definitie originala, e ala pe care-l poarta Jean Constantin in "Toate panzele sus"). Oricum, eu am aflat asta dupa ce am bantuit pe ici- colo, ca sa aflu un raspuns. Un copil de clasa a IIa nu ar fi putut decat sa ghiceasca. In testul in care era intrebarea nu se cerea nicio justificare, era tip grila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bereta nu e o chestie mai fistichie care se poarta "a"- simetric? Ca alceva mai bun n-am gasit ...

 

Explicatie, promit ultima pe subiect ul Michelinei:) . Eu i-am zis ca se indragosteste baiatul , in contextul in care ea a spus ca la faza in care Will a aflat ca Tom umbla dupa fete a renuntat sa mai citeasca...Ea a intrebat de ce nu recomand eu cartea pt 11-12 ani, m-am gandit ca e o situatie similara ......Nu m-am referit la scene nebune...

  Citatele din mesajul meu nu sunt din carte, sunt vorbele Lui coelho intr un interviu dat pt. BBC , probabil ca si mesajele din carti tot intr acolo se indreapta.

   Michelle nu am vrut sa sune deplasat raspunsul meu, dar am simtit ca si tonul tau era putin revoltator la felul cum ai cerut explicatii...

 

Edit: Vad ca n-am nimerit-o cu bereta :)

        Fesul pentru ca are motz?? Dar astea mai moderne n-au...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este: fes. De ce? Nu stiu, m- am tot gandit, poate fiindca e dintr-un material tare (fesul , ca definitie originala, e ala pe care-l poarta Jean Constantin in "Toate panzele sus"). Oricum, eu am aflat asta dupa ce am bantuit pe ici- colo, ca sa aflu un raspuns. Un copil de clasa a IIa nu ar fi putut decat sa ghiceasca. In testul in care era intrebarea nu se cerea nicio justificare, era tip grila.

 

O porcarie :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

O zi frumoasa de toamna cum nu stiu cand mai prindem.

Am fost in Herastrau la Festivalul racilor, dar cum m-am dus asa am si plecat, ba chiar mai iute. Nu stiu exact, dar erau cateva sute de oameni si toti voiau sa manance raci, scoici si crap la gratar. Mai, niste midii in sos de vin as fi halit, poate chiar si cateva cozi de raci...dar sa stau ore la coada, asta nu.

Asa ca am plecat la alt targ unde am mancat de la niste sibieni pastrama si bulz si am baut must. Maine tot pastrama e in meniu, dar facuta de mine...sa vedem ce note o sa primesc

post-13573-0-89202400-1412453356_thumb.jpg

post-13573-0-61133200-1412453376_thumb.jpg

post-13573-0-69870000-1412453390_thumb.jpg

post-13573-0-16461700-1412453406_thumb.jpg

post-13573-0-25764200-1412453426_thumb.jpg

post-13573-0-47800200-1412453444_thumb.jpg

post-13573-0-17191300-1412453463_thumb.jpg

post-13573-0-31264200-1412453476_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Explicatie, promit ultima pe subiect ul Michelinei:) . Eu i-am zis ca se indragosteste baiatul , in contextul in care ea a spus ca la faza in care Will a aflat ca Tom umbla dupa fete a renuntat sa mai citeasca...Ea a intrebat de ce nu recomand eu cartea pt 11-12 ani, m-am gandit ca e o situatie similara ......Nu m-am referit la scene nebune...

   Michelle nu am vrut sa sune deplasat raspunsul meu, dar am simtit ca si tonul tau era putin revoltator la felul cum ai cerut explicatii...

 

 

katy, am cerut explicatii cca sa inteleg mai bine mesajele vvoasstre.

 

cand ii spui cuiva "vezi cca esti luat la misto de alta persoana"  argumentezzi si o ajuti un pic un pic sa inteleaga ce s-a intimplat...daca chiar ai bune intentii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...