Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu is numai cu Ray Donovan :). Nu pot duce mai multe.

 

Apropo de discuții aici, deși mi-am promis, n-am stat deoparte la discuția cu educatia si școlile si ca atare am rămas cu un gust amar. Insa stiu acum ca nu voi mai vb de copii aici, decât in situații in care stiu ca nu le afectează. Nimeni in lumea asta nu are dreptul sa imi judece copiii si nici educatia pe care le-o dau.

 

Nu m-am retras, dar...m-am retras.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de discuții aici, deși mi-am promis, n-am stat deoparte la discuția cu educatia si școlile si ca atare am rămas cu un gust amar. Insa stiu acum ca nu voi mai vb de copii aici, decât in situații in care stiu ca nu le afectează. Nimeni in lumea asta nu are dreptul sa imi judece copiii si nici educatia pe care le-o dau.

 

Nu m-am retras, dar...m-am retras.

Miha - ai dreptate!  Nimeni nu are dreptul sa judece educatia pe care o dam copiilor nostri, fie si numai pentru ca nimeni nu se poate pune in locul nostru.  Asa, din tribune, oh, oh, ce goluri am inscrie si noi ... 

 

dar sa nu te retragi, si stii de ce? sunt putini cei care si-au exprimat parerile cu sinceritate si respect asa cum ai facut tu.  Noi nu stim ce impact au valurile pe care le facem pe ghetar, dar sunt sigura ca cei care au urechi de auzit si ochi de vazut s-au inspirat din postarile tale, le-a fost de folos. Sa fi fost si numai o singura persoana care a beneficiat de pe urma postarilor tale, si tot merita.  

 

sper ca cuvintele mele sa ajunga si la celelalte fete dragi de pe ghetar care s-au retras (sau au stat retrase in ultima vreme) si sa va citim cat mai curand dand farmec - asa cum stiti voi  - atmosferei ghetarului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Vin si eu la spartu targului, chiar de nu m-a invitat nimeni [:D]. Am reusit sa citesc tot, in casa la mine se doarme pe  rupte, asa ca intru un pic in vorba cu voi.

Mi s-a parut foarte, foarte interesanta discutia despre sistemele scolare, despre motivatia parintilor in indrumarea copiilor, cautarea drumului cel bun de catre copii.

 

 Mihaela din Suedia [floare3], mi-a placut mult modul tau de a vedea si a aborda lucrurile. Si eu gandesc cam tot ca tine, dar din pacate sistemul de invatamant romanesc si societatea romaneaca nu prea imi da mana libera sa si actionez cum as vrea. Aici din ce am observat in jur, cel putin acum, e tare, tare greu sa gasesti un job part-time in timpul scolii si cumpit de greu sa gasesti ceva decent de munca, din care sa te poti intretine, daca nu ai studii superioare sau nu esti un foarte bun meseriash (ceea ce se invata mai degraba prin experienta decat la un curs /scoala profesionala).  

Cert e ca eu nu sunt un parinte ambitios si nu am pretentia de la ai mei copii sa fie in  "top 3" in clasa. Asa ca nu bag in ei nimic munca suplimentara in afara de teme, nu am pretentii de note mari la concursuri, FB pe linie. Vreau insa sa munceasca daca e de munca, sa fie seriosi si sa ii faca temele, nu le dau voie sa fie lenesi. Daca gresc ceva, de fiecare data tin sa ma asigur ca au inteles ce au gresit, ca au bagat la cap si a doua oara vor sti cum se face corect. Daca o zbarcesc din neatentie, nu fac o tragedie din asta, pt ca nici eu nu sunt perfecta si a gresi e omeneste. Le spun ca e pacat de creierul si munca lor, daca gresesc din neatentie si ii rog sa caste ochii data viitoare .. si cam atat. 

 

Usor-usor am reusit si noi sa intram cumva in ritmul normal de lucru dupa vacanta lunga de vara. Au inceput si copiii sa fie atenti in clasa si sa isi faca temele si testele ca lumea, ca in primele 2 saptamani, tare pe campii le mai era creierasul.  Am stabilizat activitatile extra-scolare. Rares va face 2-3 antrenamente de handbal /saptamana si o sedinta de 1.5-2 ore de pian. Bianca va merge la Palatul copiilor la dans/gimnastica,  la majorete  in echipa scolii (deja s-a dicutat despre participarea la 2 concursuri nationale in noiembrie, unul la Buzau si unul la Braila)  si va continua si ea cu lectii de pian. Asta cu pianul recunoc ca e ambitia mea mai mult decat dorinta lor, desi le place, ies amandoi incantati de la ora si Bianca din ce zice profa chiar ar avea ceva inclinatie. 

 

Legat de carti si citit... eu citesc diverse, nu am un autor preferat. Nu am amintiri atat de vii ca voi din copilarie, nu imi amintesc (in afara de 'Pe aripile vantului' pe care am recitit-o de 'tz' ori) o carte care sa ma fi marcat in mod deosebit, nu imi amintesc la ce varsta am citit o carte anume. Acum de exemplu citesc "Jocul lui Ender" si "Per cel norocos" (scrisa de un danez, catigator de Nobel, dar care sincer nu ma incanta in mod deosebit. De fapt mai am exemple de catigatori de Nobel pt literatura care mie personal nu mi-au placut. Cum ar fi Pamuk, care m-a plictisit de moarte, sau Mo Yan si al sau roman 'Obosit de viata, obosit de moarte" pe care nu am reusit sa il termin, desi il am pe noptiera de aproape 1 an) .  In ultimii 2 ani am descoperit si am citit mai multe carti scrise de autori musulmani. Dar (ca sa imi dau si eu arama pa fata, poate primesc o mustruluiala si eu )  nimic nu m-a tinut cu sufletul la gura mai mult decat seria "Cantec de Gheata si foc".

 

 

Eu le-am citit de pe 2 ani copiilor carti cu voce tare (in romana, cu accent moldovenesc [soricel]  ) aproape in fiecare seara  pana tarziu, dupa ce au implinit 7 ani. Niciodata nu au parut terorizati (cel putin atunci cand trebuia sa spun eu 'stop' la insistentele 'inca o poveste mami, te rog!"  nu cred ca mimau atat de bine curiozitatea si interesul incat sa ascunda o plictiseala teribila) si mereu am crezut ca e un mod de a le arata ca povestile frumoase se afla in carti, de a le deschide apetitul spre lectura.  Si acum, cand au 9 ani, daca vreau sa ii fac sa puna mana pe o carte, le citesc eu cateva pagini si ma opresc cand mi se pare ca devine povestea interesanta si ii las pe ei sa continue.

 

Am incercat in vara sa le citesc cateva pagini din Aveturile lui Tom Sawyer si am primit doar priviri nedumerite si  "eu nu prea am inteles nimic". Probabil le voi pune sa vada filmul la un moment dat. 

 

Am comandat si eu vineri  "Cum sa nu citesti .." si inca 2 carti de la editura Arthur. Vin maine, sper sa le placa. 

 

 

 

Cam asa era atmosfera la noi joi seara, cand au avut de citit "Domnul Trandafir" pt a doua zi la scoala 

post-8889-0-66843600-1412515039_thumb.jpg

post-8889-0-75901100-1412515070_thumb.jpg

post-8889-0-94873600-1412515103_thumb.jpg

post-8889-0-97437000-1412515130_thumb.jpg

post-8889-0-12856100-1412515154_thumb.jpg

post-8889-0-28371400-1412515180_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianna, stiu ca ai 2 pisici achizitionate la momente diferite. Zi-mi te rog cum fac sa se ignore /accepte /imprieteneasca o matza mica, urata si jigarita , proaspta adoptata de copii cu d-na matza care e stapana casei de mai bine de 2 ani ?  

Ieri au cules de pe ulita copiii un pui de vreo 4-5 luni, slaba , puricoasa, dar lipicioasa ca toate maidanezele. M-a luat feciorul (cel ce visa de ziua lui sa primeasca chinchila, sau macar un hamster mic) la sentiment  cu "daca ma lasi sa o pastrez promit, promit, promit ca am eu grija de ea! Daca o pastram sunteti cei mai mega-ultra-giga buni parinti din lume!", asa ca am luat matza, am spalat-o, depuricat-o ... si a dormit jumate de noapte cu el, jumate cu mine. Kyra (pisica noastra) a harait-o de la distanta , nu a sarit la bataie, dar o scuipa si face ca toate cele cand o vede (si asta mica se infoaie si haraie la loc, nu se lasa mai prejos).  Noroc ca cea mare e plimbareata si sta pe afara mai mult decat in casa, iar cand e in casa doarme mai tot timpul.   

 

Vreti, nu vreti, las poze si cu matzele 

 

post-8889-0-02161900-1412516193_thumb.jpg

post-8889-0-90232400-1412516226_thumb.jpg

post-8889-0-92485300-1412516257_thumb.jpg

post-8889-0-72449000-1412516282_thumb.jpg

post-8889-0-05739000-1412516303_thumb.jpg

post-8889-0-87284900-1412516323_thumb.jpg

post-8889-0-61152400-1412516343_thumb.jpg

post-8889-0-16274200-1412516363_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...