Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Festivaluri de toamna pe Ghetar!


Recommended Posts

 

 

Eu am urmarit aseara serialul The Forsyte Saga (episodul 2), versiunea din 2002, ca e una si din 1967. Foarte fain, mi-a placut. Eu am citit pe vremuri toate volumele, mi-au placut la nebunie. John Galsworthy mi-a placut foarte mult in tinerete.

 si mie!!!

 

acum mi-am propus sa le recitesc. insa nu stiu de ce nu mai am primele 3 volume (Forsyte Saga propriu-zisa, ca celelalte sunt de fapt Comedia moderna si Sfarsit de capitol). le am, cumparate ulterior (in sensul ca celelalte sunt din biblioteca copilariei mele, si sunt printer foarte putinele carti pe care le-am luat cu mine), dar in engleza. mi le-am descarcat si de pe net in romana, sa le am la indemana in cazul in care ma poticnesc [:)]  (ca tot nu-mi place sa citesc un pdf).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 493
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Huaaaaaa, high five! Mi-i le-am cumparat acilea in Germania, sunt mai multe carti cu Alice. Le-am re/citit cu mare drag (Fetita de pe Terra e cea mai buna insa). Si acu imi doresc un boschetel cantator si un Indicator  [flo2] .

 

Care era cu cartile lui Durrell, Familia mea si alte animale, ce am mai iubit cartea aia desi urasc toti paianjenii de pe lume  [:-)))] .

Tot io eram cu Durrel. Pasari, lighioane si rubedenii ai citit? E din aceeasi serie. Nu mai stiu care e originalul si care continuarea.

Si mie mi-e scarba de insecte, dar ador privirea plina de dragoste si intelegere a lui G. Durrel asupra oricarei astfel de vietuitoare, inaripata sau taratoare. Si formidabilul lui umor.

 

Boscheteii rules! [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 si mie!!!

 

acum mi-am propus sa le recitesc. insa nu stiu de ce nu mai am primele 3 volume (Forsyte Saga propriu-zisa, ca celelalte sunt de fapt Comedia moderna si Sfarsit de capitol). le am, cumparate ulterior (in sensul ca celelalte sunt din biblioteca copilariei mele, si sunt printer foarte putinele carti pe care le-am luat cu mine), dar in engleza. mi le-am descarcat si de pe net in romana, sa le am la indemana in cazul in care ma poticnesc [:)]  (ca tot nu-mi place sa citesc un pdf).

Oh, cred ca e extrem de greu in engleza, ma uitam la film aseara, noroc ca aveam subtitles, ca formularile in fraza difera de cum se vorbeste acum, parca ar fi engleza veche. Mie mi-a placut foarte mult si Dincolo. Genul asta de carti imi placeau in adolescenta. Cartile de aventuri were wasted on me!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred ca placerea cititului se mosteneste. bunica, strabunica ...din partea tatalui au fost printer singurrele din sat care aveau scoala( 8 clase). bunica citea pe fiecare zi biblia dar si alte carti, ziare...ce-I pica in mina si nu de putine ori cand eram mica imi corecta greselile gramaticale in vorbire.

tata a fost cititor patimas si accum da bani pe carti. mama nu imi amintesc sa o fi vazut cu vreo carte in mina. nu stiu fratele meu daca ccitea, nu-mi amintesc. in scchimb eu am fost citititoare inraita...immi amintesc ccum citeam toata noapte carti de dumas ori verne (am si aicci cciteva carti rom de verne).

 

si sotul meu a fost cititor cu pasiune in copilarie, acum insa nu citeste decat de specialitate.dar e genul autodidact care invata f mult din carti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...