Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Hai cu punga, neamule!


Recommended Posts

...Avem carnati de caine, proaspeti sau uscati!

 

Asa as vrea sa fac niste afise, pe care sa le pun pe toti stalpii si copacii ce marginesc aleea unde-mi plimb de 3 ori pe zi catelusa. Catelusa mea (vorba vine, ca e cat un vitelus...) care se bucura, tavalindu-se, in fata prietenilor ei patreupezi, ori de cate ori se intalnesc... Nu pot s-o spal zilnic, as distruge-o. Dar in blanita ei isi fac loc resturi din fecalele cainilor din jumatate de cartier. Iar ea isi poarta falnica blana acasa. La fie-mea. Pe care nici nu concep s-o plimb pe aleile din jurul blocului nostru. Si nu sunt singura. Nici un parinte nu-si plimba copiii pe-acolo, e jegos!

Turbez de furie pe posesorii de animale care nu curata in urma lor. Ma intreb ce solutie sa aplic... Ma gandesc la toate, de la montat camere video la capetele aleilor respective, la scris afise mari, la sunat autoritatile...

Deocamdata ma multumesc sa plimb ca pe trofeu punga aburinda, pana la primul cos de gunoi (care nu e foarte aproape...) doar-doar s-o lasa cate unul cuprins de febra imitatiei. Degeaba! Nu am facut nici o victima pana acum... Ma mai gandeam sa ma ofer, plina de solicitudine, cand prind momentul: "Ati uitat punga acasa? A! Ce bine! Am eu una in plus!" 

 

Aveti niscai idei? Cum sa-mi responsabilizez cartierul?

 

P.S. M-am abtinut sa anexez mesajului meu poze, dar faceti un mic exercitiu de imaginatie, Luati de exemplu 3 rahatei de varste si consistente diferite;

- pe unul imaginati-vi-l stand pe o bordura mica, avand in spate un decor cu frunze uscate de toamna, in toata splendoarea coloritului lor divers.

- pe altul lasati-va imaginatia sa planteze niste musculite zglobii, savurand cu placere delicatesa favorita, iar ca decor, imaginati-va un pic de gazon nu foarte ingrijit, inca verde, si un carcel mic de iedera salbatica inaintand curajos spre noi orizonturi.

- in fine, pe al treilea sa-l surprindem intr-un instantaneu pe aleea cenusie, aproape perfect centrat, cu un pantof nepasator ce-si vede grabit de treburile lui, pasind pe langa (din fericire).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

   Povestea ta m-a dus cu gandul la acel moment cand vine primavara si tot ce s-a pastrat congelat peste iarna, pe sub straturi, straturi de zapada, iese precum ghioceii...

   Din pacate singura solutie ar fi aplicarea legii. Trebuie sa fie pe undeva un articol in care sa fii amendat daca faci gunoi pe drumul public.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Povestea ta m-a dus cu gandul la acel moment cand vine primavara si tot ce s-a pastrat congelat peste iarna, pe sub straturi, straturi de zapada, iese precum ghioceii...

   Din pacate singura solutie ar fi aplicarea legii. Trebuie sa fie pe undeva un articol in care sa fii amendat daca faci gunoi pe drumul public.

 

Pe aleile in cauza nu am vazut niciodata politisti. Ei se plimba pe strada din fata blocului, nu  pe alei... :(

Mai sunt controale cand trec ei pe strada, dar scapi daca le arati ca ai o punga la tine. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia o camera dgitala video mica filmeaza si apoi reclamatie scrisa directa cu fisierul video aferent. Este deja proba admisa si ar trebui sa apara amenda. In plus se pot face afise personalizate cu disp legala cu informatia supravegherii video plus camera aferenta si puse aceste afise (sunt din placaj(lemn)... pe stalpi/copaci in loc vizibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as poza pe stapini si pe patruped in momentul "infractiunii" si as lipi pozele pe stilpi cu mentiunea: nu faceti ca ei ca sa nu va vedeti mutra pe stilpi! Numai sa nu-ti ridici cartierul in cap, sa inceapa sa-ti arunce cu rahat pe geamuri. Plus de unde stii ca multi rahati nu apartin ciinilor vagabonzi? Eu as inclina sa cred asta mai degraba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie imi vine sa-i bag cu nasul in rahat pe proprietarii cainilor care ii lasa sa-si faca nevoile (si) in parculetele si zonele de joaca ale copiilor.

cum ar fi sa-mi pun eu copilul sa-si faca nevoile pe presul de la usa acestor proprietari ? i-ar deranja teribil, nu-i asa ? atunci ei de ce nu se gandesc la restul ? noi cu ce-am gresit, sa calcam in rahatii lor, sa inhalam rahat uscat, sa ocolim baltile si darele de urina ? iarna ti-e efectiv scarba sa faci slalom printre gramezile de rahat si zonele galbene lasate pe zapada. iar cand se topeste zapada, alta scarba, toate astea se intind de colo-colo pe trotuare.

black, incearca sa stropesti aleea respectiva cu otet sau clor, poate in felul acesta cainii vor ocoli zona. din pacate, rahatii se vor muta pe alte trotuare sau alei din cartier.

responsabilizarea se poate face cu vorba buna sau cu forta amenzilor/pedepselor.

o alta idee ar fi sa lipesti si la intrarea blocurilor din zona un extras din hotararea sau ordonanta locala a primariei, unde sa scrie alb pe negru ca proprietarii de caini sunt obligati sa stranga dupa ei, si ce pedepse/amenzi risca daca sunt prinsi ca n-o fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as poza pe stapini si pe patruped in momentul "infractiunii" si as lipi pozele pe stilpi cu mentiunea: nu faceti ca ei ca sa nu va vedeti mutra pe stilpi! Numai sa nu-ti ridici cartierul in cap, sa inceapa sa-ti arunce cu rahat pe geamuri. Plus de unde stii ca multi rahati nu apartin ciinilor vagabonzi? Eu as inclina sa cred asta mai degraba.

Pai stau la 10. Der pot sa-mi lase surprize pe pres, la usa...

Caini maidanezi nu mai sunt. Dar in afara de 3 alte persoane, nimeni nu mai aduna dupa catei. Poate ca as fimai indulgenta cu batranii care nu se pot dezobisnui de obiceiurile de o viata, dar am vazut familii (mama, tata, un fiu si o fiica) iesiti la plimbarea de sambata, asteptand catelul sa se produca in spatiul verde si apoi plecand nepasatori... Imi vin toate furiile din mitologia greaca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...