Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

Elyda  [flo2] ! Ia, mama, un brat de flori!

Venind catre casa am vazut langa un magazin o batranica cu o galeata plina cu tufanica.Au florike astea asa un miros amarui-tomnatic incat nu am putut sa trec fara sa cumpar.

Asa ca am luat(aproape) un brat.:)):)):))

 

Si zicea cineva ca nu sunt eu fata ascultatoare?:)):))

 

 

PS.Karula, am inteles ca si tu mi-ai dat un brat de fori.:)):))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu din pacate simt in ultima perioada din ce in ce mai acut nevoia de a evada.Si cum nu am cum (inca) sa imi iau lumea in cap:)) citesc muuult.Daca as putea as citi mai multe carti in acelasi timp.:))

Am anumite carti pe care desi le-am citit de nenumarate ori, sunt pentru mine ca un medicament.Le citesc si imi mai trece de nervii capului.:)

Una dintre ele este "Mândrie si prejudecata".Asa ma regasesc si ma linistesc citind cartea asta...Si imi place si ecranizarea , dar aceea mai veche cu Colin Firth si Jennifer Ehle.

 

 

Si o poza cu una dintre comorile mele.Am primit cand aveam aprox.6 ani cadou o cutiuta in care erau 8 carticele cu povesti.Le-am citit si rascitit de le-am tocit.Si pe dunga cred ca le-am citit.:)Mi-au fost taaare dragi, le-am pastrat aproape 40 de ani.Le-am luat cu mine cand m-am casatorit si stau la loc de cinste in biblioteca mea.Le-am citit copiilor mei, le-au citit si ei si sper sa le mai citeasca si nepotii.:

 

Astea sunt:

post-46334-0-55831400-1412259809_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elyda, eu am avut o carte groasa de ispirescu care continea toate povestile tale plus multe altele. Am rupt-o de cite ori am citit cartea aia. A trebuit legata!

 

Eu mi-am adus aminte acum de o carte care mi=a placut mult in tinerete: Fiul risipitor de Radu Tudoran. Stiti cumva daca exista vreo continuare la ea, ca asa se zvonea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Montreal nu prea sunt festivaluri in perioada asta, sau nu le stiu eu, in schimb avem doua sarbatori mari: 13 oct. Thanksgiving-ul canadian, care e si zi libera, si Halloweenul. As zice ca toata luna e sub semnul Halloweenului, decoratiunile au aparut in magazine de prin august (iar cele de Craciun- de la sfarsitul lui septembrie).

Cu nici una nu "rezonez", cel putin la Halloween numai cand vad portocaliul ala omniprezent in magazine, fac alergie.

Ma rog, copiii se distreaza, al meu de anul asta cred ca se poate colinda cu el cu trick and treat... Mai ramane sa iau ceva costum, cele noi sunt ingrozitor de scumpe pt. niste carpe ordinare, sa vad ce gasesc SH. Anul trecut a fost tigrisor la gradinita, are niste poze in care e bosumflat rau de tot (caut una).

Thanksgiving e exclusiv o masa copioasa...sa nu uit sa iau un curcanel cat mai e la reducere...

 

Elyda, carticelele alea le-am avut si eu, probabil le mai am in casa parinteasca. mi-am propus la vara, cand venim in tara, sa aduc inapoi un geamantan cu cartile mele pentru copii, acum pentru Eric.

Ce amintiri frumoase, bravo celor ce au initiat subiectul cu lecturile copilariei (Michelle, Buflea).

Ref. la Tom Sawyer si altele asemenea, sunt de acord cu cine a spus ca, desi-s grele, sunt perfect digerabile la varste diverse,depinde de copil. Ei lectureaza si atmosfera cartii, nu doar mot-a-mot. Nu inteleg ceva, trec mai departe, nu inseamna ca nu au citit daca nu au buchisit fiecare cuvant.

Tin minte cum citeam eu cele n volume din 1001 de nopti, la o varsta destul de frageda, 10-11 ani parca. Maica-mea saraca ma intreba periodic daca am inteles, eu da, da, si treceam mai departe peste pasaje intregi erotico-metaforice.

 

Nu doar clasicii sunt literatura, parerea mea, nu dati cu rosii (desi e sezonul).

 

Gerald Durrel a citit cineva sau a dat la copii? Familia mea si alte animale, Pasari, lighioane si rubedenii-ambele, un deliciu de lectura!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata si de la mine,

 

Foarte interesanta discutia asta despre carti si preferinte ...reiese iar cat suntem de diferiti.

 

Eu pe M. Twain nu l-am citit niciodata. Am incercat Tom Sawyer si pe la jumatate am renuntat. Am vazut apoi si filmul si tot degeaba ...

Dickens a ajuns la gunoi ...filmul cu "sperantele" interesant dar nu suficient.

J. Verne - n-am citit nici o carte, niciodata ...

Povesti nemuritoare nu am citit niciodata. Imi amintesc ca am incercat 1001 de nopti dar m-au bulversat rau povestea in poveste in poveste si nu am terminat-o.

De cartile spuse de Tora si Rufus nici nu am auzit.

Mandrie si Prejudecata mi-a placut asa si asa ...mi-a placut romantza dar nu am reusit sa ma incadrez in epoca ...

 

Ce de carti care nu mi-au placut ...

 

In schimb, Cuore si Coliba le-am devorat ...sesizez ca aveam inclinatie spre tragedii.

La loc de cinste a stat si Legendele Olimpului ...

Muschetarii, toata seria a fost citita si rascitita . Ciresarii de asemenea ...

 

Si desigur Winnetou, despre care v-am mai spus ...cartea sufletului meu. Atat de mult si des am citit-o ca incepusera sa se ingrijoreze si ai mei. Pana la un moment dat de cand nu am mai recitit-o niciodata ...mi-a fost frica ca am crescut si n-o sa-mi mai placa.

 

O alta carte pe care am avut curajul sa o recitesc si a trecut testul timpului este La Medeleni ...ce carte, ce carte, ce frumusete ...

 

Unicul clasic cu care ma pot lauda si eu este W Somerset Maugham ...l-am descoperit tarziu, cred ca terminasem facultatea si am citit aproape tot ce se tradusese.

 

Ah ...ciudat insa este ca nu imi pot aminti cat eram de mare cand am citit cartile astea ...daca ma intrebati pe la ce varsta am citit Winnetou, habar n-am.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mvaiiii ce dragut e Eric. Mie mi se pare mai mult nedumerit decat nemultumit.

 

Rox ...interesant ca Pat a zis de Flavia. Eu am avut impresia ca nu prea s-au bagat in seama. Ia sa o intreb, sa vedem mai stie cine este ?

 

In schimb, de data asta Alex s-a inteles foarte bine cu Raresh al Laurei ...pana sa plece Laura, au stat numai impreuna. Bianca si Flavia nu au avut nimic de impartzit, pt ca Flavia a fost furata de Maria a Andrei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...