Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

Dimineata a venit si matza mare din plimbari si pt ca trebuia sa le lasam singure in casa, am ales sa le separam. Am pus-o pe cea mica intr-o veranda inchisa, cu mancare, apa, litiera, cos in care sa doarma, jucarii ... si am lasat casa la dispozitia veteranei. Azi achizitionam vase pt mancare si apa, mancare si pastile de deparazitat intern pt cea mica. E placuta senzatia sa ai un pui mic in casa din nou, de mult nu mai sarise /mieunase cineva in capul meu la 4-5 dimineata, cautandu-mi degetele sa le rontaie, cersind atentie si joaca. [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza! 

 

Buflea, multumesc de explicatii...dar stii ceva...nu trebuie sa imi spuna nimeni ceea ce am simtit. Aia nu se sterge, indiferent de scuze si explicatii. Iar ironiile daca nu sunt bulling atunci ce sunt? Dar accept scuzele. 

 

Insa nu esti singura in "barca" ta. 

 

Si trebuie sa mai spun ceva. Nu rezonez cu chestia "cine nu e de acord cu tine, e impotriva ta". Absolut deloc. Dar tonul da muzica si conteaza enorm, dar enorm cum spui lucrurilor pe nume. Atat. Au fost aici persoane care nu au rezonat cu ideile mele dar nu au ironizat, jignit, etc. 

 

Inteleg perfect ironia si autoironia, dar sunt situatii cand ele chiar nu isi au locul. Cel putin eu asa simt. 

 

Ziki imi place mult ce ai scris, mi-ai luat cuvintele din gura, nu mai am ce sa adaug. Si iti multumesc ca ai scris. Imi pare insa enorm de rau ca pleci. Iti inteleg insa perfect motivele.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am spus si la întâlnirea din august, eu vad ghețarul ca pe o insulă. Vin aici sa imi mai treaca de nervii capului:), sa citesc ce mai faceti si sa stau cu voi la o sueta asa cum stau cu niste prieteni.Ma lovesc in fiecare zi de situatii dificile pe care trebuie sa le rezolv, am in casa un adolescent care are impresia ca pamantul trebuie sa se invarta in jurul lui, un copil plecat departe cu a carui grija ma culc si ma trezesc in suflet si toate grijile unui om normal , incat ghetarul era cateodata locul unde ma reincarcam.

 

Discutiile astea extrem de serioase ar fi trebuit sa fie purtate la un subiect special si sa lasam ghetarul sa fie un loc unde vorbim despre toate si nimic, unde spunem ce ne mai fac copiii si pe ce ton ne mai sforaie barbatii:)) si ce mai punem in oala si in borcane, sa "ne radem"si sa povestim "chestii".:)

Am spus si o sa o repet, atunci cand ne dam cu parerea din spatele unui ecran avem tendinta sa spunem lucruri pe care daca am sta fata in fata cu o persoana nu i le-am spune.Am fi mai ponderati si mai atenti la modul cum ne spunem parerile.

 

 

Eu am mai incercat sa ma bag in oala :), sa schimb subiectul,sa bag la inaintare "cea mai geanta aurie":)) sa glumesc sperand ca dezamorsez situatia dar fara rezultat.Vad ca s-a ajuns departe si imi pare rau, pentru ca am fost alaturi de voi si in Irlanda si in America sau Canada , Germania, Austria, Elvetia, Anglia, Suedia sau alte colturi de lume.

 

Si mi-a placut sa citesc despre fiecare coltisor si despre franturi de viata traite in tari in care v-a purtat soarta.As vrea sa mai citesc, sa bem cafea (sau sa vopsim mese cu ea:)), sa ma plimb pe insula sau sa strang frunze ca sa am pe ce sa ma tavalesc:), sa ma duc la hochei, sa stau cu capul in jos pe birou (la biroul meu:))),sa "ascult"manele de la restaurantul vecin:), sa vad apusul si rasaritul soarelui printre palmieri sau cum arata marea furioasa:) sa ma duc emotionata la prima zi de gradinita si sa citesc o carte interesanta culcata pe covorul cu bufnite.:)Mai sunt multe pe care le-am citit...

 

Poate incercati sa treceti peste neînțelegeri si revenim la ale noastre:).Ar fi pacat sa se topesca ghetarul tocmai acum cand mai e putin si vine iarna.

Si vin fiert ...si ho, ho, ho...si cadouri:)...si bagati-va mintile in cap!:)):))

 

PS.Daca imi spuneti ca sunt "siropoasa"...nu ma supar!:)):))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, [flo]  mesajul tau a fost clar, mai clar si mai curat de atat nu se putea!

Imi pare tare rau.  [sad]

 

Dar cel mai rau imi pare ca noi, ceilalti pinguini - si ma includ si pe mine chiar daca sunt noua pe ghetar - nu ne-am grabit sa mai taiem din avantul luat de sagetile ironiei si al luatului peste picior.  Asa cum dam voturi pozitive, puteam da si voturi negative. Ar fi fost suficient. 

 

Insa, eu sunt adeptul celei de-a doua sanse. Dupa teoria mea, cele mai bune si trainice invataminte se invata nu prin pedepse, ci prin sansa oferita cuiva sa invete din ce a gresit. Majoritatea celor care au o a doua sansa, o valorifica. Daca nu, e numai si numai pierderea lor.  

 

============

 

Ella - ma bucur ca ai ajuns cu bine! 

Laura si Miha_s  - vecinii mei (cei carora le-a plecat motanul cand au fost in vacanta, de m-am ofticat eu) si-au luat un motanel nou. Pisica - stapana casei intre timp - nu-l accepta de nici un fel. Veterinarul le-a spus chiar ca s-ar putea sa plece si ea daca simte ca "ala mic" ii stirbeste din autoritate in vreun fel. Vecinii nu stiu ce sa mai faca, au facut cam tot ce a mentionat Mianna, dar tot nu reusesc sa-i faca sa se tolereze macar. 

Se gandesc acum sa-l duca pe botzul pufos,  portocaliu cu ochi albastri, inapoi de unde l-au cumparat…. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In fine, eu am incheiat subiectul. Am avut iar de invatat ceva din asta. Si o sa incerc pe viitor sa ma feresc de discutiile care sa ma faca sa ma simt aiurea. 

 

Ella, ma bucur ca ati ajuns cu bine. Sa aveti zile frumoase.

 

Laura, la mine totul a inceput acum vreo 4 ani, cu sportul. Am incercat atunci sa alerg si nu mi-a placut. La noi la munca toata lumea face miscare (si daca numai mers cu bicicleta pana la munca si inapoi, chiar si iarna, exista cauciucuri speciale) si mi-au dat si mie microbul. Era inainte sa incep facultatea, ma ingrasasem si trebuia sa fac ceva. Am inceput cu gimnastica pe muzica in sala, nu slabeam si atunci am inteles ca mancam prea mult. Dar miscarea a intrat asa ca un microb...am renuntat o vreme, cat am fost studenta nu prea aveam cand, eram mult pe drumuri, dar am fost si in Kalmar la sala cat am putut. Spinning si gimnastica si acolo. Anul trecut am dat in anxietatea aceea nasoala si m-am apucat de yoga in iarna, a fost tare bine. Atunci nu eram in stare de alt efort, nu faceam nimic altceva. Acum am incercat iar yoga si nu ma mai simteam bine cu ea...am inceput sa alerg in primavara, dupa ce mi-am revenit psihic, am simtit nevoia de efort fizic. Acum e deja vant si nu mai pot alerga. Imi pare tare rau ca ultima data venise si Silvia cu mine si ii placuse tare mult, dar o sa reincepem in primavara.

 

aminna, sa stii ca asa a zis si Silvia, ca poate o pisica s-ar potrivi mai bine cu zburlitul de Morgan :). Om vedea, ca si asa avem destule animale ce trebuie sa le lasam plocon la altii cand plecam de acasa...

 

Da, azi nu mai ajung la bazin...am mancarea pe foc, haine de impaturat dupa maratonul de spalat de alaltaieri, sosete de imperecheat, am fiert aseara sfecla si vreau sa o fac salata, apoi fug la munca. 

 

O saptamana frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-ar placea ca ghetarul sa fie un loc unde sa nu ne judecam unii pe altii ci sa ne acceptam asa cum suntem, diferiti dar totusi la fel. Si sa ne hahaim si radem la unison, nu unii de altii ci de lucruri haioase din jur si din viata. 

 

Eu am asa o atmosfera la munca, e atat de placut sa merg acolo. 

 

Aici insa trag pentru ca sunt oameni cu aceeasi limba ca a mea si mi-e dor sa scriu si citesc in romana. Si nu mai prejos mi-e drag sa citesc experiente diverse. Care ma ajuta sa inteleg mai bine de ce fac eu asa sau nu fac eu asa. 

 

Eu (si) de asta am ramas. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa dezamorsez bomba! Dar voi nimicuţa, nimicuţa!:))

 

Am bagat tufanica la inaintare (vorbrsc despre floare , nu va mai ganditi aiurea:))), l-am chemat pe nenea Minulescu in ajutor sa spuna o poezea, v-am aratat poze frumoase de la Uni Scotiana:)! Nimic, v-ati vazut de treaba!:))

 

Am dat sfoara in tara ca mi-am luat "cea mai geanta aurie":)), am spus ca la soare te poti uita dar la geanta mea , ba!:)):))

 

Dar erati asa de ocupate sa dezbateti problema ca nici macar o persoana nu a zis:

"Haide bai Elydovoico a paispea, ia arata-ne si noua geanta aia !:)):)) Sa vedem si noi aureala nu numai 2-3 săteni de acolo de la tine!:)):)) Si sa nu ramai frustrata ca nu a vazut toata lumea cea mai minunata geanta!:)):)):))

Sunt suparata...foarte suparata !:)):)):))

 

 

Ce v-as bate...:)):)):))

 

 

 

 

Gata, ma duc la treaba mea! Trebuie sa si produc ceva ca de cheltuit ...nu ma intrece nimeni!:))

 

Sa dea Sfintii Chesarie , Serghiev si Polihronie(sau altii care vreti voi:))) sa nu gasesc mai tarziu enşpe pagini de citit aici, pline cu "de toate pentru toti sa ne simtem bine" :))ca sa vedeti atunci cum fac eu cand ma supar!!

Deci la treaba si lasati prostiile!:)):)):))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

La mine s-a stricat vremea, parca ar fi noiembrie!! [zirea]  Cica s-ar mai imbunatati pe dupaamiaza, dar nu vor fi mai mult de 14 grade! Deja caloriferele merg in draci.

 

Ieri a fost frumos, am facut gratar ca am avut musafiri. Un prieten de-al nostru pe care nu l-am mai vazut de 10 ani s-a mutat in Cambridge cu fiu-su acu vreo zece zile. Ultima data cind i-am vazut, baietii nostri aveau 4 respectiv 5 ani, acum sint ditamai vlajganii, al lui are 1.90m [soc] . Am depanat amintiri de la 1dupa amiaza pina pe la 7 seara si tot n-am terminat. Ca desert am facut plum crumble, si evident am facut poze, ca sa va fac sa salivat i! [:)] Sper doar sa se poata vedea pozele, ca eu iarasi am avut probleme cu forumul azi, nu puteam vedea nici pozele puse de mine si a trebui sa intru pe la comunitate, pe la forum mi-a cerut cod.

 

post-16401-0-04325900-1412591956_thumb.jpgpost-16401-0-25107000-1412591922_thumb.jpgpost-16401-0-88331100-1412591938_thumb.jpg

 

Mihaela_S, deci pina la urma ai fost la aqua fitness? De-abia astept sa-mi spui cum ti-a placut. La mine clasele astea incep tare tirziu, pe la 8 jumate seara si de aia nu ma duc, dar tare mi-a placut cind faceam.

 

Ma duc si eu in Romania in 2 saptamini, dar eu zbor, am gasit zbor direct Luton-Iasi cu taromul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor...am facut si poza cu masina la 66666 km...de fapt eu conduceam si copila a facut poza :-)

 

Am fost cu ai mei sa ne uitam de geamuri, usi si mobila pt casa...apoi m-a pus ala cu coada sa merg si pana la Dedeman cu masina (m-am uitat cu mama de sanitare, gresie, faianta, parchet, electrocasnice...au cam totul acolo...de centrala va trebui sa ma uit in alta parte)...pfuuu...se circula ca la nebuni...nu iti dau prioritate, depasesc aiurea...pe o strada de langa noi erau masini parcate pe ambele parti...deci nu mai au loc 2 masini pe strada, ci doar cate una...asa ca a trebuit sa fac slalom...am parcat masina si nu mai merg cu ea decat sa o spal...

Maine merg la epilat si facut unghiile..iar dupa vreau sa merg la shopping...miercuri mai merg cu ai mei sa ne uitam de una alta pt casa...joi merg cu cumnata si nepotul la mall, sa se joace copiii la nu stiu ce chestie cu laser...iar vineri mergem la gratar la fratele meu si sambata o luam spre casa...si uite asa s-a dus vacanta :-)

 

E soare aici, dar rece...mai rece decat la noi...acolo cand e soare stau in tricou, aici insa am stat cu geaca...

 

o dupa-masa/seara frumoasa va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...