Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sunt cititoare inraita. Ieri am dat din greseala pe istoricul comezilor de la Elefant si sa ma apuce apoplexia ce sume am vazut, si nu comand numai de la ei :D

Si eu m-am apucat de citit pentru evadare... apoi treptat n-am mai simtit nevoia asta, acum simt ca am un fel de foame in creier.

Deocamdata, fi-mea citeste cu placere carti gen "Insemnarile unei pustoaice" si inca cateva de geul asta. Am comandat acum si "Cum sa faci sa nu citesti", sigur ii place.

Nu o pun sa citeasca ce u vrea, prefer sa considere cititul exclusiv placere. Iar ce e de la scoala e de la scoala, nu cred ca-i plac dar le citeste de dragul doamnei.

A citit mult cand a invatat sa citeasca, apoi s-a mai lasat.

 

Mi-e somn de lesin, si trebuie sa mergem la antrenament la handbal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata,

 

mey, e buna yoga, baiul e ca ori de cate ori fac sport seara, a doua zi dimi is moarta de foame. si uite asa, eu care nu mananc la micul dejun de obicei, am ras un sandwish cu ton inainte de ora 9.

 

simonna, pt sandwish cu tin copiiilor le iau paine de secara de aia foarte densa si storc bine bine pestele. daca il mai pun si cu salata verde nu se mai face soggy. ca altfel, aud si eu destul oana si de fish-sticks: nu le-am mancat,erau soggy!!!

 

cu copilul ala mare am sfarsit dansand aseara in timp ce cel mic se crucea si isi rodea farfuria.  eu ca simonna, nici macar nu ma pot gandi ce pedepse sa-i dau, chiar si cand imi zic ca ar trebui. dar cumva mi se pare ineficient, orice gasesc.

 

anyway. sunt destule semne ca suntem pe panta de mers in jos, ca prea am fost pe val multa vreme si copilul asta asa functioneaza, ca valurile.

 

am primit ieri si noi rezultatele la evaluarile natioanle pt cl a 3a (Tudor a trecut prin ele in mai)

 

nu ne apropiem de alex deloc :) dar surprinzator rezultatele copilului sunt "meets expectations" - adica B, pe toata linia,

 

exceeds expectations e cu A, ca o paranteza.

 

dar zau ca tare low mi se par expectationurile alea, de aceea am si inscris copiii la kumon.  de azi incepem, is curioasa cum va merge.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai foarte bine ca i-ai dat la kumon. Acu sa va si tineti, ca astia dau teme in fiecare zi. Nu-i usor sa tii pasul cu ei.

Si la noi la multe scoli de stat pina in anul 6 e un dolce far niente. Nu tu teme, nu tu carti, nu tu caiete - toate la cererea parintilor, care nu au chef sa se ocupe de copii. Ajung in anul 7 si de-abia stiu sa citeasca si le vine foarte greu sa intre intr-un ritm alert. De aia multi clacheaza si se lasa de tot dupa anul 11.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prima carte de care imi aduc aminte cu claritate, pe care am citit-o si studiat-o desen cu desen a fost una intitulata "trei povesti minunate" de regina fabiola. eram fascinata de imagini. copiam la nesfarsit cu hartie calc si apoi conturam pe coli imaginile, apoi le coloram/decupam.

http://www.magazinul-de-carte.ro/carti-pentru-copii/22972-trei-povesti-minunate-de-regina-fabiola.html

 

am primit-o de mos craciun sau mos "gerila", aveam pe-atunci 6 ani si jumatate.

cand am inceput sa citesc cu voce tare din ea, parintii si finii au ramas blocati, nu stiau ca pot citi atat de rapid si cursiv.

am si acum cartea, inca nu i-am facut cunostinta cu fetita mea. bine ca mi-am amintit, s-o iau de la mama, sa vad daca fetitei mele ii vor placea povestile tot atat de mult cat mie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...